Głóg

( ilość produktów: 2 )

głóg drzewa liściaste i krzewy

Głóg to niezwykła roślina, która występuje pod postacią krzewu bądź niewielkiego drzewa liściastego. Od starożytnych czasów przypisuje się jej właściwości magiczne, które to odstraszać miały złe moce. Głóg posiada niezliczoną ilość zalet, a jedną z nich jest dekoracyjność. Na uwagę zasługuje nie tylko jego okazały pokrój, ale także przepiękne, jasne i drobne kwiaty. Nie można też zapomnieć o okrągłych, czerwonych owocach, które stanowią uzupełnienie całego krzewu ozdobnego. Są akcentem, który zaczarowuje zimowy krajobraz, kiedy to drobne kulki wystają spod puchowej, śnieżnej pierzyny.

Cudowny, dekoracyjny głóg

Głóg w stanie naturalnym rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W zależności od odmiany, występuje pod postacią krzewów ozdobnych lub drzew liściastych. Jest to roślina ciernista, której drobne, choć niezwykle piękne ciemnozielone i kształtne liście są, niestety, sezonowe. Głóg zakwita w maju i wtedy obradza w niewielkie, delikatne kwiaty, które malują się najczęściej białą barwą, często występują też w odcieniach purpury. Zebrane są w gęste kwiatostany, ciasno obrastające całą roślinę. Po przekwitnięciu kwiaty przeistaczają się w czerwone, dorodne owoce, które nadają głogom wiele uroku i charakteru. To one przyciągają zimą niezliczoną ilość ptaków i pięknie komponują się z krajobrazem o tej porze roku. Głogi są często wykorzystywane jako element dekoracji ogrodowej. Nierzadko spotykane są też w parkach i ogrodach botanicznych. Głóg jest też wolno rosnącą rośliną, dzięki czemu potrafi przeżyć nawet 300 lat. Ozdobność nie jest jednak jedyną zaletą krzewów i drzew liściastych. Rośliny słyną ze swoich, znanych od dawna, właściwości leczniczych. Owoce i kwiaty głogu wykorzystuje się do produkcji leków nasercowych. Bardzo zdrowe są także herbatki z tej rośliny, korzystnie wpływające na wysokie ciśnienie. Głóg jest też znakomitym składnikiem na różnego rodzaju przetwory, dżemy i konfitury, wytwarza się też z niego wino. Krzewom ozdobnym i drzewom liściastym przypisuje się też magiczne właściwości. Wierzono, że głóg odstrasza złe moce oraz uniemożliwia im dostanie się do domu, w którym się znajduje. Roślinie przypisywano też siłę leczenia złamanych serc.

Zimowe, czerwone korale głogu

Głóg jest tolerancyjną rośliną i dobrze znosi różnego rodzaju niedogodności. Dzięki temu można go często spotkać w parkach, ogrodach, a nawet przestrzeniach miejskich, gdzie zimą staje się jadłodajnym, ptasim schronieniem.

Uprawa i pielęgnacja

Głóg preferuje stanowisko słoneczne, ewentualnie półcieniste. Poradzi sobie na dowolnym podłożu, jednak by rósł jak najpiękniej i obficiej, należy zapewnić mu piaszczysto-gliniastą, próchniczą i żyzną glebę. Krzewy ozdobne i drzewa liściaste dobrze tolerują zanieczyszczone powietrze i suszę, jednak po posadzeniu roślinę należy obficie podlać. Głogi bardzo źle reagują na przesadzanie, ponieważ mają głęboki i rozległy system korzeniowy. W większości są to rośliny mrozoodporne, dzięki czemu osłona nie zakłóca ich estetycznych walorów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Wszystko zgodne z zamówieniem. Rośliny właściwie zapakowane , niepołamane. Polecam tego sprzedawcę.
2024-06-19
Super
pixel