Rośliny idealne na lato - drzewa, krzewy i byliny.

2020-02-03
Rośliny idealne na lato - drzewa, krzewy i byliny.Lato zaraz po wiośnie, jest kolejną upragnioną przez każdego porą roku. Zaledwie kilka miesięcy, by nacieszyć się pełnym słońcem, by naładować odpowiednio baterie, nacieszyć się widokiem kwiatów i pięknych drzew. Owoce i warzywa sezonowe, najważniejsze produkty, które mogą być dostępne w sklepach zaraz od ręki. Czym nas może jeszcze zachwycić lato? Kolorem kwiatów, czas gdy każda roślina próbuje uchwycić jak najwięcej słońca, by ogrzać kwiaty i zamarznięte korzonki.

Wybór na rynku jest ogromny, jeśli chcemy cieszyć się paletą różnych barw warto znaleźć dla siebie odpowiednie okazy, rośliny, które kwitną całe lato.

DRZEWA KWITNĄCE LATEM

Lato szczególnie kojarzy się z lipcem. Sierpień to jakby niewielki początek pożegnania. Fani letnich roślin w pierwszej kolejności powinni swoją uwagę zwrócić w kierunku lipy. Miododajne drzewo, którego kwiaty pięknie pachną. Zapach wabi wiele cennych owadów. Na co powinniśmy jeszcze zwrócić swoją uwagę? Oczywiście nasze oczy warto skierować w kierunku katalpy (surmia), sumaka octowca czy też tulipanowca amerykańskiego. Coraz większy wybór, wiele cennych okazów, często pochodzących z dalekich stron. Czują się one u nas doskonale.

Lipa

Długowieczne drzewo, posiada nie tylko cenne właściwości lecznicze, ale także dekoracyjne. Cechuje się prostym, krótkim pniem. Z wiekiem zwiększa swój obwód. Ciemnoszara lub szarobrunatna kora. Lipę bardzo szybko można rozpoznać po charakterystycznych liściach, są one pojedyncze, sercowate. Cenne kwiaty żółte lub białe, skupione w baldachy lub dwuramienne wierzchotki, jak już wcześniej wspomnieliśmy pięknie pachną oraz posiadają właściwości miododajne. Do najpopularniejszy oczywiście należy Lipa szerokolistna oraz Lipa srebrzysta.

Surmia (Katalpa)

Jest rośliną w Polsce stosunkowo nową, jednak zyskuje na coraz większej popularności. Katalpa uwielbia słońce, na zimę zrzuca swoje liście. Są one pojedyncze, owalne i duże. Piękne kwiaty, posiada właściwości czysto dekoracyjne. Powinna znaleźć się w każdym ogrodzie.

Sumak octowiec

Nazwa nic nie mówi, często można odnaleźć tę roślinę w wielu ogrodach. Wszystkim się podoba, a niewiele osób zna jej imię. Drzewo uprawiane jest ze względu na walory estetyczne, piękne, rozłożyste. Sumak octowiec jest rośliną miododajną, charakteryzuje się brakiem liści na starszych gałęziach, pojawiają się one tylko na młodych pędach. W porze jesiennej liście przybierają kolor żółty, pomarańczowy, szkarłatny, a na końcu opadają. Kwiaty są drobne o barwie żółtawozielonej, zebrane na końcach pędów w wiechy.

Tulipanowiec amerykański

Drzewko, które charakteryzuje się pięknymi kwiatami, które rosną na końcach gałązek, koloru żółtozielonego, pomarańczowego. Warto zwrócić uwagę, że roślina rośnie bardzo szybko, jest długowieczna i bardzo wysoka. Pień jest gruby i prosty, średnica waha się w granicach 3 metrów. Można spokojnie go rozróżnić po liściach, które przybierają ciekawy kształt - są czworokątne.

drzewa kwitnące latem lipa tulipanowiec

Miłośnicy roślin, którzy chcą więcej kwiatów w swoim ogrodzie powinni także swoją uwagę zwrócić na byliny kwitnące latem na rabaty.

BYLINY KWITNĄCE LATEM

Ogród w okresie letnim mieni się wieloma kolorami. W tym okresie kwitnie najwięcej kwiatów. Bogactwem barw cieszą się oczywiście byliny. Rośliny tego typu najczęściej wykorzystuje się podczas tworzenia rabat, ale także na skalniaki oraz jako dekoracja oczek wodnych i elementów niewielkiej architektury. Oczywiście najczęściej spotykana jest biel. Byliny kwitnące latem na fioletowo są mniej popularne, jednak pojawiają się w wielu aranżacjach ogrodów. W wielu przydomowych ogródkach możemy odnaleźć takie kolory jak czerwień, pomarańcz, róż i wiele innych. Do najpopularniejszych roślin z tej grupy możemy zaliczyć oczywiście liliowce, krwawniki oraz floksy, ostróżki.

