Liriope

( ilość produktów: 2 )

liriope odmiany pielęgnacja sadzenie

Liriope (Liriope Lour.) jest azjatyckim (Wietnam, Filipiny, Chiny, Korea i Japonia) rodzajem roślin z rodziny szparagowatych, który obejmuje 7 lub 8 gatunków. W warunkach naturalnych występuje w lasach i zaroślach, czasami w zbiorowiskach trawiastych, zwykle w miejscach wilgotnych, w wąwozach i nad strumieniami. Bywa mylona z konwalnikiem (Ophiopogon). Szczególnie ceniona za niewielkie wymagania uprawowe (zarówno w stosunku do warunków glebowych, jak i świetlnych) oraz suszoodporność.

Liriope – odmiany

Najczęściej uprawianym gatunkiem w Polsce jest liriope szafirkowata (Liriope muscari) o kwiatach przypominających te szafirków – stąd jej nazwa. Kwiaty tej rośliny jednak pojawiają się o innej porze roku (na przełomie lata i jesieni), a także tworzą grubsze i wyższe kłosy. Wśród jej odmian wyróżniamy „Royal Purple” o ciemnopurpurowych kwiatach, „Variegata” o kwiatach liliowych mniej odpornych na mróz, a także „Big Blue”, „Gold Banded” oraz „Okina”. Uprawiane są również gatunki liriope kłosowata (Liriope spicata) oraz liriope trawolistna (Liriope graminifolia).

Liriope – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Podłoże pod uprawę liriope powinno być żyzne, próchnicze i wilgotne o lekko kwaśnym odczynie pH. Roślina ta raczej preferuje stanowiska cieniste. Nie jest ona całkowicie odporna na mróz, może więc przemarzać w chłodniejszych rejonach Polski – aby temu zapobiec, należy zimą okrywać kępy stroiszem lub obsypać liśćmi, trocinami bądź torfem. Można również uprawiać liriope w pojemniku, dołując ją w ogrodzie w sezonie letnim i przenosząc do chłodnego, jasnego pomieszczenia w sezonie zimowym. Jest raczej odporna na choroby i szkodniki, czasami jednak atakują ją (szczególnie młode okazy) pomrowy. Dobrze znosi zarówno zanieczyszczenie powietrza, jak i warunki miejskie. Aby roślina rosła bez przeszkód, należy regularnie usuwać jej przekwitłe kwiatostany i stare, uschnięte liście. Liriope jest bardzo ekspansywna, dlatego, aby uniemożliwić jej rozłażenie się na boki, można ją dzielić, tworząc nowe rośliny.

Liriope – sadzenie

Sadzenie liriope przeprowadzamy w okresie od kwietnia do września. Przed posadzeniem warto solidnie odchwaścić stanowisko i nawieźć glebę rozłożoną materią organiczną. Dołek powinien osiągnąć wymiary 20-30 cm szerokości i 20-45 cm głębokości, w zależności oczywiście od wielkości danego okazu. Wzruszenie gleby na dnie i ścianach dołka spowoduje, iż ta głębiej i skuteczniej się zakorzeni. Bryłę korzeniową namaczamy przez 15-30 minut, korzenie skracamy o 1/3 ich długości, usuwamy suche liście i uszkodzone pędy. Po umieszczeniu rośliny w dołku zasypujemy ją świeżą ziemią.

Liriope – zastosowanie

Liriope najczęściej wykorzystuje się w ogrodach naturalistycznych, japońskich, leśnych lub cienistych. Sprawdza się jednak także w monogatunkowych nasadzeniach minimalistycznych bądź jako roślina okrywowa – tworząc atrakcyjny, zielony dywan. Pięknie prezentuje się w towarzystwie paproci, zawilców i rododendronów. Polecana jest również jako wypełniacz rabat pod drzewami, zwłaszcza gdy spomiędzy liści wiosną przebijają się kwiaty cebulowe.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Super
2024-04-16
Daje pięć, piękne sadzonki starannie zapakowane, sprawna dostawa, czytelne informacje dotyczące dostawy
pixel