Kiścień

( ilość produktów: 1 )

Kiścień sadzonki wymagania pielęgnacja

Kiścień należy do rodziny wrzosowatych. Osiąga przeważnie do kilkudziesięciu metrów wysokości. Ten nieduży, wolno rosnący krzew posiada gęste, skórzaste liście. Pędy są łukowato wygięte, a pokrój rozłożysty. Zwykle białe, niewielkie kwiaty posiadają dzwonkowaty kształt. Tworzą gronie i kiście i w tej postaci zwieszają się z pędów rośliny. Kiścień występuje naturalnie w Chinach, Japonii oraz wschodniej i południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Uprawiany jako krzewy ozdobne, również w Polsce. W wybranych regionach świata, znajduje także zastosowanie lecznicze.

Kiścień - odmiany

  • Leucothoe axillaris (południowo-wschodnie Stany Zjednoczone)
  • Leucothoe davisiae (Kalifornia, Oregon)
  • Leucothoe fontanesiana (południowo-wschodnie Stany Zjednoczone)
  • Leucothoe grayana (Japonia)
  • Leucothoe griffithiana (wschodnie Himalaje, południowo-zachodnie Chiny)
  • Leucothoe populifolia (Japonia)
  • Leucothoe racemosa (wschodnie Stany Zjednoczone)
  • Leucothoe recurva (południowo-wschodnie Stany Zjednoczone)
  • Leucothoe tonkinensis (południowe Chiny, północny Wietnam)

Najbardziej znaną odmianą jest kiścień wawrzynowy (fontanesiana). Jego liście pokryte są różowymi i kremowymi plamkami. Jesienią i zimą zmieniają barwę, przybierając różne odcienie koloru czerwonego.
Kiścień wawrzynowy ma również swoje odmiany: „Makijaż”, „Rainbow”, „Zeblid”, Nana”. Równią się one wielkością i zabarwieniem liści.

Kiścień - uprawa, wymagania, pielęgnacja

Krzew dość dobrze radzi sobie z mrozem (do około – 20 stopni), jednak zaleca się go zabezpieczać zimą (zwłaszcza młode okazy).
Nadaje się do uprawy w mieście, dobrze znosi miejskie, zanieczyszczone powietrze. Nie przeszkadza mu również cięcie. Warto je wykonywać w celu kontrolowania wzrostu krzewów. Można je wykonywać właściwie o każdej porze roku, jednak najlepiej przyciąć kiścień w lutym lub marcu. Nawet po intensywnym cięciu krzew szybko się regeneruje. Ścięte pędy mogą posłużyć do rozmnożenia rośliny.

W okresie wiosennym aż do końca lipca, warto nawozić kiścień preparatami przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych. Nawozy te mają nie tylko pozytywny wpływ na samą roślinę, ale również utrzymują odpowiednio niskie ph gleby. Pomocne jest również ściółkowanie, które zredukuje rozwój chwastów oraz ochroni korzenie przed chłodem i wysychaniem.

Kiścień - zastosowanie, sadzenie

Kiścień powinien być sadzony w ciepłym, osłoniętym od wiatru miejscu, na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Wymaga żyznych, przepuszczalnych i wilgotnych gleb. Podłoże powinno być kwaśne i zasobne w substancje organiczne. Roślina posadzona w dobrze nasłonecznionym miejscu wymaga regularnego nawadniania w lecie. Pora kwitnienia przypada na maj.

Kiścień może być posadzony na rabatach wraz z innymi roślinami wrzosowymi. Bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie azalii, kalmii, wrzosów czy też różaneczników. Krzew ten nadaje się też do sadzenia w pojemnikach. Może zostać wykorzystany do stworzenia niskiego żywopłotu. Kiścienie o niewielkich rozmiarach mogą zostać też posadzone w ogrodach skalnych. Mogą rosnąć w przydomowych ogrodach, miejskich parkach, w pobliżu zbiorników wodnych.
 

pixel