Paulownia

( ilość produktów: 1 )

paulownia drzewo odmiany sadzonki nasiona przycinanie

Paulownia wywodzi się z Chin, gdzie jest uważana za szczęśliwą wróżbę, ponieważ tworzy wokół siebie pozytywną energię. Wpływa ona dobroczynnie na cały organizm. Swoją nazwę zawdzięcza królowej Holandii, Annie Pawłowej, córce cara Pawła I. Należy do rodziny paulowniowatych. W Polsce jest wciąż mało znana, spotkać ją można wyłącznie w cieplejszych rejonach. Znana jest również jako paulownia cesarska lub cesarskie drzewko szczęścia.

MAŁE DRZEWO Z OGROMNYM CHARAKTEREM

Paulownia to niewielkie drzewko o zwartym, parasolowatym kształcie. W naturalnych warunkach wyrasta na wysokość 20 m, u nas osiąga tylko 10-15 m. Korona jest szeroka, a pędy kruche, w młodości dość mocno owłosione. Liście wyróżniają się na tle innych roślin. Są pojedyncze, zielone, owłosione, na wierzchołku zaostrzone, u nasady sercowate, osadzone na długich ogonkach. Drzewko zakwita w okresie od maja do lipca. Niebieskie lub jasnofioletowe kwiaty o rurkowatym kształcie zebrane są w grona. To one nadają ten niesamowity dekoracyjny charakter. Niestety, w Polsce niezwykle ciężko uzyskać dużą liczbę kwiatów. Owoce zaczynają pojawiać się we wrześniu. Są to duże torebki o jajowatym kształcie, z drobnymi nasionami zaopatrzonymi w skrzydełka.

SADZENIE, UPRAWA I PIELĘGNACJA

Jak już wspomnieliśmy, paulownia najlepiej radzi sobie w cieplejszych rejonach naszego kraju, jednak może być uprawiana w całej Polsce. Rozmnaża się przez nasiona lub odrosty korzeniowe.

Roślina upodobała sobie słoneczne miejsca z przewiewną, wilgotną i żyzną glebą, o obojętnym odczynie. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru, ponieważ silniejsze podmuchy mogą doprowadzić do wyrwania pędów lub złamania gałęzi, szczególnie u młodych sadzonek. Podłoże powinno zachowywać wilgotność, zwłaszcza w okresie tworzenia się pąków, dlatego regularnie je nawadniaj. W połowie sierpnia należy już ograniczać podlewanie. Pędy zdrewnieją, a drzewko będzie w gotowości oczekiwać zimy. Zadbaj w tym czasie o glebę dodając nawóz z obniżoną zawartością azotu, który wpłynie na rozwój liści.

Niestety, paulownia nie jest rośliną mrozoodporną. Jest wrażliwa na przymrozki, szczególnie narażone są pąki kwiatowe, dlatego koniecznie trzeba zadbać o okrycie. Do tego celu można wykorzystać wysuszone liście, korę, gałęzie bądź agrowłókninę. Na egzemplarze rosnące w pojemnikach nakłada się worki z agrotkaniny, przepuszczające powietrze, lecz chroniące przed podmuchami wiatru.

Nie przeszkadza jej miejski gwar.

Lubi także przycinania, które wykonywane wiosną lub latem są najlepszych sposobem na zahamowanie rozwoju i wytworzenie silnych, młodych pędów. Ten zabieg z pewnością doda roślinie witalności.

Niestety, paulownia choruje, szczególnie, gdy przymarznie. Listki chorej rośliny szybko brązowieją i opadają. Jednak nie musisz się martwić, paulownia to żywotna roślina, która szybko się regeneruje. Daj jej czas na odpoczynek, a w następnym sezonie znów gęsto zielona będzie dumą twojego ogrodu.

 

PAULOWNIA- ZASTOSOWANIE

Paulownia jako drzewko ozdobne, najlepiej sprawdzi się w przydomowych ogródkach jako soliter. Jej niewielkie rozmiary umożliwiają uprawę w pojemnikach, które można ustawić na balkonie lub tarasie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 98 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
bardzo udane zakupy
2024-04-15
Zamawiane trawy mam nadzieję,że się przyjmą.Słabo,że na opakowaniach brakuje opisu, więc trzeba się domyślać,która to która.Bardzo dobrze zapakowane.
pixel