Cyprysik

( ilość produktów: 25 )

cyprysik drzewa iglaste i krzewy

Cyprysiki to urokliwe rośliny iglaste, które, w zależności od gatunku i odmiany, mogą występować jak drzewa bądź krzewy iglaste. Cyprysiki, w porównaniu do innych iglaków, wyróżniają się delikatnymi i niewielkimi gałązkami. W formie krzewów ozdobnych stanowią idealne uzupełnienie ogrodu, cudownie sprawdzają się też jako żywopłoty. Cyprysiki występują w wielu odcieniach zieleni, różnią się też wysokościami, z tego powodu można dzięki nim uzyskać w ogrodzie ciekawą mieszankę kolorów i kształtów.

Delikatne igły cyprysików

Cyprysiki pochodzą z Europy i najbardziej lubią klimat umiarkowany, stąd też w Polsce przyjmują się bardzo dobrze. Nie wszystkie jednak jego odmiany są odporne na niższe temperatury, dlatego warto wybrać dla krzewu iglastego ciepłe i niezbyt wietrzne miejsce. Korona krzewów ozdobnych bądź drzew iglastych układa się w kształt stożka. Cyprysiki posiadają gładką i cienką korę, która łuszczy się długimi i cienkimi pasami. Młode gałązki są zbudowane z igiełek, które z czasem robią się łuskowate i wyrastają krzyżowo, w czterech rzędach. Łuski, wyrastające ze spłaszczonych pędów, wyrastają po 3, a każda środkowa posiada gruczoł, niekiedy słabo widoczny. Gałązki cyprysików, wraz z łuskowatymi igiełkami, które w początkowej fazie są zielone i z wiekiem brązowieją, zwykle pokryte są woskowym nalotem. Drzewa iglaste bardzo często mylone są z tujami, od których różnią się budową łuskowatych igiełek, pokrytych białym, woskowatym nalotem od spodu, a także bardziej kulistymi szyszkami. Inna też jest barwa obu krzewów i drzew iglastych, gdzie cyprysiki posiadają zazwyczaj bardziej jaskrawe odcienie zieleni. Cyprysiki są krzewami i drzewami iglastymi, które są zimozielone, dodatkowo, odpowiednio pielęgnowane, mogą stać się bardzo gęste.

Wiecznie zielone, całoroczne cyprysiki

W przeciwieństwie do większości iglaków, cyprysiki są dość wymagające i potrzebują szczególnych warunków i pielęgnacji, by dobrze się przyjęły i bujnie rozkwitły.

  • Sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Aby zasadzić cyprysiki, należy zadbać o odpowiednie warunki nie tylko względem podłoża, ale także jakości powietrza. Te krzewy ozdobne i drzewa iglaste nie są odpowiednie do ogrodów miejskich, gdyż nie znoszą nadmiernych wiatrów, a także zanieczyszczonego i zbyt suchego powietrza. Cyprysiki posiadają też niemałe wymagania względem gleby. Ziemia pod drzewa iglaste musi być żyzna, próchnicza, o odczynie obojętnym bądź lekko kwaśnym. Należy też pamiętać o regularnym, choć umiarkowanym podlewaniu, gdyż cyprysiki nie znoszą suszy. Cyprysiki, inaczej niż większość roślin iglastych, należy zasadzać w miejscach słonecznych lub półcienistych, osłoniętych od wiatru.

Drzewa iglaste i krzewy ozdobne najlepiej rozmnażać z nasion lub sadzonek pędowych, które pobiera się wiosną albo jesienią. Najlepszą porą na zasadzenie cyprysików jest wiosna, ponieważ wtedy roślina rozpoczyna wegetację i ma też czas na zaaklimatyzowanie się przed nadejściem lata. Należy też pamiętać, że cyprysiki nie są krzewami i drzewami iglastymi w pełni mrozoodpornymi, tak więc należy zapewnić im osłonięcie przed niskimi temperaturami. Cyprysiki nie wymagają przycinania, jedynie wiosną, po przymrozkach, należy usunąć obumarłe i uszkodzone gałązki.

pixel