Cyprysik - odmiany, uprawa, cena, sadzonki

( ilość produktów: 7 )

cyprysik drzewa iglaste i krzewy

Charakterystyka, opis igieł

Cyprysiki to urokliwe rośliny iglaste, które, w zależności od gatunku i odmiany, mogą występować jak drzewa bądź krzewy iglaste. Pochodzą z z ciepłych i wilgotnych rejonów Ameryki Północnej i wschodniej Azji. W porównaniu do innych iglaków, wyróżniają się delikatnymi i niewielkimi gałązkami. W formie krzewów ozdobnych stanowią idealne uzupełnienie ogrodu, cudownie rosną i sprawdzają się też jako żywopłoty. Występują w wielu odcieniach zieleni, różnią się wysokością szerokością oraz pokrojem, z tego powodu można dzięki nim naturalnie uzyskać w ogrodzie ciekawą mieszankę kolorów i kształtów.

Delikatne igły cyprysików

Cyprysiki pochodzą z Europy i najbardziej lubią klimat umiarkowany, stąd też w Polsce przyjmują się bardzo dobrze. Nie wszystkie jednak jego odmiany są odporne na niższe temperatury, trzeba o tym pamiętać przed zimą i wybrać dla niego ciepłe, niezbyt wietrzne miejsce. Korona krzewów ozdobnych bądź drzew iglastych układa się w kształt stożka. Cyprysiki posiadają gładką i cienką korę, dzięki która łuszczy się długimi i cienkimi pasami. Młode gałązki są zbudowane z igiełek, które z czasem robią się łuskowate i wyrastają krzyżowo, w czterech rzędach. Łuski, wyrastające ze spłaszczonych pędów, wyrastają po 3, a każda środkowa posiada gruczoł, niekiedy słabo widoczny. Gałązki cyprysików, wraz z łuskowatymi igiełkami, które w początkowej fazie są zielone i z wiekiem brązowieją, zwykle pokryte są woskowym nalotem dodatkowo mają intensywny zapach. Drzewa iglaste bardzo często mylone są z tujami, od których różnią się budową łuskowatych igiełek, pokrytych białym, woskowatym nalotem od spodu, a także bardziej kulistymi szyszkami. Inna też jest barwa obu krzewów i drzew iglastych, gdzie cyprysiki posiadają zazwyczaj bardziej jaskrawe odcienie zieleni. Odpowiednio pielęgnowane, mogą stać się piękną dekoracją ogrodową.

Sadzenie, rodzaje uprawa i pielęgnacja

Sadzenie cyprysika wymaga pewnych kroków, aby zapewnić roślinie najlepsze warunki do wzrostu. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące sadzenia:

Przygotowanie:

 1. Wybór Odmiany - wybierz odpowiednią odmianę, która najlepiej pasuje do warunków klimatycznych i glebowych w Twoim regionie, a także do planowanego miejsca sadzenia.
 2. Czas - najlepszym okresem do sadzenia jest wiosna lub jesień. Unikaj sadzenia w upalne lato lub bardzo zimną zimę.
 3. Wybór miejsca - cyprysiki preferują dobrze nasłonecznione stanowiska, ale mogą tolerować półcień. Wybierz odpowiednie miejsce, z uwzględnieniem przestrzeni, w której drzewo będzie miało miejsce do wzrostu.

Przygotowanie Gleby:

 1. Test Gleby - przeprowadź test gleby, aby sprawdzić pH i jej strukturę . Cyprysiki preferują podłoże umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, odczyn lekko kwaśny
 2.  Rozmiaru dołka - wykop dołek co najmniej dwukrotnie większej niż bryła korzeniowa sadzonki. Odsuniętą ziemię wymieszaj z kompostem, dzięki temu zabiegowi jakość podłoża będzie odpowiednia.

