Pigwa

( ilość produktów: 1 )

pigwa drzewka owocowe i krzewy

Pigwa to krzew lub niewielkie drzewo liściaste, które w Polsce uprawiane jest niestety dość rzadko. Ze względu na swój kwaśny smak, nie nadaje się do spożycia na surowo. Określana jest mianem ,,polskiej cytryny", ponieważ może z powodzeniem ją zastępować. Cytrusowe przetwory z pigwy smakują wybornie, owoce są także idealnym produktem na syropy, nalewki i wina. Drzewo owocowe jest też uprawiane w celach zdobniczych. Uroku dodają jej malownicze, delikatnie fioletowe kwiaty i przede wszystkim owoce, które poza smakiem, wyróżniają się też ciekawym wyglądem oraz kolorem.

Kontrastowe kolory pigwy

Pigwa to wywodzący się z Azji krzew lub niewielkie drzewo liściaste, którego wysokość nie przekracza 3 metrów. W ogrodach roślinę częściej uprawia się ze względu na ozdobny wygląd, niż z uwagi na owoce. Pigwa posiada bardzo ładną, łuszczącą się płatami korę, o bordowym lub niemal czarnym kolorze. Jej pędy mają ciemnoszarą barwę, są sztywne i wzniesione do góry. Są też szczelnie obrośnięte przez ciemnozielone liście, których zewnętrzna strona jest błyszcząca, natomiast od spodu pokrywa je delikatny meszek. Jesienią liście drzewa owocowego nabierają pięknych, pomarańczowo-czerwonych barw, które podkreślają atrakcyjność owoców, wspólnie upiększając cały ogród. Pigwa w porównaniu do innych krzewów owocowych zakwita stosunkowo późno, to znaczy na przełomie maja i czerwca. Kwiaty odznaczają się niezwykłym urokiem, są duże i pojedynczo rozsadzone na gałęziach. Zachwycają też delikatnie fioletowym bądź białym kolorem, pięknie kontrastującym z ciemną zielenią liści. Kiedy pigwa przekwitnie, miejsce kwiatów zajmują żółte owoce. Są one niezwykle aromatyczne, a ich skóra twarda. Wyglądem przypominają po części cytrynę i jabłko. Owoce krzewów i drzew liściastych nie nadają się do jedzenia na surowo, mogą natomiast stanowić kwaśny akcent w deserach, z powodzeniem sprawdzają się też na przetwory. Mimo że nieprzetworzone owoce są zbyt cierpkie by móc je jeść, mogą z sukcesem zastępować cytrynę. Pigwa jest też bogata w witaminy i minerały. Znakomicie regeneruje suchą i popękaną skórę, pomaga także przy chorobach żołądka. Dzięki dużej zawartości witaminy C, owoce krzewu owocowego wspomagają odporność.

Cytrynowe owoce i urokliwe kwiaty pigwy

Pigwa nie jest skomplikowaną w uprawie ani wymagającą w pielęgnacji rośliną. Jest idealnym krzewem liściastym dla początkujących ogrodników lub osób, które nie lubią spędzać dużo czasu w ogrodzie.

  • Uprawa i pielęgnacja

Pigwa lubi słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska. Nie jest mrozoodporna, dlatego wymaga schronienia również w czasie wiosennych przymrozków. Krzew owocowy powinien być zasadzony na średnio zwięzłej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o lekko kwaśnym odczynie. Roślina jest odporna na suszę i nie wymaga częstego podlewania. Pigwę należy sadzić jesienią, a po umieszczeniu w gruncie, obficie podlać wodą. Ze względu na to, że roślina źle znosi niskie temperatury, na zimę należy zabezpieczyć jej korzenie kopczykiem ziemi, który powinno się rozgarnąć dopiero wiosną. Krzew liściasty można raz do roku, to znaczy wiosną, zasilić kompostem. Cięcie pigwy nie jest czasochłonnym zajęciem. Polega ono na usuwaniu uszkodzonych i utrudniających rozwój roślinie pędów. Stare gałązki można wiosną delikatnie przyciąć, co pobudzi krzew owocowy do wypuszczenia zwiększonej liczby pąków kwiatowych, które przerodzą się w owoce.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Obsługa zamówienia bardzo profesjonalna, Produkt dobrze opakowany i zabezpieczony. Polecam
2024-05-20
Zamówienie zgodne z opisem i kolorem. Piękne i spore sadzonki, mogłoby być jedynie trochę taniej.
pixel