Brzoskwinia

( ilość produktów: 3 )

brzoskwinia drzewka owocowe i krzewy

Brzoskwinia to przepiękne drzewo owocowe, którego urok został doceniony już w czasach starożytnych. Poza niezaprzeczalną estetyką wyglądu, roślina wydaje również soczyste i słodkie owoce, stanowiące niezastąpione źródło witamin i minerałów. Drzewo liściaste uprawiane jest zazwyczaj właśnie ze względu na owe pyszne owoce, jednak warto zasadzić je w ogrodzie lub sadzie, z powodu cudownego wyglądu. Brzoskwinia wiosną obradza w zjawiskowe kwiaty, których nie powstydziłaby się niejedna roślina ogrodowa. Niesamowita woń kwiatów i owoców przyprawia o istny zawrót głowy zarówno ludzi, jak i spragnione nektaru motyle oraz pszczoły.

Niedoceniony urok brzoskwiniowego drzewa

Brzoskwinia nazywana jest też perskim jabłkiem, a jej uprawa sięga niemal 4000 lat i rozpoczęła się w starożytnych Chinach. Owoce drzewa liściastego symbolizowały od czasów starożytnych płodność i piękno. W antycznych Chinach były też przedmiotem kultu, a ich rysunki zdobiły ściany świątyń. Mimo to samo drzewo liściaste uważane było za przeklęte przez bogów, dlatego też nie wolno go było ścinać. Brzoskwinie hodowane w Polsce nie są wysokimi drzewami, dorastają do 4 – 5 metrów wysokości. Posiadają ciemnoszarą, brunatną korę, która jest spękana. Drzewo owocowe ma niewielkie, lancetowate, brzegami ząbkowane liście, które szczelnie obrastają kwiaty. Brzoskwinia zakwita w kwietniu i najpierw wypuszcza pąki kwiatowe, dopiero później obradza w liście. Drzewo owocowe posiada niesamowitej urody kwiaty, które przysłaniają swym pięknem niejeden kwiat ogrodowy. Gęsto oblepiają gałęzie brzoskwini, mieniąc się w wiosennym słońcu różowym kolorem i czarując swoimi niezwykłymi płatkami. Owoce drzewa liściastego dojrzewają, w zależności od odmiany, od lipca do października. Wyróżniają się kulistym kształtem i pomarańczową barwą okrytą czerwonym rumieńcem, a ich powierzchnia pokryta jest delikatnym meszkiem. Każdy doskonale zna słodki i przyjemny smak dojrzewających w słońcu soczystych brzoskwiń. Poza walorami smakowymi, które są bardzo często wykorzystywane do produkcji dżemów, soków i alkoholi, brzoskwinia jest także bardzo zdrowym owocem, który korzystnie wpływa na urodę. Z pestek brzoskwiń wytwarza się też olejki zapachowe i inne kosmetyki, które charakteryzuje migdałowy aromat.

Urokliwe kwiaty i przepyszne brzoskwinie

Brzoskwinie są w Polsce dość częstym gościem ogrodów działkowych i przydomowych, a także sadów. Nie są najłatwiejszą w uprawie rośliną, jednak warto włożyć pewne starania w ich hodowlę, by wiosną móc cieszyć oczy niesamowitym widokiem kwiatów, a latem zajadać się smakowitymi owocami.

Uprawa i pielęgnacja

Brzoskwinia musi rosnąć na ciepłym i słonecznym stanowisku, które jest osłonięte od wiatru. W przeciwnym wypadku roślina zakwitnie bardzo słabo. Drzewo owocowe potrzebuje niezbyt ciężkiej, przepuszczalnej, zasobnej w składniki odżywcze gleby, której odczyn będzie lekko kwaśny. Ze względu na to, że roślina potrzebuje dużo słońca, które wysusza jej podłoże, wymaga stałego nawadniania. Najważniejsze dla brzoskwini jest coroczne, jednorazowe cięcie. Bez jego wykonania drzewo owocowe nie zakwitnie i nie wypuści owoców. W pierwszym roku od zasadzenia drzewa liściastego, wszystkie jego pędy boczne należy skrócić do długości 50 cm. Zabieg wykonuje się wiosną, w okresie wegetacji. W kolejnym roku skracamy o połowę pędy z zeszłego roku. W kolejnych latach, zawsze w okresie wegetacji, skraca się ubiegłoroczne pędy o 1/3 lub 1/2 długości, a uszkodzone całkiem usuwa.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
2024-05-21
Obsługa zamówienia bardzo profesjonalna, Produkt dobrze opakowany i zabezpieczony. Polecam
pixel