Podkładki drzew owocowych - najlepsze rodzaje szczepień,

2021-02-05
Podkładki drzew owocowych - najlepsze rodzaje szczepień,

Sadownictwo jest popularnym rodzajem uprawy roślin w naszym kraju. Dzięki wielohektarowym sadom pozyskiwane są owoce takie jak jabłka, gruszki lub śliwki. Są to popularne owoce, które bardzo często klienci wybierają w trakcie codziennych zakupów. To właśnie z tych owoców robimy przetwory na. W związku z dużym zapotrzebowaniem klientów na te produkty sadownicy starają się jak najbardziej powiększyć swoje plony poprzez zwiększenie obszarów uprawy, ale również wzrost pozyskiwanych owoców z jednej rośliny. Sadownicy wprowadzają do swoich upraw wiele rozwiązań, które umożliwiają im osiąganie coraz to większych sukcesów. W produkcji na masową skalę wykorzystywane są różnego rodzaju środki chemiczne, które pozwalają chronić rośliny przed szkodnikami lub chwastami. Wykorzystywane są również metody takie jak szczepienie drzew owocowych. Czym jest ten zabieg oraz jakie daje on korzyści?

Szczepienie jest to metoda, która umożliwia nam uszlachetnienie drzew owocowych oraz roślin ozdobnych. Polega ona na wszczepieniu zraza odmiany szlachetnej na nieszlachetną podkładkę. Dzięki temu uzyskujemy plony z roślin, które prezentują oczekiwane przez nas cechy takie jak wielkość owoców, ich kolor oraz ilość. W ten sposób można również rozmnażać rośliny szlachetne, a także stworzyć drzewka, które zbudowane są z kilku roślin i dają nam różne plony. Jest to rozwiązanie bardzo popularne, trzeba się do niego jednak w odpowiedni sposób przygotować.

Najważniejszym aspektem jest przygotowanie odpowiedniej podkładki do szczepienia drzew - niestety nie wszystkie gatunki tworzą zgrane zestawy, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się z jakimi gatunkami dobrze szczepić jabłonie lub grusze. W zależności od tego jakie owoce chcemy uprawiać musimy dostosować do nich odpowiednie podkładki. Poszczególne rodzaje podkładek różnią się między sobą poziomem rozwoju systemu korzeniowego, a co za tym idzie potrzebują one innych warunków, aby zapewnić roślinie optymalny wzrost. Na dole przedstawiamy wykaz najpopularniejszych podkładek:

 Podkładki dla jabłoni

M26 - wegetatywna, półkarłowa podkładka dla jabłoni wyhodowana w Anglii. Jest to najczęściej stosowana podkładka półkarłowa. Odmiany szczepione na tej podkładce szybko zaczynają owocowanie i dają bardzo obfite plony. Rośliny są odporne na mróz oraz nie mają dużych wymagań względem gleby. Drzewka wymagają palikowania.

P14 - wegetatywna, półkarłowa podkładka dla jabłoni, o sile wzrostu zbliżonej lub nieco większej od M26. Podkładka P14 jest wytrzymała na mróz, mało podatna choroby. W Polsce jest to jedna z najbardziej popularnych podkładek.

M9 - karłowa podkładka dla jabłoni, wyhodowana w East Malling w Anglii. To podkładka szeroko stosowana na świecie zwłaszcza w Europie Zachodniej. Drzewka wymagają żyznych, wilgotnych i ciepłych gleb oraz palikowania. Drzewa szczepione na tej podkładce nie osiągają dużych rozmiarów, szybko wchodzą w okres owocowania, a ich plonowanie jest bardzo obfite.

M7 - półkarłowa, wegetatywna podkładka dla jabłoni. Wyhodowana została w Anglii. To podkładka o dużych możliwościach adaptacyjnych do różnych warunków glebowych i klimatycznych. Nie wymaga palikowania.

P60 - wegetatywna podkładka dla jabłoni o sile wzrostu pośredniej - pomiędzy podkładkami karłowymi i półkarłowymi. Jest odporna na mróz oraz nie wymagająca względem gleby. Drzewa wymagają palikowania. Rośliny wchodzą w okres owocowania później niż szczepione na M9.

MM106 - kolejna podkładka półkarłowa wyhodowana w Anglii. Drzewa mają silny system korzeniowy, jest niewymagająca względem gleby oraz dają wysokie plony owoców. Jakość owoców jest gorsza niż na podkładce M9.

A2 - podkładka wyselekcjonowana w Szwecji. Jest bardzo wytrzymała na mróz i mało wrażliwa na choroby. Dobrze rozwinięty system korzeniowy sprzyja uprawie na każdej glebie.

Podkładki dla grusz

Grusza kaukaska - silnie mrozoodporna, nie ma ona dużych wymagań względem gleby i pozwala uzyskać plony już w drugim roku po zasadzeniu.

Pigwa S - odporna na działanie niewielkich mrozów, charakteryzuje się średnim wzrostem, jednak daje ona obfite plony.

