Czystek
Czystek w ostatnich latach zyskuje popularność jako roślina lecznicza, jednak może on z powodzeniem pełnić rolę również rośliny ozdobnej. Jego śródziemnomorska uroda doda uroku niejednemu wnętrzu, a bujnie wyrastające latem kwiaty, roztoczą nietypowy czar i wzbudzą zachwyt.
Charakterystyka czystka
Czystek (łac. Cistus) to ozdobny krzew, wywodzący się z łagodnego śródziemnomorskiego klimatu. W lipcu i sierpniu zakwita imponującymi kwiatami w kolorze białym lub różowym o różnych odcieniach. Czystek nie jest przystosowany do ujemnych temperatur, dlatego w naszym klimacie nie przetrwa zimy. Z tej przyczyny w Polsce hodowany jest jedynie jako kwiat doniczkowy.
Odmiany czystka
Czystek dzieli się na 50 różnych odmian, z których część jest uznawana za gatunki lecznicze. W hodowli spotyka się jednak tylko te najbardziej popularne. Poszczególne odmiany różnią się od siebie barwami kwiatów, wielkością i pokrojem. Cistus aguilarii wypuszcza piekne, białe kwiaty, a cała roślina dorasta do nawet 1, 5 metra wysokości. Jeśli wolimy roślinę nieco mniejszą, idealną i nadal imponującą odmianą będzie Cistus crispus, który dorasta maksymalnie do 0, 6 metra wysokości, a zakwita wyjątkowo dużymi, intensywnie różowymi kwiatami, co dodaje całemu krzakowi wiele urody. Dla miłośników nietypowych aromatów, ideałem będzie Cistus x cyprius, którego liście roztaczają intensywną woń. Dodatkowo, zakwita on białymi kwiatami z czerwonymi plamkami u nasady płatków. Ta odmiana sięga do 1, 5 metra wysokości.
Czystek leczniczy
Do leczniczych odmian czystka należy Cistus ladanifer, zwany czystkiem ladanowym lub żywicowym. Dorasta on do 2 metrów wysokości i zakwita kwiatami białymi, upstrzonymi ciemną plamką. Kolejną leczniczą odmianą czystka jest Cistus laurifolius, zwany czystkiem wawrzynolistnym lub laurolistnym. Wypuszcza on białe kwiaty z żółtymi środkami, a jego liście są z wierzchu nagie i ciemnozielone, natomiast od spodu gęsto owłosione. Ta odmiana dorasta maksymalnie do 1, 5 metra wysokości.
Uprawa, wymagania i pielęgnacja
Czystek wymaga lekkiego, przepuszczalnego podłoża. Należy przeznaczyć dla niego stanowisko widne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca. Należy uważać na nadmiar wilgoci, gdyż roślina ta źle znosi przelanie. Warto rozważyć umieszczenie drenażu na dnie doniczki. Czystek lubi glebę żyzną, dlatego w okresie wegetacji należy wzbogacać jego podłoże nawozami do roślin doniczkowych. By pięknie i długo zakwitał, warto zasilać go nawozami do roślin kwitnących już od pojawienia się pierwszego kwiatu w czerwcu lub lipcu. Czystek powinien przejść okres spoczynku, dlatego zimą należy mu zapewnić temperaturę nie przekraczającą 5 stopni.
Zastosowanie czystka
Czystek jest niesamowicie wdzięcznym krzewem ozdobnym. Świetnie urozmaici każde wnętrze, dodając mu nutę egzotyki, a przy tym roztaczając klasyczne piękno. Ze względu na niską odporność na zimno, czystka nie należy przetrzymywać zimą na zewnątrz. Jednak latem z powodzeniem możemy umieścić go w ogrodzie, na tarasie lub balkonie, w miejscu osłoniętym od bezpośrednich promieni słonecznych.