Kasztanowiec

( ilość produktów: 1 )

Kasztanowiec ozdobny / Kasztanowiec czerwony (Aesculus xcarnea) to jest rośliną różnopochodną i stanowi połączenie dwóch innych odmian kasztanowca: europejskiego (Aesculus hippocastanum) oraz kasztanowca krwistego (Aesculus pavia) i pochodzi z Niemiec. Należy do roślin okrytonasiennych. Jest to drzewo osiągające do 15-20 m wysokości i posiada mocno rozgałęzioną koronę i prostym pniem, którego kora ma barwę brunatno-zieloną, która ciemnieje wraz z wiekiem rośliny. Liście są epileptyczne i pięciopalczaste przypominające kształtem dłoń rosną na dwunastocentymetrowym ogonku i charakteryzujące się ciemniejszym zabarwieniem niż u kasztanowca zwyczajnego, nie przebarwiają się jesienią, jednak drzewo zrzuca je zielone na zimę. Pięknym i ciekawym elementem tego gatunku są kwiaty o barwie czerwonawej, które kwitną obficie wzniesione ku górze. Owoce tego gatunku charakteryzują się kulistym, gruszkowatym kształtem.

Kasztanowiec ozdobny - wymagania, uprawa i pielęgnacja

Roślina ta preferuje żyzne gleby i podłoże średnio podmokłe i miejsce z pełnym dostępem do słońca, ewentualnie lekko zacienione. Dobrze rozwija się na ziemi próchniczej, piaszczysto-gliniastej i piaszczysto-ilastej o odczynie lekko zasadowym i obojętnym. Kasztanowiec ozdobny potrzebuje dość dużo miejsce wokół siebie, gdyż musi mieć miejsce na swoją obfitą i rozłożystą koronę, której kwiaty będą zdobić dane miejsce i zachwycać swoim wdziękiem. Nie wymaga natomiast szczególnie restrykcyjnego czasu sadzenia, gdyż można tę roślinę sadzić przez cały okres wegetacyjny, jednak po wcześniejszym upewnieniu się, iż gleba nie jest zbyt mokra lub zbyt sucha. Pielęgnacja powinna zawierać usuwanie suchych gałęzi, ale unikanie silnego cięcia korony, gdyż drzewo nie znosi takiego gwałtownego przycinania zbyt dobrze. Dobrze natomiast reaguje na przesadzanie i dobrze radzą sobie w warunkach miejski i drzewa te odporne są na spaliny i zanieczyszczone powietrze. Posiadając roślinę taką jak Kasztanowiec czerwony musimy być bardzo wyczuleni na pewne sygnały – np. czerwone plamki na uszkodzonych gałęziach drzewa. Mogą one oznaczać, że roślina została zaatakowana przez plamistość koralową i należy usunąć chore gałęzie (a najlepiej całkiem je spalić), aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Zastosowanie

Kasztanowiec czerwony jest uprawiany głównie jako roślina ozdobna między innymi w parkach, na skwerach w ogrodach i wzdłuż alei. Obecnie uprawianych jest również kilka odmian kasztanowca ozdobnego nie tylko o zabarwieniu czerwonym. Występuje także ciekawa odmiana, która charakteryzuje się kwiatami ciemnoróżowo-czerwonymi lub całkiem różowymi z żółtymi elementami wewnątrz kielicha. W Polsce spotyka się również kasztanowce żółte o drobniejszych kwiatach i mniej okazałej koronie. Ozdobna odmiana kasztanowca będzie wyglądał zachwycająco i dobrze prezentować się w grupie większej ilości drzew, ale również jako samodzielnie stojący okaz. Dobrym pomysłem może okazać się także eksperymentowanie z różnymi kolorami tego gatunku dostępnymi na rynku, które jak do tej pory są nieco mniej popularne niż wspomniane czerwone i z pewnością przyciągną wzrok swoją oryginalnością.

pixel