Imperata

( ilość produktów: 1 )

imperata

Imperata cylindryczna to kłączowa, wieloletnia trawa o nietypowym, czerwonawym zabarwieniu na końcach jej źdźbeł pojawiającym się jesienią. Z tego też względu jest szczególnie cenioną rośliną ozdobną na rabaty, ponieważ tworzy malownicze kępy o wzniesionych liściach sięgających do około 30-60 centymetrów.

Imperata odmiany

Pochodząca oryginalne z południowo-wschodniej Azji imperata cylindryczna jest szczególnie cenioną rośliną w polskich ogrodach, ze względu na łatwość uprawy, efektowny wygląd i możliwość zastosowania jej zamiennie w różnych miejscach zamiast kłopotliwego i pracochłonnego trawnika. Najpopularniejszą jej odmianą jest Rubra, nazywana też imperata cylindryczna Red Baron – której liście, zielone na wiosnę, zaczynają stopniowo, od wierzchołków zmieniać barwę na krwistą czerwień, która dochodzi do nasad trawy. Imperata rzadko kwitnie w naszych warunkach, ze względu na niższe temperatury nawet w lecie. Jeżeli już pojawiają się na niej kwiaty, ich kwiatostany są wąskie i wiechowate w kształcie, dochodzące do 20 centymetrów długości, pojawiają się w sierpniu i wrześniu.

Imperata uprawa, wymagania

Trawa ozdobna imperata cylindryczna, jak już wspomniano, nie jest specjalnie wymagająca w uprawie. Jest wyjątkowo tolerancyjna, jeśli chodzi o odczyn podłoża. Najlepiej rośnie na nietrudnym do uzyskania, lekko wilgotnym podłożu, dobrze zdrenowanym i przepuszczalnym, w miejscach nasłonecznionych lub lekkim półcieniu. Jeśli światła będzie za mało, przebarwienia mogą być mniej intensywne, zdominowane jednak przez kolor zielony. Suche liście imperaty cylindrycznej pozostawia się na zimę i ścina dopiero na wiosnę, przed zaczęciem sezonu wegetacyjnego, co dodatkowo zabezpieczy roślinę przed ewentualnym przemarzaniem. Warto pamiętać, aby ziemia nie była specjalnie przelewana wodą. Imperata cylindryczna dobrze znosi mrozy, jednak młode kępy roślin należy okryć zapobiegawczo na zimę np. gałązkami świerkowymi, aby nie dopuścić do ich zniszczeń. Na wiosnę dobrze jest zasilić glebę wokół kęp trawy nawozami wieloskładnikowymi, a jesienią dosypać do niej ziemi kompostowej.

Imperata zastosowanie

Imperata cylindryczna, m.in. Red Baron chętnie sadzona jest w ogrodach na rabatach bylinowych, w ogródkach skalnych lub w zestawieniach kompozycyjnych z innymi trawami. Dobrze sprawdzi się jako akcent kolorystyczny na rabatach mieszanych, a także w ogrodach żwirowych oraz na obrzeżach zbiorników wodnych. Można sadzić ją w jednolitych łanach lub obsadzać nią obrzeża rabat. Doskonale nadaje się też do uprawy w ozdobnych pojemnikach na balkonach lub tarasach, zachwycając swoją nietypową barwą na jesień, zwiewnością i delikatnością oraz nie sprawiając większych problemów nawet mniej doświadczonym ogrodnikom. Wyciąg z trawy imperaty cylindrycznej stosowany jest w kosmetyce. Zawiera bowiem cenny dla skóry potas, wiąże wodę w skórze, zapobiegając wysuszaniu naskórka – pojawia się więc w kosmetykach takich, jak kremy nawilżające, mleczkach do demakijażu czy płynach micelarnych.

pixel