Fotergilla

( ilość produktów: 2 )

Fotergilla sadzonki pielęgnacja zastosowanie

Fotergilla to krzew liściasty z rodziny oczarowatych. W naturalnym środowisku rośnie głównie na terenach obecnego stanu Georgia w Stanach Zjednoczonych, skąd w XVIII wieku została przewieziona do Anglii przez angielskiego lekarza, filantropa i zbieracza roślin – Johna Fothergilla, na którego cześć została nazwana. W Polsce wciąż jest rośliną mało znaną, jednak ze względu na walory dekoracyjne, zasługuje na uwagę.

Fotergilla -charakterystyka

Fotergilla jest średniej wielkości, wolnorosnącym krzewem. W Polsce, po 10-20 latach, osiąga około 1, 5 m wysokości i podobną średnicę. Ma nieregularny, zmienny, krzaczasty, zwarty pokrój i liczne wyprostowane i wzniesione, z czasem drewniejące pędy. Pojedyncze liście bywają podobne do liści olchy. Osiągają 8-15 cm długości, są sztywne, grube, gwiazdkowato owłosione, zielone na wierzchu, od spodu sinozielone. Ustawione skrętolegle, wyrastają na krótkich ogonkach liściowych. Blaszki liściowe są nierównomiernie ząbkowane. Najczęściej już pod koniec września liście przebarwiają się na czerwono lub pomarańczowo-złoto i w takich barwach opadają zimą. W maju, razem z liśćmi, zaczynają pojawiać się białe, liczne, bezpłatkowe, obupłciowe kwiaty, które zbierają się na szczytach zeszłorocznych pędów w gęste, puszyste, kłosowate kwiatostany, przypominające nieco szczotki do mycia butelek, o około 5 cm długości. Wydzielają delikatny, miodowy zapach.
Po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się słabo widoczne wśród liści, owłosione, brązowe owoce-torebki. We wrześniu, po dojrzeniu, gwałtownie pękają i wyrzucają czarne, błyszczące, niewielkie (8 mm) nasiona.

Fotergilla - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Fotergillę możesz rozmnożyć generatywnie, przez wysiew nasion (jednakże na kwitnienie będziesz zmuszony poczekać kilka lat) lub wegetatywnie, przez ukorzenianie wierzchołkowych sadzonek zielnych (wczesnym latem) albo sadzonek półzdrewniałych (pobieranych i ukorzenianych późnym latem). Upodobała sobie żyzną, próchniczą, dostatecznie wilgotną, lecz przepuszczalną glebę, o odczynie lekko kwaśnym. Źle czuje się na glebie wapiennej, o odczynie zasadowym. Nie lubi również niewielkiej ilości wapnia w podłożu. To roślina wrażliwa na suszę, dlatego wybierz dla niej półcieniste miejsce, gdzie gleba nie przesycha tak szybko. Odwdzięczy ci się obfitym zakwitem oraz intensywnym, jesiennym przebarwianiem liści. Poradzi sobie w cieniu, lecz wtedy jej kwitnienie nie będzie tak obfite lub może nie zakwitać wcale. W polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie odporna na mróz. Samodzielnie się zagęszcza i wytwarza gęste, zwarte korony, co oznacza, że nie wymaga cięcia formującego. Jednak wczesną wiosną możesz przeprowadzić cięcie fitosanitarne – usuń pędy przemarznięte u podstawy, chore, uszkodzone lub suche. Dla poprawienia wyglądu możesz stosować nawozy organiczne. Pamiętaj o podlewaniu młodych okazów.

Fotergilla - zastosowanie

Fotergillę możesz zasadzić w przydomowym ogródku. Doskonale sprawdzi się jako soliter oraz na rabatach w towarzystwie innych roślin. Możesz ją także wykorzystać do stworzenia żywopłotu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Super zapakowane Rośliny zdrowe i ładne.
2024-04-16
bardzo udane zakupy
pixel