Rodgersja

( ilość produktów: 1 )

rodgersja odmiany zastosowanie wymagania sadzenie pielegnacja uprawa

Rodgersja – bylina wieloletnia; rodzaj roślin należący do rodziny skalnicowatych. Należy do niego 5-6 gatunków. Występuje nad strumieniami i w wilgotnych lasach w rejonie Himalajów – w Nepalu i Chinach. Często uprawiane w miejscach wilgotnych w parkach i ogrodach. Nazwa naukowa upamiętnia amerykańskiego admirała Johna Rodgersa (1812–1882).

Bylina osiągająca do 1 m wysokości. Tworzy rozległe płaty gęstych, okazałych i tęgich liści, nad którymi wznoszą się rozgałęzione kwiatostany pełne drobnych kwiatów. Rozrasta się za pomocą podziemnego, łuskowatego kłącza. Głównie odziomkowe, długoogonkowe, zamierające zimą. Zazwyczaj złożone dłoniasto, rzadziej pierzasto. Listków jest od 3 do 10, są one niemal siedzące, wąskie, odwrotnie jajowate, na brzegu podwójnie piłkowane, na wierzchołku krótko zaostrzone. Blaszka jest wyraźna, silnie żyłkowana. Liczne, drobne, zebrane w wiechę tworzoną przez wierzchotki. Działek kielicha jest zwykle 5 (rzadko 4, 6, 7). Połączone są u nasady, poza tym rozpostarte, zielone, białawe, różowe lub czerwone. Płatków korony zwykle brak, rzadko występuje 1 lub 2. Pręcików jest 10. Zalążnia jest zwykle górna, rzadko nieco zagłębiona, dwu- lub trójkomorowa, zawiera liczne zalążki. Szyjek słupka jest odpowiednio do owocolistków – 2 lub 3. Torebka wielonasienna, otwierająca się dwoma lub trzema klapami. Nasiona są drobne.

Rodgersja - odmiany


Rodgersja kasztanowcolistna (kasztanolistna) – posiada charakterystyczne liście przypominające liście popularnych kasztanowców o podobnej wielkości; blaszki liści mają średnicę około 50 cm. Każdy liść składa się z od 5 do 7 listków, najczęściej o odwrotnie jajowatym kształcie, są one dłoniastozłożone. Rodgersja kasztanowcolistna kwitnie od maja do lipca, wytwarzając białokremowe kwiaty. Dorasta do 80-140 cm.

Rodgersja pierzasta –posiada pierzastozłożone liście. Pojedynczych listków jest od 7 do 11, a ich końce są wyraźnie zaostrzone. Nerwy na spodniej części liści są brązowe. Kwiaty początkowo są ciemnoróżowe, z czasem jaśnieją. Ta odmiana dorasta do 50-150 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Rodgersja Purdoma – w porównaniu do odmian opisanych wyżej ma węższe listki – za to całe liście mogą mieć do 75 cm długości. Młode liście i ogonki liściowe są zabarwione na czerwonobrązowo. Kwitnie na kremowo-biało w czerwcu i w lipcu. Jest nieco mniej odporna na mróz, ale wystarczająco, by przetrwać w polskich warunkach.

Rodgersja stopowcowata – dorasta do 50-120 cm wysokości. Zwana japońską, ma liście dłoniastozłożone, a pojedyncze listki maj mocno powcinane brzegi (klapowane). Początkowo brązowe, z czasem zielenieją, jesienią przebarwiają się na na purpurowo. Górna powierzchni liści jest naga i lśniąca, dolna – wzdłuż nerwów – pokryta włoskami. Kwitnie w czerwcu i w lipcu, wytwarza kremowo- lub żółtobiałe kwiaty.

Rodgersja bzolistna – osiąga maksymalnie 100 cm wysokości. Liście pierzastozłożone, przypominające liście czarnego bzu. Kwitnie w czerwcu i w lipcu, ma białokremowe kwiaty.

Rodgersja tarczolistna – obecnie zaliczana do gatunku tawułkowiec tarczowaty. Liść pojedynczy, niemal okrągły, ale o powcinanych krawędziach, ich średnica może dochodzić do 60 cm, dość delikatne i wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

Uprawa

Roślina ta najlepiej czuje się w półcieniu, odpowiada także cień (jednak wówczas słabiej kwitnie). Można ją również sadzić w miejscu słonecznym, wówczas wymaga obfitszego podlewania – bez moczenia liści – jednak liczyć trzeba się z tym, że podczas upałów dojdzie do poparzenia liści. Rodgersja nie przepada za wysokimi temperaturami, najlepszy więc wydaje się być lekki półcień. Potrzebuje żyznej i próchniczej ziemi. Koniecznie musi być ona zdrenowana, przepuszczalna, stale wilgotna, bo rodgersja nie znosi przesuszenia. Odczyn ziemi od lekko kwaśnego do obojętnego.

Zastosowanie, sadzenie

Rodgersja jest rośliną cenioną i uważaną za atrakcyjną zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Może być sadzona indywidualnie i w dużej ilości, pełniąc funkcję roślin okrywowych. Rozmnażanie następuje poprzez dzielenie kłącza lub wysiew nasion.

pixel