Jeżówka

( ilość produktów: 30 )

jeżówka kwiaty ogrodowe

Jeżówka jest byliną ogrodową, której piękno charakteryzuje prostota. Roślina ta powszechnie znana jest z uwagi na swoje lecznicze właściwości, które odkryto w starożytności i po dziś dzień są wykorzystywane. Oprócz swoich medycznych zalet, jeżówka jest też bardzo częstym gościem ogrodów. Kwiaty ogrodowe zachwycają swą niewymyślną, acz zwracającą uwagę urodą, na którą składają się drobne płatki kwiatów i ogromne, pomarańczowo-brązowe środki. Jeżówki są rośliną miododajną, znaną też z tego, że ich zapach przyciąga do siebie niezliczone ilości różnobarwnych motyli.

Lecznicza moc jeżówek

Jeżówka pochodzi z Ameryki Północnej, a jej właściwości lecznicze, z których głównie znany jest kwiat, odkryli starożytni Indianie. Roślina zaliczana jest do bylin, jest też niewysoka – najczęściej nie przekracza 100 cm. Do uprawy jeżówki w ogrodach zachęca nie tylko ich delikatna uroda, ale także wiele innych zalet. Kwiaty ogrodowe bardzo długo kwitną, kwiatostany dekorują bowiem roślinę od lipca aż do października. Dodatkowo jeżówki sprawdzają się jako kwiaty cięte, ponieważ pozostają świeże długi czas, dzięki czemu wnoszą swą skromną urodę i czarowną woń do mieszkań i domów. Dzięki temu że byliny nie odznaczają się wyszukaną prezentacją, idealnie komponują się na tle kwiatów, krzewów i innych roślin ogrodowych. Ich łodyga jest najczęściej zielona, choć w przypadku niektórych odmian przyjmuje nieco czerwony odcień. Liście byliny są naprzemianległe, najczęściej lancetowate, z ząbkowanymi brzegami. Ich wierzchnia blaszka jest błyszcząca i ciemnozielona, z wyraźnymi, jaśniejszymi unerwieniami. Kwiaty jeżówki występują w zróżnicowanych barwach, od jasnych, po intensywne. Można spotkać byliny w odcieniach bieli, różu, czerwieni i purpury. Kwiaty mają cienkie płatki, które otaczają wypukły, najczęściej pomarańczowo-brązowy środek. Nazwa jeżówki pochodzi z greckiego echinos, co oznacza jeż. Imię to zostało jej nadane ze względu na wygląd środka, który przypomina właśnie to zwierzę. To właśnie on pozostaje w ogrodzie przez cały rok, stanowiąc zimą pożywkę dla ptaków.

Skromny i pełny urok jeżówek

Jeżówki są w Polsce niezwykle popularnymi bylinami, które można spotkać w wielu ogrodach przydomowych i działkowych. Posiadają nie tylko walory dekoracyjne, które można przenieść do pomieszczenia, ale też właściwości zdrowotne. Poza tym kwiaty ogrodowe są nieskomplikowane w uprawie, stąd też wiele osób decyduje się na posadzenie ich w ogrodzie.

  • Uprawa i pielęgnacja

Najlepszym miejscem na zasadzenie jeżówek jest stanowisko pełne światła i ciepła. Byliny poradzą sobie też w lekkim półcieniu, nie może być to jednak teren zbyt cienisty. Rośliny posiadają bardzo gruby korzeń, dlatego też potrafią samodzielnie pozyskiwać składniki pokarmowe z gleby, przez co nie wymagają zasilania nawozami. Najwłaściwszą glebą dla jeżówek jest żyzna i przepuszczalna, a także stale, choć słabo wilgotna. Inny rodzaj ziemi może powodować u rośliny choroby grzybowe. Po przekwitnięciu, to znaczy pod koniec października, pędy byliny należy przyciąć. Jeżówka jest w pełni mrozoodporna, stąd też nie wymaga zabezpieczenia przed zimą.

pixel