Borówka brusznica

( ilość produktów: 3 )

borówka brusznica drzewka owocowe i krzewy

Borówka brusznica, znana także pod nazwą borówka czerwona, to niewielka, urodziwa krzewinka, która wydaje niesamowicie zdrowe owoce. Na surowo są w smaku dość nieprzyjemne, charakteryzując się goryczą i kwasowością, niemniej idealnie sprawdzają się na bogate w witaminy i minerały przetwory. Owoce borówki brusznicy stanowią nie tylko element spożywczy, ale także dekoracyjny. Czerwone, okrągłe jagody krzewu liściastego tworzą w ogrodzie piękną scenerię, delikatnie prześwitując przez gęste, ciemnozielone i drobne liście, które stroją roślinę przez cały rok.

Borówka brusznica do słoików i spiżarni

Borówka brusznica, inaczej borówka czerwona, to malutka, zaledwie 25 centymetrowa krzewinka, pochodząca z północnych terenów Eurazji. W Polsce jest dość popularną ozdoba ogrodów, można ją też spotkać rosnącą dziko w nizinnych i górskich terenach. Do tradycji należy przyozdabianie koszyczków wielkanocnych gałązkami borówki brusznicy. Krzew liściasty posiada rozłożysty pokrój, który budują rozgałęziające się pędy. Są one sztywne i omszone, z czego część z nich wznosi się ku górze, inne zaś się pokładają. Gałęzie borówki brusznicy są ściśle obrośnięte przez niewielkie liście. Posiadają one owalny lub lancetowaty kształt, dodatkowo są skórzaste, a ich brzegi lekko wywinięte pod spód. Atutem liści borówki czerwonej jest to, że są zimozielone, dzięki czemu można cieszyć się urokiem krzewinki przez cały rok. W maju krzew liściasty zakwita, pokrywając się kwiatami. Filigranowe, biało-różowe, dzwoneczkowate kwiaty ozdabiają roślinę do lipca, zbierając się na gałęziach w luźne kwiatostany. Borówka brusznica owocuje w sierpniu. Wtedy to na roślinie pojawiają się nieduże, czerwone, kuliste jagody, będące bombą minerałów i witamin. Poza tym wyglądają niezmiernie uroczo, kiedy przedzierają się przez gąszcz ciemnozielonych liści. Owoce borówki czerwonej posiadają właściwości lecznicze, stosowane przede wszystkim w przypadku problemów trawiennych. Poza tym są świetnym składnikiem na słodkie dżemy i galaretki. Borówka brusznica, dzięki swojej kwasowości, to także niezastąpiony dodatek do pieczonych mięs, a przede wszystkim dziczyzny.

Czerwono-zielona, dekoracyjna borówka brusznica

Borówka brusznica jest cenioną rośliną. Atrakcyjna ozdoba ogrodowa, z której pozyskuje się zdrowe owoce, jest też niewymagająca w uprawie. Poza tym, krzew liściasty jest zimozielony, dlatego cały rok można podziwiać jego piękno.

Uprawa i pielęgnacja

Borówka brusznica do prawidłowego rozwoju potrzebuje słonecznych lub ostatecznie półcienistych stanowisk. Najlepszą jest dla niej gleba lekka i próchnicza, której odczyn będzie kwaśny, mieszczący się w przedziale 3,5 – 4,5 pH. Borówka czerwona wymaga umiarkowanej wilgotności podłoża. Nie może być ono zbyt mokre, ale też nie nadmiernie suche. Krzewinkę najlepiej zasadzać wiosną lub jesienią. Przed posadzeniem należy dokładnie odchwaścić teren wokół niej, a ziemię wzbogacić nawozem azotowym. Po wsadzeniu borówki brusznicy do gruntu, należy wyściółkować podłoże, co ograniczy parowanie wody, pomoże utrzymać odpowiedni odczyn ziemi, a także zapobiegnie wyrastanie chwastów.

pixel