Szałwia
Szałwia lekarska jest wspaniałą rośliną przyprawową. Gdy posadzimy ją wśród ogrodowych warzyw, będą lepiej rosły. Szałwia jest wykorzystywana jako surowiec lekarski w zielarstwie, a jednocześnie sprawdza się idealnie jako roślina ozdobna. Jej intensywny zapach uatrakcyjni każdy ogród i grządkę, a zwłaszcza kuchenny parapet.
Charakterystyka szałwii lekarskiej
Szałwia lekarska (łac. Salvia officinalis) jest byliną z gatunku jasnotowatych. Mimo że wywodzi się z krajów basenu Morza Śródziemnego, to uprawiana jest obecnie w wielu krajach całego świata jako roślina przyprawowa i lecznicza. W naszym klimacie ta krzewinka dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości. Rośnie ona w bujnych kępach, złożonych ze wznoszących się, owłosionych pędów. Pędy te u podstawy z czasem drewnieją, a porastające je podłużne zielone liście są z obu stron pokryte białym meszkiem. Okres kwitnienia szałwii lekarskiej przypada między majem a końcem lipca. Jej zebrane w kwiatostany kwiaty mają niebieskofioletową barwę i potrafią wabić przeróżne owady, gdyż szałwię zaliczamy do roślin miododajnych.
Odmiany szałwii lekarskiej
Wspaniałą odmianą szałwii lekarskiej jest szałwia lekarska Tricolor. Jej liście są zielone lub zielono-czerwonawe i mają szeroką, białą obwódkę, która na młodych liściach zabarwiona jest na odcień różowy lub bladoczerwony. Ciekawą odmianą szałwii jest również szałwia lekarska Aurea, określana też jako Icterina. Jej zielone liście posiadają szeroką żółtą obwódkę, co wygląda bardzo nietypowo. Z pewnością wartą uwagi odmianą jest również szałwia lekarska Purpurascens, która ma niesamowicie wyglądające, zielono-fioletowe liście, a jej młode przyrosty są całkiem fioletowe. Jest ona uważana za odmianę o najsilniejszych właściwościach leczniczych, spośród wszystkich odmian szałwii lekarskiej.
Uprawa szałwii lekarskiej, jej wymagania i pielęgnacja
Przy wyborze stanowiska w ogrodzie dla szałwii lekarskiej, należy wziąć pod uwagę jej upodobanie w dobrym nasłonecznieniu i cieple, ale jednocześnie wymóg osłonięcia od wiatru. Gleba dla szałwii powinna być żyzna, ale przy tym przepuszczalna, dlatego warto do ziemi przeznaczonej pod tę roślinę dodać domieszkę drobnego żwiru lub piasku. Odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko zasadowy. Szałwia lekarska źle znosi nadmiar wody, dlatego należy wybrać stanowisko niezbyt podmokłe, ponadto gleba nie może być jałowa, ani uboga w wapń. Ta krzewinka nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego warto na zimę okryć ją na przykład warstwą kompostu, który dodatkowo zasili glebę wokół niej w składniki odżywcze. Wiosną należy roślinę przyciąć ok. 10 cm nad powierzchnią ziemi, by pobudzić ją do wzrostu i rozkrzewiania się. Szałwia lekarska może być z powodzeniem hodowana również w donicach w domu. Należy przy tym pamiętać, by jej nie przelewać, gdyż może to ją uśmiercić. Krótkotrwałe przesuszenie natomiast szałwia zniesie cierpliwie.
Zastosowanie szałwii lekarskiej
Szałwia uznawana jest za cenną roślinę leczniczą, gdyż zawarte w niej substancje wykazują działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Szałwię lekarską można stosować zarówno zewnętrznie, jako okłady i płukanki, jaki i wewnętrznie, sporządzając napar do picia. Przy stosowaniu wewnętrznym należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, gdyż szałwia w dużych ilościach wykazuje działanie toksyczne. Krzewinka ta oprócz walorów zdrowotnych, może spełniać rolę pięknej rośliny ozdobnej w ogrodzie lub na balkonie, a nawet w domu. Jej różne odmiany oferują niesamowite barwy liści, a wszystkie z nich roztaczają intensywną woń, która ma działanie relaksujące i odprężające.

Szałwia omszona Caradonna Salvia nemorosa

Szałwia omszona Night Field PBR Salvia nemorosa
