Sosna
Sosna to strzeliste drzewo iglaste, które stanowi ozdobę nie tylko lasów iglastych i mieszanych. Coraz więcej osób ceni sobie żywiczny zapach gałązek rośliny, dzięki czemu coraz częściej można ją spotkać w polskich ogrodach. Sosna wnosi do nich niesamowitą, tajemniczą atmosferę lasu, którą można cieszyć się cały rok, ponieważ drzewa iglaste są wiecznie zielone. Dodatkowym atutem sosen jest fakt, że ze względu na swoje zimozielone gałązki, zimą mogą stanowić świąteczną, magiczną dekorację.
Piękna woń i okazała prezentacja sosny
Sosna pochodzi z Europy i Azji, ponadto jest drzewem, które posiada nie tylko dekoracyjne walory. Sosny, ze względu na swoje niewielkie wymagania glebowe i szybki wzrost, są drzewami iglastymi, które w największym stopniu zasilają polskie lasy. Ponadto mają wyjątkowo cenne drewno, które jest łatwe w obróbce, sprężyste, a także wyróżnia się dużą wytrzymałością mechaniczną. Z tego też powodu drewno sosnowe z powodzeniem wykorzystywane jest w przemyśle drzewnym, budownictwie i meblarstwie. Z drzew iglastych pozyskuje się także olejki eteryczne, które stosowane są w przemyśle perfumeryjnym, leczniczym i kosmetycznym. Nasiona niektórych gatunków sosen są jadalne, dzięki czemu używane się ich w gastronomii, przede wszystkim ziaren sosny pinii. Sośnie od czasów starożytnych przypisywana jest bogata symbolika. W starodawnej kulturze drzewo iglaste uznawane było za łącznik nieba z ziemią, dlatego sadzono je na cmentarzach, w pobliżu kościołów i kaplic. W polskiej literaturze i malarstwie sosna utożsamiana była z wizerunkiem Polski. Stąd też w wierszach, szczególnie z okresu XIX wiecznych powstań, nierzadko pojawia się motyw sosny, który wywołuje wspomnienia i wzmaga tęsknotę za krajem ojczystym. Sosna jest też symbolem smutku i rozdarcia wewnętrznego człowieka, jego dogłębnych dramatów i dylematów moralnych. Sosny są dość wysokimi drzewami iglastymi, dorastającymi średnio do 50 metrów wysokości, choć najwyższa, zarejestrowana w Polsce, miała niemal 80 metrów. Jest dobrym wyborem do ogrodu, ponieważ drzewo iglaste dość szybko rośnie, ponadto jest długożywotne. Większość sosen posiada grubą i łuskowatą korę, a korona drzew jest na początku stożkowata, dopiero z wiekiem zaokrągla się bądź przybiera kształt parasola. Gałęzie drzewa iglastego wyrastają spiralnie, a igły wyrastają pionowo w górę, początkowo mając jasnozielony kolor.
Sosnowe, tajemnicze ogrody
Wszystkie rośliny iglaste mają podobne wymagania, tak więc możemy w swoim ogrodzie stworzyć istną plejadę drzew i krzewów iglastych.
-
Uprawa i pielęgnacja
Sosny najlepiej sadzić we wrześniu, jednak najważniejsze jest, aby zdążyć przed końcem października, ziemia nie może być sucha i przemarznięta. Przed posadzeniem drzewa iglastego teren należy dokładnie odchwaścić. Kolejną czynnością jest wykopanie dołka, który powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej rośliny. Aby sosna się dobrze przyjęła, warto do wykopanego dołka dodać niewielką ilość nawozu. Po posadzeniu drzewka, należy je obficie podlać i wyściółkować, co zahamujemy rozwój chwastów. Sosny preferują gleby kwaśne, ale dobrze przyjmą się również na wapiennych. Dodatkowo ziemia powinna być przepuszczalna i lekka. Sosny, jak większość drzew iglastych, preferuje półcień bądź niewielkie nasłonecznienie i umiarkowaną wilgoć. Kiedy drzewko jest jeszcze młode, warto je regularnie, od wiosny do czerwca, nawozić, co poprawi kondycję rośliny. Sosny są mrozoodporne i nie wymagają cięcia. Usuwać można jedynie obłamane bądź uszkodzone gałązki.

Sosna bośniacka Compact Gem Pinus leucodermis

Sosna gęstokwiatowa Alice Verkade Pinus densiflora

Sosna gęstokwiatowa Oculus Drakonis Pinus densiflora

Sosna gęstokwiatowa Umbraculifera Pinus densiflora
