Jagoda kamczacka - sadzonki, odmiany, ceny sadzonki, uprawa

( ilość produktów: 8 )

jagoda kamczacka drzewka owocowe i krzewy

Bogata w witaminy jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka, zwana także suchodrzew kamczacki, jest niewielkim, urokliwym krzewem, którego dodatkowymi walorami smaczne i niezwykle zdrowe owoce. Roślina z powodzeniem może być uprawiana w celu ozdoby ogrodu, ponieważ wyróżnia się ciekawymi liśćmi i kolorowymi pędami, na których później pojawiają się drobne, biało-żółte kwiaty. Kiedy przekwitną, przeobrażają się w podłużne, fioletowe owoce, które nie tylko dobrze smakują, obfitując w witaminy, ale także pięknie prezentują się wśród soczyście zielonych liści.

Granatowy sad plonów jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka, inaczej suchodrzew kamczacki, pochodzi z Północno-Wschodniej Azji. Krzew ozdobny dorasta do 2 metrów wysokości i wyróżnia się ładnym, wzniesionym i kulistym pokrojem. Młode pędy rośliny charakteryzują się atrakcyjnym, czerwonym kolorem, który cudownie komponuje się z wyraziście zielonymi liśćmi. Z czasem pędy drewnieją, pokrywając się łuszczącą, szarobrązową korowiną. Jagoda kamczacka posiada zwracające uwagę liście. Wyróżniają się one soczystym odcieniem zieleni, a ich blaszka pokryta jest delikatnym meszkiem. Krzew ozdobny zakwita dość wcześnie, bo już na przełomie kwietnia i maja. Wtedy to pędy obrastają drobne, choć urodziwe biało-żółte kwiaty, osadzone na krótkich szypułkach. Jagoda kamczacka owocuje dość szybko, pierwsze owoce pojawiają się jeszcze przed truskawkami, czyli na początku czerwca, czasem nawet już pod koniec maja. Kolorem przypominają znane wszystkim, fioletowo-niebieskie jagody leśne, jednak ich kształt jest wydłużony. Owoce mają słodko-kwaśny smak i obfitują w witaminy. Posiadają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i wzmacniające, polecane są też osobom cierpiącym na dolegliwości układu pokarmowego. Owoce jagody kamczackiej wspaniale nadają się na różnego rodzaju przetwory, takie jak soki czy dżemy, wytwarza się też z nich wino. Krzewy ozdobne owocują już w drugim roku od posadzenia i wraz z upływem czasu zbiory są bardziej obfite.

Mimo że jagoda kamczacka, znana też pod nazwą suchodrzew kamczacki, to mało wymagająca roślina, jednak w Polsce nie cieszy się dość dużą popularnością. Niemniej warto zasilić nią swój ogród, by móc czerpać z niej korzyści dekoracyjne i spożywcze.

Jagoda kamczacka – sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Gdzie i kiedy sadzić jagodę kamczacką?

Jagodę kamczacką najlepiej sadzić na słonecznym stanowisku, w dobrze żyznej i przepuszczalnej glebie. Sadzonki najlepiej jest sadzić wczesną wiosną, kiedy grunt jest już odszroniony, ale niezbyt wilgotny. Można też sadzić jesienią, ale należy unikać sadzenia w okresie dużych mrozów. Najlepiej jest wybierać chłodne dni, aby zminimalizować stres dla rośliny. Uprawa jagody kamczackiej to łatwy i przyjemny proces na smaczne owoce. Jagoda kamczacka dobrze rośnie w strefach klimatycznych 3-7, ale może być uprawiana także w innych strefach, pod warunkiem, że jest odpowiednio chroniona przed wiatrem i mrozem. 

