Miskant

( ilość produktów: 23 )

miskant

Należący do rodziny roślin wiechlinowatych miskant to kolejna z popularnych, wieloletnich traw ozdobnych chętnie wykorzystywanych w ogrodach.

Pochodzący z południowo-wschodniej Azji i wysp Pacyfiku, miskant przyjął się dobrze także w polskim i europejskim klimacie. Moda na jego wykorzystywanie pojawiła się jakieś sto lat temu, wraz z rozwojem ruchu Arts & Craft oraz trendem do tworzenia ogrodów naturalistycznych, zachowujących nieco dziki, fantazyjny charakter, który tak dobrze oddają kępy wysokich traw ozdobnych, jakimi są miskanty. Delikatność ich liści i zwiewność kwiatostanów wprowadza do ogrodów poczucie harmonii i dynamiki, pozwala na tworzenie dowolnych aranżacji na rabatach i nawet w zimie daje piękną ogrodową dekorację.

Miskant odmiany

Wśród odmian miskantu popularny jest miskant cukrowy, w przypadku którego należy jednak uważać na sporą ekspansywność tej rośliny potrafiącej zagłuszyć inne. Dlatego sprawdza się ona raczej w dużych ogrodach i parkach niż przydomowych ogródkach. W domowej uprawie najlepiej wybrać miskant chiński z licznymi odmianami ozdobnymi, sięgający do dwóch metrów wysokości, posiadający malowniczo przewieszające się liście i kwitnący w okresie od sierpnia do października. W zależności od odmiany kwitnącej, może posiadać kwiatostany w kolorze srebrzystym, różowoczerwonym czy ciekawe, pasiaste liście. Wśród niewysokich odmian miskanta chińskiego można też trafić na odmianę o nazwie Yakushima Dwarf dochodzącą raptem do 0, 8 m wysokości czy Little Zebra mającą od 0, 8-0, 9 metra wysokości. Cenione i polecane do domowych upraw są także odmiany: Adagio, Yaku Jima, Gnome, Kleine Silberspinne, Morning Light czy Silver Stripe.

Miskant uprawa

Miskanty nie sprawiają dużych problemów w uprawie. Są to rośliny odporne na działanie szkodników i występowanie chorób. Przygotowywane dla nich stanowisko powinno zostać wypełnione ziemią kompostową i do czasu ukorzeniania się roślin obficie je podlewać. Jeśli gleba, na której zamierzamy sadzić miskanty jest zbita i słabo przepuszczalna – należy ją najpierw przekopać i zasilić kompostem zmieszanym z piaskiem dla lepszej przepuszczalności. Po zakorzenieniu się roślin, mają one sporą odporność na suszę, więc nie wymagają zbyt obfitego podlewania. Miskanty lubią natomiast zdecydowanie słońce, w cieniu będą bowiem miały zbyt wiotkie i pokładające się pędy oraz nie będą chciały kwitnąć. Na wiosnę należy je silnie przyciąć, w okresie między marcem i kwietniem, przed wypuszczeniem nowych pędów, przy użyciu sekatora lub elektrycznych nożyc do żywopłotu. Ich rozmnażanie przeprowadza się wegetatywnie, przez podział kilkuletnich kęp w okresie wczesnej wiosny. Dzielenie należy wykonać ostrym szpadlem, wbijając go w środek kępy i oddzielając fragment rośliny. Po tak wykonanym podziale rośliny powinny szybko się zregenerować, a nowe kępy posadzone w innym miejscu należy głównie obficie podlewać do czasu ukorzenienia.

Miskant zastosowanie

Tworząc kompozycje z miskantów i innych roślin na ogrodowych rabatach, należy pamiętać, że dojrzałe kępy tych roślin mogą znacznie osuszać podłoże wokół siebie. Warto więc na ich towarzystwo wybierać rośliny o mniejszych wymaganiach glebowych i wodnych i efektownie kontrastujące np. kwiatostanami z cienkimi, przewieszającymi się liśćmi miskantów. Będą więc one dobrze komponowały się np. z takimi roślinami, jak sadziec plamisty, rozchodniki okazałe, zawilce japońskie, rudbeki błyskotliwe, jesienne astry, floksy wiechowate, jeżówki purpurowe czy werbeny patagońskie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Daje pięć, piękne sadzonki starannie zapakowane, sprawna dostawa, czytelne informacje dotyczące dostawy
2024-04-14
Wszystko przebiegło sprawnie
pixel