Rozplenica japońska

( ilość produktów: 10 )

Rozplenica japońska

Rozplenica japońska jest jedną z najpiękniejszych traw ozdobnych. Roślina urzeka swym pięknem późnym latem, dlatego doskonale komponuje się z roślinami, które kwitną o podobnej porze roku. Rozplenica japońska cudownie prezentuje się też na skalniakach, łagodząc swymi delikatnymi, kwiatowymi kłoskami ich surowe piękno. Trawa ozdobna znakomicie wygląda również jako dekoracja samodzielna, fantastycznie wypełniając ogrody stylizowane na naturalne i minimalistyczne. Zanim roślina zakwitnie, czaruje swymi długimi, zielonymi źdźbłami, niemniej pięknymi bez wieńczących je kwiatowych kłosów.

Rozplenica japońska, czyli godny przeciwnik dla kwiatów ogrodowych

Rozplenica japońska, co można wywnioskować z nazwy, pochodzi z ciepłej i pachnącej kwiatami Japonii. Mimo ogromnej konkurencji niesamowitej urody roślin ozdobnych w swym rodzinnym kraju, trawa ozdobna wyróżnia się swoją oryginalnością i nie zostaje w tyle za swoimi kwiecistymi rywalami. Mimo że rośliny te weszły do łask stosunkowo niedawno, to obecnie w ogrodach wiodą prym. Do zasadzania traw ozdobnych zachęca ich uniwersalne piękno, które nie przyćmiewa innych roślin ogrodowych, dzięki czemu można je zasadzać niemal w każdej części ogrodu i w dowolnej kompozycji. Rozplenica japońska nie jest wysoką rośliną, jej wzrost zazwyczaj waha się w granicach 60 – 90 cm. Posiada kaskadowy pokrój, a swoją rozpiętością tworzy rozłożyste kępy. Pojedyncze źdźbła pną się ku górze i lekko zwieszają na końcach. Trawa ozdobna najczęściej występuje w zielonym kolorze, który jesienią przebarwia się na złoto, jednak spośród licznych jej odmian można wyróżnić gatunki, których źdźbła mienią się czerwienią. Rozplenica japońska zakwita najczęściej wraz z końcem lipca, czasem na początku sierpnia. Wtedy to, na czubkach liści trawy pojawiają się puchate kłosy, które z daleka przypominają zakończenie lwiego ogona. Potrafią osiągać nawet 20 cm długości i zachwycają swymi barwnymi kolorami, od róży, przez czerwienie i purpury, aż po brązy. Początkowo ich odcień nie jest intensywny, jednak z każdym dniem ciemnieje, połyskując w ciepłych i jasnym promieniach słońca. Rozplenica japońska jest cudowną rośliną, która doda uroku każdemu ogrodowi.

Niepowtarzalny urok puchatych kłosów rozplenicy japońskiej

Rozplenica japońska nie jest najłatwiejszą w uprawie rośliną, jak zresztą większość traw ozdobnych. Mimo pewnych trudności, warto jednak zasadzić ją w swym ogrodzie, który czarownie uzupełnia i nadaje mu wiejsko-minimalistycznego wyrazu. Można uprawiać je też w pojemnikach, dlatego upiększać mogą tarasy i balkony.

Sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Rozplenica japońska jest ciepłolubną i wrażliwą rośliną, dlatego należy zapewnić jej w ogrodzie jak najbardziej słoneczne stanowisko, które będzie też osłonięte od wiatrów. Trawa ozdobna potrzebuje dużo wilgoci, jednak jej teren nie może być zbyt mokry. Roślina potrzebuje przepuszczalnej i zasobnej w składniki pokarmowe gleby, którą warto wzbogacić o kompost przed posadzeniem do niej trawy. W czasie wegetacji rozplenicy japońskiej, powinno się zasilać ją raz na dwa tygodnie nawozem dla roślin kwitnących. Trawa ozdobna jest wrażliwa na mróz, dlatego należy ją odpowiednio przygotować na nadejście zimy. W tym celu należy związać liście rośliny i otoczyć ją snopkiem z siana, a korzenie obsypać kopczykiem z kory. Taką osłonkę ściągamy w przyszłym roku, wraz z poprawieniem się ładnej pogody, czyli najczęściej w kwietniu. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym rozplenicy japońskiej jest cięcie. Wszystkie pędy trawy ozdobnej ścinamy do wysokości 2 -3 cm nad ziemią, usuwamy suche liście, a całą kępę wyrównujemy, nadając jej ładny pokrój.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Czas realizacji dostawy i jakość sadzonek super. Polecam wszystkim
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
pixel