Jagoda kamczacka - uprawa

Aby jagoda kamczacka wyrosła jak najpiękniej i bujnie obrodziła w soczyste owoce, należy zapewnić jej słoneczne stanowisko. Roślina nie ma szczególnych wymogów odnośnie gleby, choć preferuje ziemię żyzną, o lekko kwaśnym odczynie. Krzew ozdobny dobrze znosi suszę i nie przepada za nadmierną wilgocią. Suchodrzew kamczacki można zasilić nawozem wieloskładnikowym raz w roku, w czerwcu. Pierwsze cięcie jagody kamczackiej przeprowadza się wiosną, w 4 – 5 lat od posadzenia. Wtedy to można wyeliminować uszkodzone i stare pędy. Roślina jest odporna na mróz, dlatego nie wymaga okrycia na zimę. Tylko młode sadzonki jagody kamczackiej, jeżeli posadzimy w  przydomowym ogródku należy ochronić przed wiosennymi przymrozkami. Jagoda kamczacka jest krzewem, który owocuje w pierwszej połowie czerwca, co sprawia, że jest idealnym owocem do spożywania wiosną lub jesienią. Jej owoce są duże, pokryte woskowym nalotem, co dodaje im atrakcyjnego wyglądu. Owoce przechowujemy w chłodnym i jasnym miejscu. Zależnie od odmiany, jedna roślina może wydać nawet kilka kilogramów owoców w sezonie. Nalot na jagodach kamczackich chroni je przed szkodnikami i sprawia, że wyglądają bardzo atrakcyjnie na krzewie. Polska odmiana jagody kamczackiej cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje smaczne owoce i wydajność. 

 1. Jagody kamczackiej są cenione w medycynie naturalnej ze względu na swoje prozdrowotne właściwości.
 2. Atutem jagody kamczackiej jest łatwość uprawy oraz niewielkie wymagania, co sprawia, że są odpowiednie do ogrodu nawet dla początkujących ogrodników.
 3. Wiciokrzew, inaczej znany jako jagoda kamczacka, może być uprawiany w ogrodzie i dostarczać nawet kilka kilogramów smacznych owoców.
 4. Kwitnący krzew jagody kamczackiej dodaje uroku miejscom w ogrodzie, a dodatkowo owocuje obficie, jest łatwa w uprawie.
 5. Borówka, czyli jagoda kamczacka, pochodzi z północno-wschodniej Azji, gdzie jest ceniona zarówno ze względu na owoce, jak i właściwości zdrowotne.

Odmiany jagody kamczackiej

Mamy różne odmiany jagody kamczackie, które dojrzewają bardzo plennie. 

Oto kilka popularnych odmian jagody kamczackiej:

 1. Jagoda kamczacka Blue Velvet - Ccharakteryzuje się intensywnie niebieskimi owocami o słodkim smaku. Jest jedną z bardziej popularnych odmian w uprawie.

 2. Jagoda kamczacka Berry Blue - Tto krzewy o intensywnie niebieskich owocach, które są bardzo smaczne i idealne do spożycia na surowo lub do produkcji przetworów.

 3. Jagoda kamczacka Kamczatka - Tta odmiana ma ciemnofioletowe owoce i jest znana z dobrej mrozoodporności. Owoce są soczyste i bogate w antocyjany.

 4. Jagoda kamczacka Cinderella - Jjagody tej odmiany są dużo większe niż standardowe jagody kamczackie, a krzewy są mniej wymagające, co czyni je łatwiejszymi w uprawie.

 5. Jagoda kamczacka Balalaika - Jjagody są dosyć duże, o intensywnym, purpurowym kolorze. Ta odmiana jest ceniona za smaczne owoce i atrakcyjny wygląd krzewu.

 6. Jagoda kamczacka Atut - Ccharakteryzuje się dużymi, owalnymi jagodami o niebieskim kolorze. Owoce są soczyste i mają wyraźny smak.

 7. Jagoda kamczacka Duet - krzewy tej odmiany są samopylne, co oznacza, że do owocowania nie wymagają obecności innych roślin. Jagody są średniej wielkości, o intensywnie niebieskim kolorze.

 8. Jagoda kamczacka Morena - jagody są soczyste, niebieskie i dość duże. Krzewy są odporne na mróz, co sprawia, że są popularne w chłodniejszych klimatach.