Pigwa MA - wegetatywna podkładka dla gruszy o wysokim współczynniku rozmnażania w mateczniku. Drzewa na niej rosną znaczniej słabiej niż na siewkach Gruszy Kaukaskiej i wymagają stosowanie podpór.

Podkładki dla czereśniwiśni

Antypka –podkładka generatywna stosowana dla wiśni i czereśni. Wiśnie szczepione na Antypce lepiej znoszą lżejsze gleby i są bardziej wytrzymałe na mróz niż drzewa szczepione na siewkach Czereśni ptasiej. Jest podkładką mało podatną na guzowatość korzeni.

Czereśnia ptasia - najpowszechniej stosowana podkładka generatywna dla wiśni i czereśni. Zaletą jej jest dobre zrastanie się prawie ze wszystkimi znanymi odmianami. Drzewa na tych podkładkach rosną silnie, mają średnie wymagania co do gleby, ale nie są całkowicie odporne na mróz, dlatego warto na zimę je zabezpieczać.

Colt – podkładka wegetatywna stosowana głównie dla czereśni. Została otrzymana w Anglii i mimo że silnie rośnie jest obecnie dość powszechnie stosowana w Europie Zachodniej. Czereśnie szczepione na podkładce Colt osiągają rozmiary zbliżone do drzew szczepionych na siewkach czereśni ptasiej. Podkładka Colt ma dobry wpływ na zdrowotność drzew oraz na jakość owoców. Wadą jej jest dość mała wytrzymałość na mróz.

PHL A, PHL C - drzewa rosną dużo słabiej niż szczepione na czereśni ptasiej. Zaczynają owocować bardzo szybko po posadzeniu, ale mają dość duże wymagania względem gleby i nie wszędzie będą dobrze rosły.

Gisela 5 - to podkładka półkarłowa, wysoce mrozoodporna. Drzewka zaczynają szybko przynosić obfite plony. Ze względu na nieduże rozmiary drzewka szczepione na tej podkładce nadają się na niewielkie działki.

F12/1 - podkładka wegetatywną dla wiśni i czereśni wyselekcjonowana z populacji siewek czereśni ptasiej. Rozmnaża się przez odkłady oraz sadzonki zdrewniałe i zielne. Jej zaletą jest wyrównany wzrost zaszczepionych na niej drzew.

Podkładki śliw, brzoskwininektaryny i moreli

Ałycza – najpopularniejsza podkładka stosowana pod śliwy i morele. Jest odporna na mróz i choroby. Ma niskie wymagania co do gleby. Drzewka rosną średnio silnie i dość szybko wchodzą w okres owocowania. Ałycza jest dobrą podkładką zwłaszcza do sadów zakładanych na lżejszych glebach oraz dla słabo rosnących odmian.

Węgierka Wangenheima - podkładka o silnym systemie korzeniowym, jest odporna na mróz i nie wymagająca względem podłoża. Zaszczepione na niej odmiany szlachetne wcześnie wchodzą w okres owocowania i plonują obficie.

Pixy - podkładka karłowa nie wydająca odrostów korzeniowych. Ma silny system korzeniowy dzięki czemu nie wymaga palikowania. Odmiany szczepione na tej podkładce rosną znacznie słabiej dzięki czemu nadają się znakomicie nawet do niewielkich ogrodów.

Garlito - generatywna podkładka dla śliwy. Roślina o słabej do silnej sile wzrostu, rozłożystym pokroju i dużej ilości rozgałęzień.

Rakoniewicka - podkładki przystosowane do warunków glebowo-klimatycznych naszego kraju. Drzewa szczepione na podkładce Rakoniewickiej silnie rosną. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na mróz, odpornością choroby.

Dla brzoskwini i nektaryny karłowej:

Mandżurska – wyselekcjonowana siewka brzoskwini. Jest wysoko wytrzymała na mróz, a drzewa na niej rosnące są dużo mniejsze niż rosnące na siewce Rakoniewickiej.

Siberian C – odmiana wyselekcjonowana w Kanadzie z populacji siewek, których nasiona otrzymano z Polski. Drzewa rosną na niej słabiej, prawdopodobnie ze względu na cechy genetyczne, a także z uwagi na podatność systemu korzeniowego na nicienie.

Podkładki są dobrym system ukorzenienia, którym nasza roślina szlachetna może pobierać wodę oraz związki mineralne z gleby. Mają one ogromny wpływ na szybkość wzrostu rośliny oraz na jej wymagania względem otoczenia. Wybierając odpowiednie podkładki drzewa owocowe musisz wziąć pod uwagę rodzaj gleby na obszarze twojego sadu, jej wilgotność oraz warunki pogodowe panujące w twoim regionie. Dzięki temu dobierzesz podkładki umożliwiające Ci uzyskanie najbardziej optymalnych plonów.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Sadzonki w bardzo dobrym stanie.
2024-03-15
Gorąco polecam. Bardzo piękne, dorodne i zdrowe azalie, super zapakowane, więc nic nie zostało uszkodzone podczas transportu.
pixel