Ostrokrzew - sadzonki, odmiany, uprawa

( ilość produktów: 4 )

ostrokrzew drzewa iglaste i krzewy

Żywopłot zimozielony z ostrokrzewu

Ostrokrzew to niezwykła roślina, która w wielu krajach zachodnich i anglosaskich, a także w Stanach Zjednoczonych jest nieodłącznie związana ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy to wykorzystuje się go jako ozdobę pięknie przystrojonych mieszkań i domów, a także przestrzeni wokół nich. Któż z nas nie pamięta bajek Walta Disneya, w których postacie z okazji Gwiazdki dekorowały drzwi swych mieszkań wieńcami z zielonych gałązek i czerwonych korali? To był właśnie ostrokrzew, piękna roślina, która przyczynia się do budowania świątecznej atmosfery. Żywe kolory zielonych liści i czerwonych korali ostrokrzewu nie tylko idealnie ze sobą współgrają, ale też przepięknie prezentują się w ogrodach, wtaczając do nich element zagadki.

Czerwone korale i zielone liście ostrokrzewu

Ostrokrzew jest rośliną, która najczęściej występuje pod postacią krzewu, rzadziej jest to drzewo. Pochodzi z terenów Europy Środkowej, a obecnie można spotkać go w niemal każdej jej części. Również w Polsce ostrokrzew znalazł uznanie, choć nie w każdym jej regionie dobrze się przyjmie, gdyż nasz klimat jest dość surowy. Mimo że roślina jest mrozoodporna, to niekiedy polskie zimy mogą ją uszkodzić. Krzew jest jednak niesamowicie odporny, ponieważ nawet w przypadku defektu jest w stanie sam się zregenerować i odbudować uszkodzenia. Ostrokrzew, czego można domyślać się z nazwy, posiada kolczaste liście. Z tego też powodu, w starożytności traktowany był jako roślina posiadająca magiczne moce, którymi odstraszać miała czarnoksiężników i złe duchy. Poza tym ostrokrzew był jednym z dziewięciu drzew, używanych do palenia celtyckich ognisk. Roślina może występować w dwóch formach, jako drzewo lub krzew. W pierwszej postaci osiąga niemałe wysokości, które w Polsce przekraczają 10 metrów, w drugim kształcie natomiast też nie należy do niskich, urastając do 2 metrów wysokości. Poza tym jest dość rozłożystą rośliną, stąd też można ją wykorzystywać w formie żywopłotu. Z uwagi na swój bujny pokrój, idealnie odgradza, zapewniając prywatność. Ostrokrzew posiada duże, eliptyczne lub jajowate liście, które posiadają kolczaste brzegi. Mogą występować w dwóch kolorach, ciemnozielonym bądź jasnozielonym z jasną obwódką, choć częściej jest to pierwsza barwa. Liście doskonale współgrają z czerwonymi koralami owoców, które obrastają krzew od września i pozostają na nim aż do wiosny, o ile nie posilą się nimi ptaki. Ostrokrzew jest rośliną w całości zimozieloną, dlatego utrzymuje barwę swych liści przez całą zimę, wspaniale uzupełniając mroźny, biały krajobraz.

Ostrokrzew, czyli piękno przez cały rok

Ostrokrzew jest przepięknym krzewem, który dzięki swej urodzie jest pożądanym gościem ogrodów. Jego uprawa nie jest szczególnie skomplikowana, jednak nie należy też do najłatwiejszych. Aby roślina w ogrodzie przyjęła się jak najpełniej, konieczne jest poświęcenie jej nico uwagi i zapewnienie najkorzystniejszych dla niej warunków.

Ostrokrzew – odmiany, pielęgnacja i aranżacja!

Ostrokrzew, w przeciwieństwie do większości roślin, nie potrzebuje słonecznego stanowiska może rosnąć w półcieniu. Roślina świetnie radzi sobie też w cieniu, który zresztą preferuje. Aby pięknie się rozwijał, doskonale sprawdzi się gleba o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Potrzebuje świeżej i żyznej gleby, a także obfitego podlewania raz w tygodniu. Ostrokrzew bardzo dobrze znosi przycinanie, choć go nie potrzebuje. Można je jednak wykonywać w celu nadania roślinie najlepszego dla siebie kształtu. Zabieg taki należy przeprowadzać w połowie lata. Krzewy są wiecznozielone i mrozoodporne, choć polski klimat jest niekiedy dla nich zbyt surowy. Roślina ma jednak silne zdolności regeneracyjne, dlatego wiosną potrafi się odbudować, nawet w przypadku odmrożenia liści czy pędów. Ostrokrzewy można okrywać na zimę, jednak mija się to z celem, ponieważ pozbawiamy się czarownego widoku roślin, które najpiękniej prezentują się zimą. 

