Świerk

( ilość produktów: 59 )

świerk odmiany sadzenie pielęgnacja przycinanie

Świerk to jedno z najbardziej znanych drzew iglastych, którego pełne zapachu i zielonego czaru igiełki można podziwiać cały rok. Roślina jest uznana za drugie najwyższe europejskie drzewo, może bowiem osiągać niebotyczne rozmiary, przekraczające 50 metrów. Niegdyś świerkom przypisywano magiczne właściwości, a ze względu na siłę drzewa posiada ono też swoją symbolikę. Drzewa iglaste nierozerwalnie kojarzą się również ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy to przystraja się w dekoracyjne bombki i świecące ozdoby zielone i pachnące drzewka. Świerki charakteryzuje żywiczny, leśny zapach, który obecny jest w ogrodzie niemal przez cały rok. Drzewa iglaste są cudowną ozdobą ogrodu, nadając mu leśnej i tajemniczej atmosfery.

Europejski gigant - świerk

Świerki pochodzą z niedaleka, jest to bowiem Środkowa i Północna Europa. W starożytności rośliny utożsamiane były z niezwykłym męstwem i wewnętrzną siłą. Symbolika ta, która aktualna jest do dziś, nawiązuje do mocnej prezentacji drzewa iglastego i jego niezwykłej wytrzymałości na bardzo niskie temperatury. Pomijając symbolikę rośliny, jest ona niezastąpionym materiałem budowlanym, ponieważ jej drewno odznacza się niezwykłą miękkością i elastycznością. Bardzo często wykonuje się z niego pudła rezonansowe instrumentów muzycznych. Zostały z niego stworzone znane na cały świat skrzypce Stradivariusa. Sporządza się też z niego papier, ponieważ świerkowe drewno odznacza się dużą lekkością. Drzewa iglaste charakteryzuje ogromny wzrost i strzelista forma. Świerki posiadają ogromną ilość ukrytej pod korą żywicy, która może uratować w ekstremalnych sytuacjach – można się nią bowiem posilić. Posiadają prosty, strzelisty i wyprostowany pień, którego średnica nierzadko przekracza 1,5 metrów, z kolei wysokość może przewyższać nawet 50 metrów. Kora pnia występuje w czerwonobrązowym lub szarobrązowym kolorze. Ulistnieniem świerków są krótkie, długo utrzymujące się na gałęziach igły, odznaczające się ciemną, zieloną barwą i ostrym zakończeniem. Drzewa iglaste posiadają dość długie szyszki, które początkowo zielone, zmieniają z czasem swoją barwę na brązową. Świerki w stanie naturalnym można spotkać w europejskich lasach iglastych i mieszanych, są też bardzo częstym bywalcem przydomowych ogrodów, wnosząc do każdego z nich niepowtarzalną woń i leśny urok.

Leśna woń świerków - czyli gdzie najlepiej sadzić świerki.

Świerki najlepiej sprawdzają się w ogrodach oddalonych od miejskiej przestrzeni, gdyż nie do końca radzą sobie z zanieczyszczeniami powietrza. Poza tym są dość prostym w uprawie drzewem, które można z powodzeniem wykorzystywać na żywopłoty lub inne elementy ozdabiające zieloną przestrzeń.

  • Uprawa i pielęgnacja

Świerk są wdzięcznymi roślinami, ponieważ nie tylko stanowią piękną dekorację, ale też są niewymagające w uprawie. Posiada bardzo głęboki system korzeniowy, z tego powodu radzą sobie na niemal każdym terenie. Drzewo iglaste bezwzględnie potrzebuje słonecznego stanowiska, w przeciwnym razie jego igły szybko opadają. Najlepszym dla niego jest żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne podłoże, które jest przy tym stale wilgotne. Niemniej świerki nie są kapryśnymi roślinami, dlatego świetnie poradzą sobie również na innych typach gleb. Drzewa iglaste bardzo dobrze znoszą cięcie i formowanie, stąd też są idealną rośliną na żywopłoty. Wykonuje się je wiosną, przycinając o 1/3 długości wszystkie pędy i usuwając uszkodzone gałęzie. Świerki są w pełni mrozoodporne, nie straszna im nawet najbardziej sroga zima.

pixel