Ożanka

( ilość produktów: 1 )

ożanka odmiany uprawa wymagania

Ożanki (Teucrium L.) to rośliny jednoroczne, byliny, krzewinki i krzewy rozprzestrzenione na niemal całym świecie, szczególnie w Eurazji, Australii i Nowej Zelandii. Są roślinami z rodziny jasnotowatych i obejmują około 250 gatunków. Osiągają do 2 m wysokości i charakteryzują się aromatycznymi liśćmi. Nazwa łacińska tego rodzaju upamiętnia króla plemienia Teukrów, Teukrosa, który wykorzystywał ożanki w ziołolecznictwie.

Ożanka – odmiany

Wśród ożanek wyróżniamy wiele gatunków. Najpopularniejszym z nich jest występująca naturalnie w Polsce ożanka właściwa (Teucrium chamaedrys L.), osiągająca 20-50 cm wysokości. Kwitnie ona od lipca do września, a jej purpurowo-fioletowe kwiaty są zebrane w wierzchołkowe, pozorne grona, w gęstych nibyokółkach, w każdym 1-6 sztuk. Ciekawą jej odmianą jest „Alba” o białych kwiatostanach. Innym powszechnie wykorzystywanym gatunkiem jest ożanka hyrkańska/kaspijska (Teucrium hircanicum L.), której amarantowe kwiaty są zebrane w gęste kłosy do 20 cm długości. Ożanka górska (Teucrium montanum L.) ma kwiaty barwy żółtawo-białej i kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Wyróżniamy również ożankę popielatą (Teucrium polium) oraz ożankę pirenejską (Teucrium pyrenaicum). Ożanka nierównoząbkowa „Crispum” znana jest ze swoich efektownych, pomarszczonych liści i wełnistym owłosieniu.

Ożanka – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Ożanka preferuje stanowiska nasłonecznione, o glebie lekkiej, raczej suchej lub lekko wilgotnej i mocno przepuszczalnej – nie ma jednak wymagań dotyczących odczynu pH. Nadaje się jednak nawet do podłoża ubogiego, kamienistego lub żwirowego. Należy pamiętać, że nie wszystkie gatunki ożanki są mrozoodporne. Warto przycinać krzew po kwitnieniu w celu jego zagęszczenia. Można również przycinać ją wiosną w celu lekkiego formowania. Ożanka jest odporna na choroby i ataki szkodników.

Ożanka – sadzenie

Po pierwsze pamiętajmy, że niektóre gatunki ożanki są objęte ochroną gatunkową, dlatego jej sadzonki możemy nabyć tylko u sprzedawcy posiadającego stosowne zezwolenia na sprzedaż. Pod żadnym pozorem nie próbujmy zdobyć ich w lesie bądź na łące – w takim przypadku grozi nam nie tylko konfiskata sadzonki, ale także kary finansowe. Nasiona ożanki umieszczamy bezpośrednio w gruncie wiosną. Istnieje również możliwość rozmnożenia rośliny poprzez podział kępy, a czynność tą najlepiej jest przeprowadzić wczesną wiosną. Przed posadzeniem warto solidnie odchwaścić stanowisko. Wykopany przez nas dołek powinien z luzem pomieścić samą roślinę oraz dosypaną ziemię.

Ożanka – zastosowanie

Ożankę można z powodzeniem wykorzystywać zarówno na skalniakach i słonecznych rabatach, jak i jako obwódkę lub niewielki żywopłot oraz do kompozycji ziołowych. Z powodu jej niewielkich wymagań uprawowych nadaje się do obsadzania murów i zboczy. Bardzo dobrze prezentuje się w dużych grupach lub jako kwiat cięty w bukiecie. Do tej pory ożanka stosowana jest jako roślina lecznicza – do przemywania ran i wrzodów oraz jako skuteczny środek przeciwbiegunkowy i stabilizujący przemianę materii.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Daje pięć, piękne sadzonki starannie zapakowane, sprawna dostawa, czytelne informacje dotyczące dostawy
2024-04-16
Ocenę obniżyłam za jakość zabezpieczenia roślin do wysyłki, niestety doniczki dojechały praktycznie bez podłoża, wszystko wysypane w kartonie, doniczki w paczce latały. Często zamawiam z albamar czy z zielonyexpert i to jak oni pakują to najwyższy poziom. Niestety ale jeżeli prowadzi się sprzedaż wysyłkową to choćby nie wiem jak cudownie roślinki wyglądały w szkółce, to źle zabezpieczone dojadą do klienta mocno "zmordowane". I to jest jedyny zarzut, jeżeli chodzi o same rośliny to są ok- bryła korzeniowa dobrze rozbudowana, rośliny zdrowe.
pixel