Zadrzewnia

( ilość produktów: 1 )

Zadrzewnia sadzonki wymagania odmiany

Zadrzewnie (Diervilla) to mało wymagające i piękne krzewy występujące naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej, na obszarze od Nowej Fundlandii po Alabamę i Georgię. Należą do rodziny roślin przewiertniowatych. W skład tego rodzaju wchodzą trzy gatunki – zadrzewnia kanadyjska, włochata i bezogonkowa. Rośliny te osiągają do 2 m wysokości, posiadają pojedyncze, długo zaostrzone liście z nielicznymi ząbkami na brzegu blaszki, żółte lub zielonkawożółto kwiaty zebrane parami, po trzy bądź w większych skupieniach oraz owoce w postaci torebek zawierających liczne nasiona.

Zadrzewnia – odmiany

Najpowszechniej uprawianym gatunkiem tej rośliny jest zadrzewnia bezogonkowa (Diervilla sessilifolia). Wyróżniamy wiele jej odmian, np. „Cool Splash” (nazywaną także „LPDC Podaras”) o gęstym, zwartym, zaokrąglonym pokroju i dużych, zielonych liściach z szerokim, białym obrzeżem, oraz „Butterfly” o siarkowożółtych, zebranych w gęste podbaldachy kwiatach, przyciągających motyle i inne owady pożywiające się nektarem. Czasami uprawia się zadrzewnię włochatą, zwaną również nadbrzeżną (Diervilla rivularis), szczególnie odmiany „Honeybee” o żółtych liściach i „Troja Black” o liściach bordowo-czerwonych.

Zadrzewnia – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Zadrzewnie są krzewami mało wymagającymi – mogą rosnąć nawet na jałowej glebie (chociaż preferują podłoża żyzne, próchnicze i stale lekko wilgotne), na stanowiskach słonecznych lub półcienistych (w cieniu liście mogą stracić białe obrzeża i stać się bardziej zielone). Są bardzo odporne na niskie temperatury otoczenia, wytrzymują mrozy do -20 st. C. Po przekwitnieniu rośliny warto solidnie ją przyciąć, dzięki czemu w następnym sezonie kwitnienie będzie obfitsze. Są odporne na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie.

Zadrzewnia – sadzenie

Zadrzewnie hodowane w pojemnikach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Chociaż mogą rosnąć niemal na każdym podłożu, warto zastanowić się nad stanowiskiem bardziej zasobnym, gdyż rosną wtedy większe i okazalsze. Wykopujemy dostatecznie duży dołek, aby pomieścił bryłę korzeniową i wzruszamy glebę. Sadzonkę oczyszczamy z zasuszonych i uszkodzonych fragmentów, a bryłę namaczamy. Tak przygotowaną roślinę umieszczamy w gruncie. Przysypujemy świeżą ziemią, udeptujemy, w razie potrzeby dodajemy jeszcze trochę ziemi. Solidnie podlewamy. Możemy uformować wgłębienie lub misę, aby podczas podlewania woda nie „uciekała”, oraz wyściółkować roślinę korą, co ograniczy wzrost chwastów i zapobiegnie parowaniu wody z podłoża.

Zadrzewnia – zastosowanie

Zadrzewnie są dosyć rozpowszechnione w parkach i ogrodach. Są świetnymi roślinami okrywowymi. Bywają wykorzystywane do umocnień przeciwpowodziowych koryt rzek ze względu na tworzone odrosty. Prezentują się efektownie zarówno w jednogatunkowych grupach, kompozycjach rabatowych, jak i w towarzystwie innych krzewów ozdobnych (takich jak tawuł japońskich, krzewuszek i berberysów), kwiatów sezonowych (takich jak aksamitek, begonii i pelargonii) oraz bylin (takich jak funkii, żurawek i bergenii).

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Sadzonka zdrowa, żywa, bovto nie jest takie oczywiste przy zakupach internetowych
2024-05-16
Sadzonki bardzo dobrze zapakowane i opisane.Wszystkie ładne i dotarły w dobrym stanie.Jestem bardzo zadowolona.
pixel