Sosna gęstokwiatowa

( ilość produktów: 3 )

Sosna gęstokwiatowa sadzonki ogród sadzenie

Sosna gęstokwiatowa lub japońska (Pinus densiflora), w Japonii znana pod nazwami Akamatsu i Mematsu, to zimozielone drzewo pochodzące z północno-wschodnich Chin (Heilongjiang, Jilin, Liaoning, Szantung), Korei, Japonii, południowo-wschodniej Rosji, gdzie porasta obszary od wybrzeża do niskich partii gór. Należy do rodziny sosnowatych. Jest wolno rosnącą rośliną iglastą. Odznacza się parasolowatą koroną, czerwonawą i łuszczącą się korą, jasnozielonymi lub niebieskawymi igłami o długości 8-12 cm oraz jajowatymi, jasnobrązowymi szyszkami osiągającymi 4-6 cm. Sosna ta dorasta 30 m wysokości i 1, 5 m średnicy pnia.

Sosna gęstokwiatowa – odmiany

Ciekawą odmianą sosny gęstokwiatowej jest „Umbraculifera”, nazywana także „Tagyoushou” lub „Tanyosho”. Nie osiąga ona pokaźnych rozmiarów (zaledwie 2-3 m wysokości), charakteryzuje się jednak posiadaniem kilku pni, nieregularnie rosnącymi gałęziami i złocistozielonymi igłami. Odmiana „Rainbow” dorasta podobnych rozmiarów, ma jednak matowozielone igły z intensywnie żółtokremowymi, poprzecznymi przebarwieniami, które zimą lekko nabierają czerwonego zabarwienia. „Pendula” ma pokrój płaczący i wymaga wykorzystania podpory, inaczej będzie płożyć się po ziemi. „Oculus-draconis” swoją nazwę zawdzięcza dwóm żółtym prążkom na każdej igle.

Sosna gęstokwiatowa – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Sosna japońska preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione oraz lekkie, drenowane i lekko kwaśne podłoża. Jest odporna na susze – nawet długotrwałe – oraz niskie temperatury powietrza (do -25 st. C). Bywa atakowana przez osutkę sosny, powodującą poszerzające się i żółknące plamy różnej wielkości na igłach i ich przedwczesne opadanie. Lubi systematyczne podlewanie, a nawet wilgoć w powietrzu, ale nie wolno dopuścić do zalegania wody – może to powodować gnicie korzeni. Drzewko to uwielbia być formowane poprzez wyłamywanie i skracanie wiosennych przyrostów oraz przycinanie drobnych gałązek. Tę czynność można przeprowadzać w trakcie całego okresu wegetacyjnego, czyli od marca do października. Bardziej intensywne przycinanie wykonujemy od marca do kwietnia.

Sosna gęstokwiatowa – sadzenie

Ponieważ sosny japońskie są raczej wrażliwe na przesadzanie, zwłaszcza w starszym wieku, postarajmy się posadzić drzewko od razu w docelowym miejscu. Rośliny z bryłą korzeniową sadzimy najlepiej wczesną wiosną (marzec-maj) lub jesienią (sierpień-październik). Wykopujemy dołek wystarczająco duży, aby pomieścić bryłę i obsypać ją dookoła ziemią. Oczyszczamy sadzonkę z suchych liści i uszkodzonych pędów, namaczamy bryłę przez około 15-30 minut i umieszczamy w dołku. Zasypujemy świeżą ziemią (może być zmieszana z kwaśnym torfem w stosunku 1:1) i udeptujemy. Solidnie podlej roślinę.

Sosna gęstokwiatowa – zastosowanie

Sosna gęstokwiatowa jest powszechnie hodowana w celach ozdobnych w Japonii, jest również ważnym elementem klasycznych ogrodów japońskich. W Polsce jest ona rzadko spotykana. Jest rośliną niemal idealnie dostosowaną do nasadzenia pojedynczego w wyeksponowanym miejscu. Bywa z powodzeniem uprawiana w formie bonsai. Niektóre źródła polecają je do ogrodów przydomowych, wrzosowiskowych, skalnych i orientalnych.

pixel