Sadzenie:

 1. Przygotowanie rośliny - usuń roślinę z pojemnika, a następnie delikatnie rozluźnij bryłę korzeniową, szczególnie jeśli korzenie są spięte.
 2. Umieszczenie w dołku - umieść roślinę w dołku, tak aby górna część bryły korzeniowej była równa z poziomem gruntu. Upewnij się, że korzenie są równomiernie rozłożone.
 3. Wypełnienie dołka - wypełnij dołek glebą, delikatnie ubijając ją palcami, aby usunąć ewentualne puste przestrzenie wokół korzeni.

Podlewanie i Nawożenie:

 1. Podlewanie - natychmiast po posadzeniu obficie podlej roślinę. Pamiętaj, aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby w okresie adaptacji.
 2. Nawożenie - nawoź roślinę nawozem przeznaczonym dla roślin iglastych, zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Drzewa iglaste i krzewy ozdobne najlepiej rozmnażać z nasion lub sadzonek pędowych, które pobiera się wiosną albo jesienią. Najlepszą porą na sadzenie jest wiosna, ponieważ wtedy roślina rozpoczyna wegetację i ma też czas na zaaklimatyzowanie się przed nadejściem lata. Należy też pamiętać, że cyprysiki nie są krzewami i drzewami iglastymi w pełni mrozoodpornymi, tak więc należy zapewnić im osłonięcie przed niskimi temperaturami. Cyprysiki nie wymagają przycinania, jedynie wiosną, po przymrozkach, należy usunąć obumarłe i uszkodzone gałązki.

Odmiany:

 1. Cyprys wiecznie zielony (Cupressus sempervirens) - jest to najczęściej spotykana odmiana cyprysa. Występuje w różnych formach, w tym jako drzewo stożkowe lub kolumnowe.
 2. Cyprys baldachogronowy (Chamaecyparis lawsoniana) - popularny w krajobrazie miejskim ze względu na swój kolumnowy pokrój.
 3. Cyprys pospolity (Cupressus macrocarpa) - ma ciemnozielone igły i jest często stosowany jako roślina osłonowa.
 4. Cyprys groszkowy (Chamaecyparis pisifera) - odmiana ta jest znana ze swoich srebrzystych lub niebieskawych igieł.
 5. Cyprysik Goldcrest Wilma - odmianę tą uprawiana jest głównie w domu ze względu na swój charakterystyczny zwarty kształt i nieduży rozmiar, wytrzymuje temp. do -5 stopni

Uprawa:

 • Stanowisko: Preferują dobrze nasłonecznione stanowiska lub półcień.
 • Gleba: Wymagają przepuszczalnej gleby o neutralnym pH.
 • Podlewanie: W okresie suszy należy regularnie podlewać, zwłaszcza młode rośliny.
 • Zimowanie: Są zazwyczaj odporne na mrozy, ale młode rośliny mogą wymagać ochrony przed zimnymi wiatrami.

Cyprysy w ogrodzie i ich szerokie zastosowanie

 Oto kilka sposobów, w jakich można wykorzystać je w ogrodzie:

 1. Ochrona prywatności: Doskonale nadają się do tworzenia żywopłotów, które zapewniają prywatność i ochronę przed wiatrem.
 2. Dekoracyjne formy: Istnieje wiele odmian cyprysów o różnych kształtach i odcieniach zieleni, co sprawia, że są one doskonałymi roślinami do tworzenia ozdobnych kształtów i struktur w ogrodzie.
 3. Przeciwdziałanie erozji: Korzenie cyprysów są silne i wszechstronne, co sprawia, że są one doskonałymi roślinami do stabilizacji zboczy i przeciwdziałania erozji gleby.

Ceny cyprysów mogą znacznie się różnić w zależności od wielkości rośliny, odmiany i lokalizacji. Młode sadzonki mogą być dostępne w przystępnej niskiej cenie, natomiast duże rozłożyste drzewka o wysokość powyżej 3m mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Sprzedaż tego produktu odbywa się zazwyczaj przez cały okres wegetacyjny, podczas wyprzedaży centra ogrodnicze proponują konkurencyjne ceny.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Przepiękne i duża ilość w jednej doniczce. Polecam z całego serca.
2024-04-16
bardzo udane zakupy
pixel