 9. Jagoda kamczacka Wojtek - polska odmiana osiąga wysokość 180 cm, posiada właściwości zdrowotne. Jagoda kamczacka odmiany Wojtek to odmiana tej jagody, która jest popularna w Polsce. Charakteryzuje się dużymi, słodkimi owocami o intensywnym smaku. Owoce jagody kamczackiej odmiany Wojtek są stosunkowo odporne na mróz, co sprawia, że są popularne w uprawie w chłodniejszych regionach. Jagoda kamczacka jest również bogatym źródłem witamin i minerałów, co sprawia, że jest ceniona ze względu na swoje właściwości zdrowotne. 
 10. Jagoda kamczacka Siniczka - jedna z odmian jagody kamczackiej (Małina kamczacka), która jest popularna ze względu na swoje duże owoce o ciemnoniebieskim kolorze. Jagoda kamczacka odmiany siniczka jest również ceniona za swoje intensywne smaki i aromaty, co sprawia, że jest idealna do spożycia na surowo, a także do produkcji dżemów, soków i innych przetworów. Jagody kamczackie są również bogate w witaminy i antyoksydanty, co czyni je nie tylko smacznymi, ale także zdrowymi owocami.

Przy wyborze odmiany jagody kamczackiej warto uwzględnić lokalne warunki klimatyczne, a także preferencje dotyczące smaku i wielkości owoców.

Podlewanie i nawożenie jagody kamczackiej

Podlewanie jagody kamczackiej powinno odbywać się regularnie, zwłaszcza w okresie wzrostu oraz owocowania. Jagody potrzebują wilgoci, dlatego warto utrzymywać podłoże wilgotne, ale nie przemoczone. Ważne jest unikanie nadmiernego przesuszenia oraz nadmiernej wilgoci podłoża.
Co do nawożenia, jagoda kamczacka potrzebuje regularnego dokarmiania, zwłaszcza w okresie wzrostu i owocowania. Można zastosować nawozy mineralne dostępne w sklepach ogrodniczych, a także nawozy organiczne, takie jak kompost czy obornik. Ważne jest dostarczanie roślinie niezbędnych składników odżywczych, szczególnie azotu, fosforu i potasu.

Przycinanie jagody kamczackiej

Przycinanie jagody kamczackiej jest ważnym elementem pielęgnacji rośliny, które pomaga w utrzymaniu jej zdrowia i dalszego wzrostu.
 1. Przycinanie przynajmniej raz w roku: Jagoda kamczacka powinna być przycinana co najmniej raz w roku, aby usunąć martwe, chore lub uszkodzone gałęzie. Najlepszym czasem na to jest wczesna wiosna, gdy roślina jest jeszcze w spoczynku.
 2. Usuwanie grubych gałęzi: Jeśli w roślinie występują grube gałęzie, które krzyżują się lub rosną w niepożądanych kierunkach, należy je usunąć, aby zachować równomierne rozgałęzienie rośliny.
 3. Ograniczanie wzrostu: Przycinanie może również pomóc w kontrolowaniu wzrostu rośliny kamczackiej, aby utrzymać ją w odpowiedniej formie i rozmiarze.
 4. Ostrzeżenie przed nadmiernym przycinaniem: Jednak należy pamiętać, że przycinanie jagody kamczackiej nie powinno być nadmierne, ponieważ może to osłabić roślinę i zmniejszyć jej zdolność do owocowania.
Podsumowując, przycinanie jagody kamczackiej jest istotnym elementem pielęgnacji rośliny, które pomaga w utrzymaniu jej zdrowia i doskonałego wyglądu. Pamiętaj, że przycinanie powinno być wykonywane z rozwagą i umiarem, aby nie zaszkodzić roślinie. 

Jakie właściwości lecznicze ma jagoda kamczacka? Czy jagody kamczackie są zdrowe?

