Taras i balkon - jak zagospodarować przestrzeń, style i wykaz roślin idealnych.

2019-12-10
Taras i balkon - jak zagospodarować przestrzeń, style i wykaz roślin idealnych.Ogród jest miejscem, gdzie można odpocząć, spędzić czas w gronie rodziny lub przyjaciół oraz wizytówką domu. Miejscem, które wymaga od właściciela posesji ciągłej pracy i doglądania. Ale co zrobić w przypadku, gdy marzy nam się kawałek zieleni, upiększony barwnymi kwiatami, a dysponujemy zaledwie niewielkim tarasem lub balkonem?Dostępność różnorodnych kwiatów, daje możliwości stworzenia pięknej przestrzeni nawet, w przypadku niewielkiego do zagospodarowania terenu. Rozwiązaniem są głównie te kwiaty, które możemy posadzić w donicy lub skrzyniach. W przypadku tarasu, wiele osób wykorzystuje różnego rodzaju formy, wykonane z plastiku lub metalu, na których mogą umieścić rośliny, tworząc w ten sposób nietypowy kształt. Tego rodzaju rozwiązania, cieszą się ogromną popularnością, również w przypadku uprawy owoców, jak truskawki czy poziomki, a niekiedy winogron. W zależności od umiejętności można uformować z nich różnego rodzaju koszyczki, kule, a nawet figurki przypominające zwierzęta czy ozdobne drzewka.

kwiaty rośliny idealne na balkon i taras jak urządzić

Jakie rośliny doskonale sprawdzą się na balkonie?

Aby kwiaty zdrowo rosły i nie były podatne na choroby, muszą mieć odpowiednie dla odmiany warunki. Jeśli balkon, na którym mają być posadzone kwiaty znajduje się w półcieniu, warto wybrać kwiaty, które doskonale radzą sobie na stanowisku zaciemnionym. W tym przypadku dobrym wyborem będą pierwiosnki, nazywane również prymulkami. To niewielkie rośliny, o barwnych kwiatach w odcieniach różu, fioletu, czerwieni, bieli, żółci a nawet jasnozielonego koloru. Roślina ta jest mało wymagająca oraz mrozoodporna. Okres kwitnienia w zależności od gatunku wypada na początek marca i kwitnie aż do sierpnia, choć zdarzają się sytuacje, w których kwiaty utrzymują się aż do jesieni. Drugą propozycją jest fuksja mieszańcowa. Roślina ta osiąga do 50 cm wysokości. Ma piękne, kwiaty przypominające dzwoneczki. Występują w różnych kolorach, a najczęściej spotykane są białe, czerwone, różowe i fioletowe. Jest rośliną mało wymagającą. Ostatnia propozycją kwiatów przeznaczonych na balkony zacienione jest begonia bulwiasta. Ta roślina nie toleruje zimna, dlatego należy sądzić ja po pierwszych przymrozkach. Posiada piękne, pojedyncze lub pełne kwiaty, które kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków. Jest łatwa w uprawie, a rozmnażać ją można z bulwy. Piękna roślina, która ubarwi każdy balkon. To oczywiście nie wszystkie rośliny, które możemy uprawiać na balkonie, jednak te, cieszą się ogromną popularnością.

Jakie kwiaty na taras wybrać, by długo kwitły? Jakie kwiaty na taras wybrać, by zdobiły go jak najdłużej?

Urządzanie tarasu, jest czynnością przyjemną. Każde gatunki roślin, wyglądają inaczej, a ich kwiaty, doskonale współgrają z innymi roślinami. Doskonałym kwiatem będzie aksamitka. Ta niewielka, osiągająca do 75 cm roślina, kwitnie od czerwca aż do października, a jej kwiaty są wielobarwne. Roślina dobrze czuje się na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Jest mało wymagająca i prosta w uprawie. Drugą propozycją jest smagliczka nadmorska. Roślina ma drobne białe, różowe lub fioletowe kwiaty. Dorasta do 70 cm wysokości, a jej kwiaty pojawiają się w czerwcu i utrzymują się aż do października. Ostatnią propozycją jest pelargonia. Te kwiaty są bardzo popularne. Sadzi się je na balkonach, tarasach a nawet w parku. Jest mało wymagającą roślina o drobnych, lecz gęstych kwiatach. Najczęściej występuje w kolorze różowym, białym lub czerwonym. Kwitnie równie długo, jak poprzednie propozycje. Doskonale nadaje się do uprawy w donicach, również tych wiszących. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga obfitego podlewania.

