Ostrokrzew

( ilość produktów: 5 )

ostrokrzew drzewa iglaste i krzewy

Ostrokrzew to niezwykła roślina, która w wielu krajach zachodnich i anglosaskich, a także w Stanach Zjednoczonych jest nieodłącznie związana ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy to wykorzystuje się go jako ozdobę pięknie przystrojonych mieszkań i domów, a także przestrzeni wokół nich. Któż z nas nie pamięta bajek Walta Disneya, w których postacie z okazji Gwiazdki dekorowały drzwi swych mieszkań wieńcami z zielonych gałązek i czerwonych korali? To był właśnie ostrokrzew, piękna roślina, która przyczynia się do budowania świątecznej atmosfery. Żywe kolory zielonych liści i czerwonych korali ostrokrzewu nie tylko idealnie ze sobą współgrają, ale też przepięknie prezentują się w ogrodach, wtaczając do nich element zagadki.

Czerwone korale i zielone liście ostrokrzewu

Ostrokrzew jest rośliną, która najczęściej występuje pod postacią krzewu, rzadziej jest to drzewo. Pochodzi z terenów Europy Środkowej, a obecnie można spotkać go w niemal każdej jej części. Również w Polsce ostrokrzew znalazł uznanie, choć nie w każdym jej regionie dobrze się przyjmie, gdyż nasz klimat jest dość surowy. Mimo że roślina jest mrozoodporna, to niekiedy polskie zimy mogą ją uszkodzić. Krzew jest jednak niesamowicie odporny, ponieważ nawet w przypadku defektu jest w stanie sam się zregenerować i odbudować uszkodzenia. Ostrokrzew, czego można domyślać się z nazwy, posiada kolczaste liście. Z tego też powodu, w starożytności traktowany był jako roślina posiadająca magiczne moce, którymi odstraszać miała czarnoksiężników i złe duchy. Poza tym ostrokrzew był jednym z dziewięciu drzew, używanych do palenia celtyckich ognisk. Roślina może występować w dwóch formach, jako drzewo lub krzew. W pierwszej postaci osiąga niemałe wysokości, które w Polsce przekraczają 10 metrów, w drugim kształcie natomiast też nie należy do niskich, urastając do 3 metrów. Poza tym jest dość rozłożystą rośliną, stąd też można ją wykorzystywać na żywopłoty. Z uwagi na swój bujny pokrój, idealnie odgradza, zapewniając prywatność. Ostrokrzew posiada duże, eliptyczne lub jajowate liście, które posiadają kolczaste brzegi. Mogą występować w dwóch kolorach, ciemnozielonym bądź jasnozielonym z jasną obwódką, choć częściej jest to pierwsza barwa. Liście doskonale współgrają z czerwonymi koralami owoców, które obrastają krzew od września i pozostają na nim aż do wiosny, o ile nie posilą się nimi ptaki. Ostrokrzew jest rośliną w całości zimozieloną, dlatego utrzymuje barwę swych liści przez całą zimę, wspaniale uzupełniając mroźny, biały krajobraz.

Ostrokrzew, czyli piękno przez cały rok

Ostrokrzew jest przepięknym krzewem, który dzięki swej urodzie jest pożądanym gościem ogrodów. Jego uprawa nie jest szczególnie skomplikowana, jednak nie należy też do najłatwiejszych. Aby roślina w ogrodzie przyjęła się jak najpełniej, konieczne jest poświęcenie jej nico uwagi i zapewnienie najkorzystniejszych dla niej warunków.

  • Uprawa i pielęgnacja

Ostrokrzew, w przeciwieństwie do większości roślin, nie potrzebuje słonecznego stanowiska. Roślina świetnie radzi sobie w cieniu, który zresztą preferuje. Aby pięknie się rozwijał, potrzebuje świeżej i żyznej gleby, a także obfitego podlewania raz w tygodniu. Ostrokrzew bardzo dobrze znosi przycinanie, choć go nie potrzebuje. Można je jednak wykonywać w celu nadania roślinie najlepszego dla siebie kształtu. Zabieg taki należy przeprowadzać w połowie lata. Krzewy są wiecznozielone i mrozoodporne, choć polski klimat jest niekiedy dla nich zbyt surowy. Roślina ma jednak silne zdolności regeneracyjne, dlatego wiosną potrafi się odbudować, nawet w przypadku odmrożenia liści czy pędów. Ostrokrzewy można okrywać na zimę, jednak mija się to z celem, ponieważ pozbawiamy się czarownego widoku roślin, które najpiękniej prezentują się zimą.

pixel