Tamaryszek

( ilość produktów: 2 )

tamaryszek drzewa liściaste i krzewy

Tamaryszek to niepozorny, a jednak widowiskowy krzew. Zanim nadejdzie jego pora kwitnienia nie wyróżnia się niczym na tle innych roślin ogrodowych. Można by nawet pomyśleć, że nie jest wybitnie urodziwą ozdobą. Wszystko zmienia się wraz z nadejściem wiosny, kiedy to tamaryszek wypuszcza swe kwiaty. Są one drobniutkie i różowe, jednak tak szczelnie pokrywają gałązki krzewu, że wydają się same być gałęziami. Niesamowicie filigranowe, pokryte przy tym delikatnym meszkiem, zjawiskowo poruszają się na gałęziach wraz z podmuchami wiatru. Kwitnący tamaryszek wygląda jak wyjęty wprost z powieści fantastycznej, pełnej magicznych roślin i pejzaży.

Wiosenny i uroczy tamaryszek

Ojczyzną tamaryszka są południowe rejony Europy, dlatego też roślina uwielbia wygrzewać się na słońcu, do którego jest przyzwyczajona. Najczęściej przyjmuje formę krzewu liściastego, rzadziej drzewa. Mimo że nie jest wysokim okazem, w naszym klimacie dorastając do 2 metrów wysokości, to swój nieduży wzrost wynagradza rozłożystą koroną. Jej pień jest z reguły krótki, z którego w niezwykłej mnogości wyrastają cienkie i wiotkie gałązki. W zależności od formy rośliny, pędy czasem pokładają się po ziemi, tworząc luźny i niezwykle rozłożysty pokrój. Kwitnący krzew liściasty jest wyjątkowo fascynujący, jednak zanim zakwitnie, ozdobę pełnią jego smukłe gałązki. Wyróżnia je kolor, który najczęściej jest lekko czerwony.

Później urodę tamaryszka zaczynają uzupełniać drobniutkie, urocze listki. Są one bardzo skromne i łuskowate, jednak odznaczają się kolorem, który nie jest typowo zielony, a wzbogacony o nutę błękitu bądź szarości. W większości odmian liście opadają wraz z nadejściem jesieni, jednak są okazy, które zatrzymują je przez cały rok, ubarwiając ogród o każdej porze roku. Istne widowisko rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja, kiedy to tamaryszek zaczyna zakwitać. Kwiaty najczęściej zdobią krzew liściasty najróżniejszymi odcieniami różu, który uzależniony jest od odmiany, lecz zdarza się też, że mienią się niewinną bielą. Każda z barw kwiatów jest bardzo subtelna, jednocześnie niezwykle piękna. Są one niezwykle drobne, jednak zebrane w gęste grona, które porastają gałązki w niesłychanej ilości. U niektórych gatunków są pokryte delikatnym meszkiem, co dodatkowo dodaje im uroku. Tamaryszek najczęściej zakwita na przełomie kwietnia i maja, i kwitnie do czerwca, jednak niektóre odmiany zakwitają w czerwcu, uwodząc swym pięknem do września.

Zniewalający, różowy parasol tamaryszka 

Tamaryszek jest wdzięczną ozdobą ogrodu. Pięknie komponuje się na tle innych krzewów liściastych, których głęboka zieleń podkreśla urok jego różowej, parasolowej korony. Doskonale spełnia się też w roli samodzielnej dekoracji, obok której nie sposób przejść obojętnie. Zaletą krzewu liściastego jest też fakt, że nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, stąd możemy cieszyć się jego pięknem bez zbędnego wysiłku.

  • Sadzenie i pielęgnacja

Tamaryszki, ze względu na swoje pochodzenie, wymagają stanowisk słonecznych i ciepłych. W zacienionych nie zakwitają bujnie, a barwa ich kwiatów nie jest tak pełna. Krzewy liściaste nie są wymagające w stosunku do podłoża i dobrze przyjmą się na niemal każdym jego rodzaju, oby było umiarkowanie wilgotne i dostatecznie przewiewne. Nie znoszą jedynie gleb kwaśnych, ciężkich i podmokłych. Tamaryszki posiadają rozległy system korzeniowy, dlatego należy znaleźć im stałe miejsce w ogrodzie, nie lubią bowiem przesadzania. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przycinanie roślin. Pierwsze należy wykonać wiosną, przycinając wszystkie pędy do około 30 cm długości, dzięki czemu krzew liściasty ładnie się rozkrzewi. Kolejny zabieg przeprowadza się po 2-3 latach. Tamaryszki kwitnące wiosną przycina się po przekwitnieniu, a te zakwitające latem kolejnej wiosny. Wtedy też ich pędy skraca się o 1/3 długości. Krzewy liściaste są mrozoodporne, a w przypadku przemarznięcia niektórych gałązek, wiosną ładnie się regenerują.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Wszystko dobrze, profesjonalna obsluga
2024-05-20
Zamówienie zgodne z opisem i kolorem. Piękne i spore sadzonki, mogłoby być jedynie trochę taniej.
pixel