Oprócz wymienionych gatunków roślin, dostępne są również kwiaty, które łatwo formować. Doskonałym przykładem są pnącza, na przykład winobluszcz pięciolistny.
Roślina, mimo iż nie posiada kwiatostanów, pięknie prezentuje się na tarasach lub balkonie. Jesienią, liście pnącza zmieniają zabarwienie. Liście stają się żółte, lub przybierają kolor czerwony, a nawet bordowy. Roślina ta jest mało wymagająca oraz szybko rośnie. Jeżeli chcemy, a by ogród pięknie wyglądał przez cały rok, warto wyprać własnie winobluszcz pięciolistny. Innym, znanym i cenionym pnączem przeznaczonym na tarasy czy balkony jest fasola ozdobna. Roślina nie tylko szybko rośnie, ale również posiada barwne kwiaty, najczęściej występujące w kolorze białym, fioletowym lub czerwonym. Jej kwiaty pięknie pachną i kwitną od czerwca aż do października. To kolejna propozycja kwiatów, które długo kwitną. Fasola ozdobna, dzięki łatwej uprawie, pojawia się w większości ogrodów, na tarasach i balkonach polaków. Dla osób spragnionych prywatności, jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż można poprowadzić ją przy płocie, ale również uformować w dowolny kształt. Wystarczy tylko przygotować podpórki, po których roślina swobodnie będzie mogła się piąć.

A oto inne rośliny - HITY BALKONOWE/TARASOWE, które ślicznie będą się prezentować:
 • Surfinia (petunia kaskadowa) - jest to jeden z najdłużej kwitnących kwiatów i najpiękniej pachnących. Potrzebuje jednak od nas pielęgnacji i troski.
 • Pelargonia bluszczolistna - chętnie sadzona na balkonach w Niemczech i Szwajcarii, a teraz jest równie często uprawiana w Polsce. Bardzo długo kwitnie i jest mało wymagająca - idealna roślina dla zabieganych.
 • Werbena - kwitnie od wczesnego lata aż do jesieni. Jest dostępna w różnych kolorach.
 • Bratek (fiołek ogrodowy) - to ładne kwiaty na balkon, które już można sadzić w marcu. Oprócz nieskazitelnego uroku, bratki są proste w uprawie. 

IGLAKI NA BALKON, TARAS DO DONICY 

Co więcej, na balkonie możemy posadzić nawet rośliny iglaste, takie jak:
 • Cyprysik groszkowy Filifera Nana
 • Świerk biały Laurin
 • Świerk biały Alberta Globe
 • Świerk biały Sanders Blue
 • Świerk pospolity Nidiformis
  Świerk pospolity Little Gem
 • Sosna pospolita
 • Sosna wejmutka Radiata
 • Sosna czarna Pierric Bregeon
 • Sosna bośniacka Schmidtii
 • Jałowiec pospolity Arnold
 • Jałowiec pospolity Compressa
 • Żywotnik zachodni Amber Glow
 • Żywotnik zachodni Danica

Pięknie prezentować się będą również trawy ozdobne oraz krzewy ozdobne liściaste, np. berberysy, różaneczniki, azalie, hortensje, wierzby.

Przed wyposażeniem tarasu czy balkonu w rośliny, warto zapoznać się również z najbardziej popularnymi stylami.
Możemy stworzyć balkon/taras w stylu:
 • skandynawskim,
 • japońskim,
 • rustykalnym,
 • minimalistycznym,
 • śródziemnomorskim,
 • greckim,
 • prowansalskim,
 • orientalnym,
 • designerskim.
Nasz ogród czy taras powinien tworzyć spójną całość, a wspólny styl mu w tym pomoże.

taras balkon w stylu prowansalskim rustykalnymrośliny na taras jak urządzić drewniany taras
rośliny na taras pnącze
rośliny na balkon taras jak stworzyć idealny taras

W zależności od potrzeby i charakteru ogrodu, każdy ogrodnik, nawet ten, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z uprawa kwiatów, będzie mógł stworzyć swoje oryginalne oraz niepowtarzalne miejsce, w którym odpocznie i spędzi miło czas, w otoczeniu pięknych, długo kwitnących kwiatów.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixel