Dodaj produkty podając kody
Winorośl
( ilość produktów: 9 )Winorośl to cudowne pnącze, które posiada bogatą symbolikę kulturową. Uprawiane jest od niepamiętnych czasów i do tej pory jego owoce cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Jest idealną rośliną dla każdego wielbiciela winogron i miłośnika wina. Poza korzyściami płynącymi z uprawy owoców winorośli, jest ona też piękną dekoracją, ponieważ dojrzałe, fioletowe grona winogron, obficie zwisające z rośliny, prezentują się niesamowicie estetycznie. Dodatkowo pnącze słynie z niezmiernie atrakcyjnych liści, które mienią się jesienią barwnymi odcieniami.
Słodkie wino z owoców i ciekawa prezentacja winorośli
Winorośl pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego. Tam też jej uprawa praktykowana była od antycznych czasów. Wtedy też przypisano pnączom bogatą symbolikę kulturową, która znana jest po dziś dzień. Grecki bóg Dionizos był patronem nie tylko hucznej zabawy, ale także wina, bez którego żadna dobra biesiada nie mogłaby się odbyć. Jego czoło zdobił wieniec, wykonany właśnie z winorośli. Pozyskiwane z rośliny wino było bardzo cenionym trunkiem zarówno w antycznej Grecji, jak i starożytnym Rzymie. Pnącze w kulturze chrześcijańskiej symbolizowało też nieśmiertelność duszy, dlatego też bardzo często zasadzane było na cmentarzach. Winorośl w polskich warunkach osiąga nie więcej niż 10 metrów długości. Jej pędy, którymi wspina się po podporach za pomocą wąsów czepnych, są zdrewniałe. Liście pnączy mają nietuzinkowy, zmienny kształt. Przypominają nieco dłoń i są pierzaste. Ich blaszkę wierzchnią cechuje mocny, ciemnozielony kolor i meszek, który z biegiem czasu znika. Jesienią, kiedy owoce zaczynają dojrzewać, liście winorośli barwią się na różne kolory, dodając atrakcyjności całej roślinie. Kwiaty krzewu winnego zakwitają zazwyczaj wczesnym latem, to jest w okresie od czerwca do lipca. Zebrane są w długie, 20 cm wiechy, które z czasem przemienią się w słodkie owoce. Pojawiają się one zazwyczaj we wrześniu. W zależności od odmiany, różnią się między sobą kolorem i smakiem. Są niewielkie i okrągłe, w większości posiadają granatową, niemal czarną barwę, jednak niektóre odmiany charakteryzuje żółty lub czerwony kolor. Jagody są soczyste i słodkie, niekiedy z kwaśnym akcentem. Owoce winorośli wyróżniają się szerokim zastosowaniem. Ze względu na swój słodki smak, z powodzeniem można je jeść nieprzetworzone. Wysuszone zaś, przemieniają się w słodkie rodzynki, które są doskonałym dodatkiem do najróżniejszych deserów i potraw. Z jagód wytwarza się też soki i wino, a liście krzewu winnego są niejednokrotnie wykorzystywane w gastronomii.
Dekoracyjne pnącze o słodkich owocach
Uprawa winorośli w ogrodzie nie należy do rzadkości. Jest to bardzo popularna roślina, która pięknie wspina się po podporach, obradzając w słodkie owoce, atrakcyjnie się przy tym prezentując.
-
Uprawa i pielęgnacja
Winorośl nie jest szczególnie wymagającą i trudną w uprawie rośliną. Potrzebuje dużo słońca i ciepła, dlatego najlepiej rośnie przy nasłonecznionych ścianach i ogrodzeniach. Pnącza nie mają wygórowanych potrzeb względem gleby. Z powodzeniem wystarcza im przeciętna ziemia ogrodowa, przepuszczalna i piaszczysta. Winorośl nie toleruje za to podmokłego stanowiska, a dzięki swojemu głębokiemu systemowi korzeniowemu dobrze zatrzymuje wodę, przez co nie potrzebuje częstego podlewania. Aby wspomóc winorośl, można zasilać ją trzykrotnie w ciągu roku nawozem wieloskładnikowym, w okresie od wiosny do czerwca. Pnącze można ciąć corocznie jesienią, ponieważ wspomaga to owocowanie rośliny. Roślinę dobrze jest na zimę wyściółkować. Dzięki temu winorośl będzie zabezpieczona przed parowaniem wody i ochroni to jej korzenie przed przemarzaniem.