Ostrokrzew (Ilex) to rodzaj roślin z rodziny ostrokrzewowatych, obejmujący zarówno gatunki zimozielone. Istnieje wiele odmian ostrokrzewu, z różnymi kształtami, rozmiarami, barwami liści i owoców.

Popularne odmiany ostrokrzewu

  1. Ostrokrzew Argentea Marginata - ostrokrzew pospolity o liściach z białym obrzeżeniem.
  2. Ostrokrzew Blue Princess - odmiana o niebiesko-zielonych liściach, zwykle o bardziej zwartym pokroju.
  3. Ostrokrzew Sky Pencil - odmiana o wąskim, kolumnowym pokroju, idealna do tworzenia żywopłotów.
  4. Ostrokrzew Fosteri - ostrokrzew opadawczy z czerwonymi owocami i eliptycznymi liśćmi.
  5. Ostrokrzew Mary Nell - odmiana pospolitego ostrokrzewu o jaskrawo czerwonych owocach.
  6. Ostrokrzew Golden King - odmiana z liśćmi zielonymi, ozdobionymi złotymi plamami.
  7. Ostrokrzew Blue Angel -  liście sztywne, skórzaste, ciemnozielone z niebieskim połyskiem zimą, kolczaste. 
  8. Ostrokrzew Blue Boy - Liście ciemnozielone, jajowate z lekko pofalowanym brzegiem, kolczaste. Odmiana męska, dobry zapylacz.
  9. Ostrokrzew Blue Girl - Liście lekko skręcone oliwkowo-zielone z małymi kolcami. Owoce intensywnie czerwone.
  10. Ostrokrzew Meservy Heckenblau -  Liście zielono-fioletowe błyszczące, sztywne.

 

Ostrokrzewy są cenione zarówno ze względu na dekoracyjne liście, jak i atrakcyjne, kolorowe owoce, które często utrzymują się na roślinie przez zimę. Warto dobrać odmianę odpowiednią do warunków panujących w danym ogrodzie.

Ostrokrzew kolczasty doskonale sprawdza się w twoim ogrodzie, zwłaszcza w miejscach o zanieczyszczonym powietrzu. Roślina ta jest męsko-żeńska, co oznacza że posiada zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie. Na sztywnych gałęziach, wyrastają w kątach liści ostre kolce, co sprawia że jest odporna na szkodniki.
Możesz posadzić ostrokrzew najlepiej w donicach, które umieścisz na nasłonecznionym miejscu. Roślina ta kwitnie na żółto, co dodatkowo ozdobi twój ogród. Pamiętaj również o regularnym nawożeniu, aby zapewnić jej odpowiednie odżywienie.
Ostrokrzew kolczasty to rodzaj rośliny z rodziny ostrokrzewowatych, które posiadają piłkowane, skórzaste liście. Ich kształt jest ołówkowy, co dodaje im charakteru. Są to rośliny ozdobne, które doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Liściaste krzewy ozdobne, takie jak ostrokrzew meservy blue angel, potrzebują odpowiedniego nawożenia, aby zakwitły w pełni swojego uroku. Warto zwrócić uwagę na to, czy posiadamy krzewy męskie i żeńskie, które mogą być niezbędne do zapewnienia owocowania.
Aby odpowiednio zadbać o nasze krzewy, warto zasadzić je w miejscu osłoniętym od wiatru, szczególnie w okresie niskich temperatur i mrozów. Wtedy będą miały najlepsze warunki do zakwitnięcia.
Jeśli masz ulubioną odmianę krzewów liściastych, upewnij się, że jest przystosowana do klimatu w Twojej strefie. Ważne jest również regularne nawożenie i dbanie o odpowiednią wilgotność gleby, aby mogły pięknie rosnąć i kwitnąć.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 177 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
2024-05-17
Sadzonka zdrowa, żywa, bovto nie jest takie oczywiste przy zakupach internetowych
pixel