Dodaj produkty podając kody
Śmiałek
( ilość produktów: 2 )Śmiałek to rodzaj rośliny należącej do rodziny wiechlinowatych. Jest atrakcyjną, a jednocześnie prostą w uprawie trawą ozdobną.
Śmiałek odmiany
Pierwszą z nich jest śmiałek antarktyczny, który w naturalnym środowisku występuje na Antarktydzie, jak sama nazwa wskazuje. Jednak można go też znaleźć na południowych krańcach Argentyny i Chile oraz na Falklandach. Jest to bylina tworząca kępy, przeważnie o wysokości od dziesięciu do trzydziestu centymetrów. Jego owoc jest ciemnobrązowy (o długości jeden do jeden przecinek dwa milimetra). Następną odmianą o której napisze tylko w kilku słowach jest śmiałek pogięty występujący w borach, kwaśnych dąbrowach i buczynach. W Polsce jest to gatunek pospolity, a jego łodyga przeciętnie ma długość od dwudziestu do siedemdziesięciu centymetrów. Czas na ostatnią odmianę śmiałka, która zostanie opisana najbardziej szczegółowo. Jest to śmiałek darniowy (łac. Deschampsia caespitosa, który należy do pospolitych rodzai trawy, występujących zarówno w Polsce jak i na terenie całej Europy, Azji i Ameryki Północnej. Ta ozdobna trawa tworzy kępki długich, wąskich, łukowato wygiętych liści. Pędy kwiatowe rośliny są dość wysokie bo dorastają do pięćdziesięciu centymetrów. System korzeniowy trawy jest bardzo mocny i silny, co zapewnia jej możliwość przetrwania w trudnych warunkach siedliskowych. Od czerwca do września na pędach generatywnych rozwijają się okazałe, rozpierzchłe, śliskie w dotyku, wiechowate kwiatostany (dorastające do około pięćdziesięciu centymetrów). Po wykiełkowaniu trawa nie rozwija się zbyt szybko, dopiero w kolejnych latach wydaje kwiatostany. Śmiałek darniowy posiada też swoje pododmiany takie jak: Goldschleier - odmiana dorastająca do wysokości około dziewięćdziesięciu centymetrów i posiadająca bardzo ładne, zielono-żółte lub żółte, duże kwiatostany; Bronzeschleier - odmiana ta dorasta średnio od około pięćdziesięciu do stu centymetrów. Tworzy ona zielonkawe, szybko przebarwiające się na beżowo-brązowy kolor kwiatostany; Pixie Fountain - odmiana niska, dorastająca do wysokości od czterdziestu do sześćdziesięciu centymetrów.
Śmiałek wymagania
Niebywałą zaletą śmiałka darniowego jest jego odporność na choroby. Nie ma on żadnych większych wymagań klimatyczno-glebowych i może dzięki temu zasiedlać gleby na prze różnych stanowiskach. Śmiałek darniowy nie znosi jedynie silnych mrozów ponieważ uszkadzają jego węzły krzewienia, które znajdują się tuż ponad ziemią. Ponadto dobrze znosi półcień, ale nie jest zwolennikiem zbyt dużego zacienienia. W ramach ciekawostki warto wiedzieć że roślina ta posiada dużą zdolność wytwarzania ciepła podczas spalania dla tego w trudnych warunkach, może być traktowana jako roślina energetyczna. Ponadto kwiatostany śmiałka darniowego mogą być wykorzystywane do tworzenia suchych bukietów. Jeśli chodzi o jego pielęgnacje to rośnie on bardzo dobrze na terenach systematycznie nawożonych azotem i zasobnych w składniki pokarmowe.
Śmiałek zastosowanie
Do wykorzystania w ogrodach wrzosowiskowych i przydomowych, kompozycjach naturalistycznych, na rabatach pojedynczo lub małych w grupach. Sprawdzi się również jako zieleń publiczna. Bardzo dobrze wygląda w większych skupiskach, sprawiając wrażenie świetlistej chmury. Większość odmian pozostaje ozdobnych aż do późnej jesieni. Przyprószone śniegiem lub szadzią stanowią piękną ozdobę ogrodu również zimą.