Eukaliptus górski

( ilość produktów: 1 )

eukaliptus wymagania zastosowanie sadzenie

Eukaliptus to znana nam dobrze roślina z Australii. Niewiele osób kojarzy jednak jej specyficzne odmiany. Jedną z nich jest z pewnością eukaliptus górski, charakteryzujący się piękną, niebieską barwą i bardzo odporny na mrozy. Jak wygląda uprawa eukaliptusa górskiego? Czy ma duże wymagania? Eukaliptus górski to odmiana, która od razu przyciąga uwagę swoimi walorami wizualnymi. Rozpoznać ją można po wiecznie zielonych, a właściwie turkusowych liściach, do tego niezwykle aromatycznych. Wyhodowane we Francji okazy szybko podbiły serca hodowców i miłośników ogrodnictwa na całym świecie. Najczęściej kupuje się ją w sadzonkach o wysokości około 20 cm, dorasta zaś na wysokość nawet 2 metrów. Zapach jego liści odstrasza komary i inne insekty, dzięki czemu wiele osób decyduje się na postawienie go na tarasie czy werandzie, przy zazwyczaj otwartym oknie. Z kolei na ludzkie drogi oddechowe jego aromat działa dobroczynnie, ze względu na wydzielane przez roślinę olejki eteryczne. Ten zapach ma więc same zalety!

Eukaliptus górski - odmiany

Wśród odmian ogromną popularnością cieszy się Azura "Cagini". To niemal całkowicie błękitny krzew, stanowiący ozdobę niejednego ogrodu. Jego ogromną zaletą jest również wytrzymałość - to roślina mrozoodporna. Wytrzymuje nawet temperaturę -20 stopni Celsjusza! Lubi za to miejsca jasne i nasłonecznione i warto zadbać o to, by hodować go właśnie w takich warunkach.

Wymagania

Gleba powinna mieć odczyn alkaliczny, o dużej przepuszczalności. Eukaliptus górski wymaga też obfitszego podlewania. w czasie wegetacji - poza nim, należy podlewanie ograniczać. Glebę co dwa tygodnie warto nawozić składnikami mineralnymi. Plusem jest to, że eukaliptus górski to roślina wyjątkowo odporna na działanie chorób i szkodników.

Sadzenie

Gdzie posadzić eukaliptus? W naszych warunkach najlepiej postawić na hodowlę doniczkową. Znacząca większość osób po prostu kupuje gotowe, małe okazy. Warto pamiętać, że o ile wiosnę i lato eukaliptus górski na pewno dobrze zniesie na zewnątrz, to, mimo jego mrozoodporności, jesienią i zimą lepiej zabrać go do domu - nie przepada bowiem za wilgotnymi opadami. Co ciekawe, o ile w naszym kraju eukaliptus niebieski dorasta "zaledwie" do dwóch metrów (choć znane są również okazy trzymetrowe), to w przyjaźniejszych mu strefach udało się wyhodować rośliny, które osiągnęły aż 25 metrów wysokości!

Zastosowanie

Eukaliptus ma dwie główne zalety: piękny wygląd, będący prawdziwą ozdobą ogrodu czy tarasu, oraz zapach - będący skutkiem wydzielania olejków eterycznych. Olejek eukaliptusowy ma dobroczynne działanie dla naszego organizmu - łagodzi katar i kaszel, objawy zapalenia oskrzeli, oraz posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. 

pixel