Wartości odżywcze jagody kamczackiej i działanie lecznicze

Jagody kamczackie są bogatym źródłem wartości odżywczych. Zawierają zdrowe tłuszcze, białko, błonnik, witaminy i minerały. Oto kilka ważnych składników odżywczych jagód kamczackich:
 1. Witamina C: Jagody zawierają wiele składników odżywczych, takich jak witamina C, kwasy organiczne i kwasy fenolowe. Ze względu na dużą zawartość witaminy C, spożywanie jagód kamczackiej może wspomagać system odpornościowy organizmu.
 2. Witamina E: Jagody kamczackie są również bogatym źródłem witaminy E, która jest silnym przeciwutleniaczem i pomaga w walce ze stresem oksydacyjnym w organizmie.
 3. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6: Jagody kamczackie zawierają zdrowe tłuszcze, w tym kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które są korzystne dla zdrowia serca i mózgu.
 4. Błonnik: Jagody kamczackie są również bogatym źródłem błonnika, który wspiera zdrowie układu pokarmowego i przeciwdziała zaparciom.
 5. Minerały: Jagody kamczackie zawierają wiele ważnych minerałów, takich jak potas, magnez, mangan i żelazo, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Dzięki właściwościom przeciwutleniającym, jagody kamczackiej mogą pomóc w walce z wolnymi rodnikami w organizmie.
Podsumowując, jagody kamczackie są niskokalorycznym, ale wartościowym źródłem wielu składników odżywczych, dlatego warto uwzględnić je w diecie dla poprawy ogólnego stanu zdrowia. 

Jagoda kamczacka, czyli smak i zdrowie

Jagoda kamczacka nie tylko zachwyca intensywnym, słodkim smakiem, ale również przynosi korzyści zdrowotne dzięki bogactwu antyoksydantów, witamin, oraz składników mineralnych, stanowiąc pyszną i pożywną opcję w diecie. 

Przetwory, soki, nalewki – jagoda kamczacka w kuchni

Jagody kamczackie są świetnym składnikiem do przygotowania różnego rodzaju przetworów, soków i nalewek w kuchni. Można z nich przygotować dżemy, konfitury, powidła czy syropy, które świetnie nadają się do smarowania naleśników, tostów czy dodania do deserów. Można też wykorzystać je do przygotowania pysznych soków, które są pełne witamin i minerałów. Dodając do tego trochę alkoholu, można przygotować aromatyczną nalewkę, która świetnie sprawdzi się jako aperitif lub dodatek do drinków. Jagody kamczackie to więc wszechstronny składnik, który możemy wykorzystać do przygotowania wielu pysznych potraw i napojów. 

Jagoda kamczacka – właściwości, przepisy

 1. Jagodowy Koktajl Z Jogurtem:

  • Składniki: jagody kamczackie, jogurt naturalny, miód, lód.
  • Przygotowanie: W blenderze połącz jagody kamczackie, jogurt, miód i lód. Miksuj do uzyskania gładkiej konsystencji. Podawaj od razu.
 2. Ciasto Jagodowe:

  • Składniki: mąka, jajka, cukier, jagody kamczackie, proszek do pieczenia.
  • Przygotowanie: Wymieszaj składniki ciasta, dodaj jagody kamczackie, umieść masę w formie i piecz zgodnie z przepisem na ciasto.
 3. Kompot z Jagód Kamczackich:

  • Składniki: jagody kamczackie, woda, cukier, cytryna.
  • Przygotowanie: Gotuj jagody kamczackie z wodą, cukrem i cytryną, aż uzyskasz aromatyczny kompot. Podawaj na ciepło lub schłodzony.
 4. Sałatka z Jagodami Kamczackimi:

  • Składniki: jagody kamczackie, mieszanka sałat, ser feta, orzechy włoskie, sos malinowy.
  • Przygotowanie: Połącz składniki sałatki, dodaj jagody kamczackie, posyp orzechami i polej sosem malinowym.

Pamiętaj, że jagody kamczackie są delikatne i mogą być spożywane na surowo, dodawane do sałatek, deserów, koktajli czy wypieków. Dzięki swojemu bogactwu składników odżywczych mogą stanowić zdrowy dodatek do różnorodnej diety.

pixel