Kosmatka

( ilość produktów: 2 )

Kosmatka odmiany pielęgnacja sadzenie

Kosmatki (Luzula) to trawy ozdobne występujące naturalnie w strefie klimatu chłodnego na obu półkulach i na terenach górskich strefy międzyzwrotnikowej. Należą do rodziny sitowatych. W zależności od źródła do tego rodzaju zaliczamy 75-108 gatunków roślin, z czego 10 należy do flory Polski (kosmatka blada, brunatna, gajowa, kłosowa, licznokwiatowa, olbrzymia, owłosiona, polna, sudecka i żółtawa).

Kosmatka – odmiany

Najczęściej kupowanym gatunkiem kosmatki jest zimozielona kosmatka owłosiona lub orzęsiona (Luzula pilosa), osiągająca 15 cm wysokości i posiadająca brązowawe kwiaty pojawiające się mniej więcej w kwietniu. Odmiana „Grünfink” odznacza się szerszymi liśćmi, a „Igel” – ciemniejszymi. Kosmatka olbrzymia (Luzula sylvatica) dorasta 60 cm, czasami nawet więcej, posiada odmiany „Marginata” (srebrzyście obrzeżone liście), „Tauernpass” (soczyście zielone liście), „Aurea” (żółtawe liście), „Fine Line” (liście w paski), „Woodsman” (karłowata) i „Bromel” (duży rozmiar). Kosmatka śnieżna (Luzula nivea) osiąga 30 cm, przy czym charakteryzuje się śnieżnobiałymi kwiatami zebranymi w wiechy. Odmianami kosmatki śnieżnej są „Schneeshäschen” o bardziej srebrzystych liściach oraz „Schattenkind” o zielonych liściach.

Kosmatka – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Kosmatki jako rośliny trawiaste nie są zbyt wymagające uprawowo. Preferują stanowiska półcieniste, poradzą sobie również w miejscach zacienionych. Podłoża zalecane pod ich uprawę są o dużej żyzności i wilgotności, wskazany odczyn pH gleby zależy w dużej mierze od gatunku i odmiany. Zabiegami pielęgnacyjnymi, które warto przeprowadzać na tej trawie, są odchwaszczanie, ścinanie (usuwanie uschniętych po zimie liści pozwoli na pojawienie się nowych, zielonych pędów), wyczesywanie, podsypywanie kompostem (w razie potrzeby) i podlewanie (głównie w trakcie przedłużającej się suszy). Kosmatki są raczej mrozoodporne.

Kosmatka – sadzenie

Stanowisko pod uprawę kosmatki starannie odchwaszczamy, zapobiegając ich konkurowaniu między sobą o składniki odżywcze zawarte w glebie. Pamiętajmy, aby miejsce odpowiadało wymaganiom uprawowym rośliny. Najkorzystniejszym okresem na sadzenie jest wiosna, jednakże sadzonki w pojemnikach można umieszczać w gruncie przez większą część roku. Im wcześniej przeprowadzimy tę czynność, tym większa szansa, że roślinka zdąży się zaaklimatyzować i rozbudować system korzeniowy przed nadejściem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przed zasadzeniem namaczamy bryłę korzeniową, co usunie zbędne pęcherzyki powietrza utrudniające trawie rozwój. Sadzonkę wkładamy do dołka mniej więcej dwa razy większego od bryły. Zasypujemy ziemią i ugniatamy. Po sadzeniu warto solidnie podlać roślinę.

Kosmatka – zastosowanie

Gatunki i odmiany kosmatki są na tyle różnorodne, że można ją wykorzystywać na wielu płaszczyznach. Najczęściej znajdują zastosowanie w ogrodach naturalistycznych. Sprawdzają się na skalniakach i przy oczkach wodnych, pod płotami i ścianami budynków. Efektownie komponują się z innymi trawami ozdobnymi. Mogą być z powodzeniem uprawiane w pojemnikach, przechowywane na balkonie lub tarasie. Okazy o pokładających się liściach można używać w charakterze rośliny okrywowej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
Zamówienie zgodne z opisem. Dostawa bardzo szybka. Zapakowane wzorowo. Obsługa telefoniczna bardzo miła . Jedynie brak oznaczeń na roślinach co to jest. Na 5 tylko jedna miała nazwę. Dlatego odjęłam gwiazdkę.
2024-06-05
szybko i bardzo sprawnie, dobra komunikacja
pixel