Liliowce

są wieloletnimi roślinami, uwielbiają słońce, ciepło i wodę. Podłoże nie musi być szczególnie przygotowane, jednak najkorzystniej rosną na glebach wilgotnych i żyznych. Warto zwrócić uwagę, liliowce w szybkim tempie się rozrastają. Charakteryzują się pięknymi barwami, kielichy na długich zielonych nogach. Liście w formie języczków. Kwitną w lipcu i sierpniu. Do jednych z najpiękniejszych odmian oczywiście należą Liliowiec Bela Lugosi Hemerocallis oraz Liliowiec Awesome Luck Hemerocallis.

Krwawniki

rośliny dość często spotykane w naszych ogrodach. Różnorodność barw pozwala cieszyć się ich pięknymi kolorami przez całe lato. Kwiatostany znajdują się na twardej łodydze oraz co ciekawe, liście przypominają paproć. Wieloletnie. Warto zwrócić uwagę na nowe okazy jak chociażby Krwawnik Laura, który silnie, lecz pięknie pachnie.

Floksy

Różnorodność barw, byliny wieloletnie, które tworzą bujne kępy. Bardzo szybko się rozrastają. Liście są wydłużone, a kwiaty pięciopłatkowe. Na rynku można spotkać różne rodzaje, ciekawe odmiany to oczywiście biały Floks Calvides White Phlox oraz biało-fioletowy Floks Candy Stripes Phlox subulata i wiele innych.


liliowiec kwiaty byliny kwitnące latem

Zwieńczeniem całości są krzewy, które charakteryzują się pięknym pokrojem, wielobarwnością. Swoje miejsce powinny odnaleźć, w nawet tym najmniejszym przydomowym ogródeczku.

KRZEWY KWITNĄCE LATEM

Piękne kwiaty, wywołują u nas zachwyt. Godzinami możemy oglądać nasze niewielkie krzaczki. Wśród nich najpopularniejsze są oczywiście jaśminowce, krzewuszki, jednak nie tylko. Tradycyjne hortensje, magnolie, róże. To zaledwie garstka tych roślin, które mogą udekorować nasz ogród. Na co szczególnie zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności oczywiście na hortensję.

Hortensja

piękne, wieloletnie krzewy, które zdobią wiele ogrodów. Białe, różowe, fioletowe, niebieskie, wszystko zależy od gleby w jakiej ją posiadamy. Bujne, duże kwiaty oraz ogromne liście, kwitną przez całe lato, a na jesień przybierają ciekawe ubarwienie. Do najpopularniejszych odmian możemy oczywiście zaliczyć Hortensję bukietową, ogrodową i krzewiastą. Rzadko spotykane to oczywiście hortensje dębolistne, szczególnie o zabarwieniu czerwonym.

krzewy kwitnące latem hortensje

Każdy może znaleźć coś dla siebie, wystarczy poszukać rośliny, która urzeknie nas swoim wyglądem. W momencie gdy będziemy mieć już zaaranżowany cały ogród, możemy przystąpić do pielęgnacji. Warto pamiętać o odpowiednim podlewaniu. Zanim przelejemy lub zasuszymy nasze kwiaty warto zapoznać się z ich upodobaniami. Niektóre wolą susze, inne zaś wilgotne podłoże. Jednak kluczową zasadą oczywiście jest unikanie podlewania w południe oraz podczas upalnego, ostrego słońca. Najlepiej wcześnie z rana lub późnym wieczorem. Każde starania są wynagradzane, w zamian za opiekę otrzymamy zdrowe i piękne kwiaty.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Ocenę obniżyłam za jakość zabezpieczenia roślin do wysyłki, niestety doniczki dojechały praktycznie bez podłoża, wszystko wysypane w kartonie, doniczki w paczce latały. Często zamawiam z albamar czy z zielonyexpert i to jak oni pakują to najwyższy poziom. Niestety ale jeżeli prowadzi się sprzedaż wysyłkową to choćby nie wiem jak cudownie roślinki wyglądały w szkółce, to źle zabezpieczone dojadą do klienta mocno "zmordowane". I to jest jedyny zarzut, jeżeli chodzi o same rośliny to są ok- bryła korzeniowa dobrze rozbudowana, rośliny zdrowe.
2024-04-12
bardzo ładne krzewy,szybka dostawa,ogólnie O.K.
pixel