Jagoda kamczacka
Jagoda kamczacka, zwana także suchodrzew kamczacki, jest niewielkim, urokliwym krzewem, którego dodatkowymi walorami smaczne i niezwykle zdrowe owoce. Roślina z powodzeniem może być uprawiana w celu ozdoby ogrodu, ponieważ wyróżnia się ciekawymi liśćmi i kolorowymi pędami, na których później pojawiają się drobne, biało-żółte kwiaty. Kiedy przekwitną, przeobrażają się w podłużne, fioletowe owoce, które nie tylko dobrze smakują, obfitując w witaminy, ale także pięknie prezentują się wśród soczyście zielonych liści.
Granatowy sad plonów jagody kamczackiej
Jagoda kamczacka, inaczej suchodrzew kamczacki, pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji. Krzew ozdobny dorasta do 2 metrów wysokości i wyróżnia się ładnym, wzniesionym i kulistym pokrojem. Młode pędy rośliny charakteryzują się atrakcyjnym, czerwonym kolorem, który cudownie komponuje się z wyraziście zielonymi liśćmi. Z czasem pędy drewnieją, pokrywając się łuszczącą, szarobrązową korowiną. Jagoda kamczacka posiada zwracające uwagę liście. Wyróżniają się one soczystym odcieniem zieleni, a ich blaszka pokryta jest delikatnym meszkiem. Krzew ozdobny zakwita dość wcześnie, bo już na przełomie kwietnia i maja. Wtedy to pędy obrastają drobne, choć urodziwe biało-żółte kwiaty, osadzone na krótkich szypułkach. Jagoda kamczacka owocuje dość szybko, pierwsze owoce pojawiają się jeszcze przed truskawkami, czyli na początku czerwca, czasem nawet już pod koniec maja. Kolorem przypominają znane wszystkim, fioletowo-niebieskie jagody leśne, jednak ich kształt jest wydłużony. Owoce mają słodko-kwaśny smak i obfitują w witaminy. Posiadają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i wzmacniające, polecane są też osobom cierpiącym na dolegliwości układu pokarmowego. Owoce jagody kamczackiej wspaniale nadają się na różnego rodzaju przetwory, takie jak soki czy dżemy, wytwarza się też z nich wino. Krzewy ozdobne owocują już w drugim roku od posadzenia i wraz z upływem czasu zbiory są bardziej obfite.
Bogata w witaminy jagoda kamczacka
Mimo że jagoda kamczacka, znana też pod nazwą suchodrzew kamczacki, to mało wymagająca roślina, jednak w Polsce nie cieszy się dość dużą popularnością. Niemniej warto zasilić nią swój ogród, by móc czerpać z niej korzyści dekoracyjne i spożywcze.
-
Uprawa i pielęgnacja
Aby jagoda kamczacka wyrosła jak najpiękniej i bujnie obrodziła w soczyste owoce, należy zapewnić jej słoneczne stanowisko. Roślina nie ma szczególnych wymogów odnośnie gleby, choć preferuje ziemię żyzną, o lekko kwaśnym odczynie. Krzew ozdobny dobrze znosi suszę i nie przepada za nadmierną wilgocią. Suchodrzew kamczacki można zasilić nawozem wieloskładnikowym raz w roku, w czerwcu. Pierwsze cięcie jagody kamczackiej przeprowadza się wiosną, w 4 – 5 lat od posadzenia. Wtedy to można wyeliminować uszkodzone i stare pędy. Roślina jest w pełni mrozoodporna, dlatego nie wymaga okrycia na zimę.

Jagoda kamczacka Brązowa Lonicera caerulea var. kamtschatica

Jagoda kamczacka Czarna Lonicera caerulea var. kamtschatica

Jagoda kamczacka Czelabinka Lonicera caerulea var. kamtschatica

Jagoda kamczacka Duet Lonicera caerulea var. kamtschatica

Jagoda kamczacka Jolanta Lonicera caerulea var. kamtschatica

Jagoda kamczacka Karina Lonicera caerulea var. kamtschatica

Jagoda kamczacka Leningradsky Velikan Lonicera caerulea var. kamtschatica

Jagoda kamczacka Nimfa Lonicera caerulea var. kamtschatica

Jagoda kamczacka Siniczka Lonicera caerulea var. kamtschatica

Jagoda kamczacka Wojtek Lonicera caerulea var. kamtschatica

Jagoda kamczacka Wołoszebnica Lonicera caerulea var. kamtschatica

Jagoda kamczacka Zielona Lonicera caerulea var. kamtschatica
