Sosna drobnokwiatowa

( ilość produktów: 4 )

Sosna drobnokwiatowa sadzonki ogród odmiany

Sosna drobnokwiatowa (Pinus parviflora) w warunkach naturalnych występuje w Japonii i Korei Południowej na wysokościach około 200-1800 m n. p.m. Należy do rodziny sosnowatych, jest zimozielona i wolno rosnąca. Chociaż w większości przypadków nie przekracza 8-10 m wysokości, zdarzają się okazy o rozmiarach dochodzących nawet do 25 m. Igły sosny drobnokwiatowej przypominają te jodły, ponieważ z wierzchu są ciemnozielone, a od spodu srebrzyste.

Sosna drobnokwiatowa – odmiany

Istnieje pewna odmiana sosny drobnokwiatowej zasługująca na pierwszoplanowe miejsce w ogrodzie – chodzi oczywiście o „Bergman”. Jej ciemnoniebieskie igły są lekko poskręcane. Najpowszechniej występującą w Polsce odmianą jest „Glauca”, osiągająca 5 m wysokości. Słynną odmianą karłowatą jest „Adcock’s Dwarf”, w przypadku której 10-letnia roślina nie przekracza 50 cm wysokości. Charakterystyczną odmianą jest także „Fukai”, której młode igły posiadają na końcówkach intensywne, kremowe przebarwienia.

Sosna drobnokwiatowa – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Ta mrozoodporna roślina nie ma zbyt wygórowanych wymagań związanych z jej uprawą i pielęgnacją. Jak większość sosen, preferuje miejsca przewiewne, nasłonecznione i średnio żyzne, przepuszczalne gleby. W przeciwieństwie do pozostałych sosen pięcioigielnych sosnę drobnokwiatową nie atakuje rdza wejmutkowo-porzeczkowa, jest także niewrażliwa na przycinanie, formowanie i przesuszenie. Chociaż nie jest to konieczne, warto wiosną usunąć połowę młodych pędów, co spowoduje zagęszczenie rośliny. Nawożenie nie jest wymagane.

Sosna drobnokwiatowa – sadzenie

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, nad którą trzeba się zastanowić przed posadzeniem sosny drobnokwiatowej, jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Znając wymagania uprawowe tej rośliny, nie powinno być to trudne. Sadzimy ją wczesną wiosną lub jesienią. Wykopujemy odpowiednio duży dołek i wzruszamy dno i ścianki szpadlem, widłami, pazurkami bądź grabiami. Oczyszczamy roślinę z suchych i uszkodzonych jej fragmentów, po czym namaczamy jej bryłę korzeniową przez około 15-30 minut. Umieszczamy sadzonkę w dołku, pamiętając, aby szyjka korzeniowa znajdowała się na poziomie podłoża. Zasypujemy całość ziemią (można w tym celu wcześniej przygotować mieszankę świeżej ziemi i kwaśnego torfu) i ugniatamy. Obficie podlewamy. Chcąc zapewnić roślinie dostatecznie wilgotne środowisko, możemy uformować misę z ziemi wokół dołka oraz wyściółkować podłoże 5-centymetrową warstwą kory.

Sosna drobnokwiatowa – zastosowanie

Sosna drobnokwiatowa jest rzadko spotykana w Polsce, jeżeli już to w ogrodach botanicznych bądź arboretach. Wolno rosnące odmiany tej rośliny dobrze się prezentują sadzone w pojemnikach ustawianych na tarasach i balkonach oraz w postaci bonsai, co jest szczególnie popularne w Japonii. Ciekawostką jest to, że najstarsze bonsai, mające już 500 lat, to właśnie sosna drobnokwiatowa. Okaz ten do tej pory znajduje się w kolekcji cesarza Japonii. Sosny te mogą przynieść ciekawy efekt w ogrodach w stylu japońskim, nad oczkami wodnymi i na wrzosowiskach.

pixel