Budleja Dawida - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja i cięcie.

2020-02-03
Budleja Dawida - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja i cięcie.

Budleja Dawida (Buddleja davidii) przez wielu uwielbiana, roślina miododajna, "motyli krzew".

Roślina przepiękna, niejednego ogrodnika oraz amatora ogrodnika zwabi swoimi walorami. Latem przyciąga do siebie wiele gatunków motyli, stąd też jej nazwa motyli krzew. Jeśli nie możesz ich nigdzie znaleźć, przy tym krzewie na pewno jakiś osobnik się zawieruszy. W obecnej chwili występuje praktycznie na całym świecie, jednak jeszcze do niedawna charakterystyczna Budleja Dawida była tylko w Chinach i Japonii. Coraz częściej krzew ten możemy spotkać na pobliskich działkach. Wciąż wiele osób nie rozpoznaje tej rośliny, lecz jej przepiękny, niespotykany wygląd przyciąga nowych nabywców.

Budleja Dawida - morfologia

Bardzo ciekawy krzew, który swoją wysokość może osiągnąć nawet do około 5 metrów. Łukowato wygięte pędy zakończone są przepięknymi kwiatostanami. Budleja ma bladozielone liście o długości 25 cm, są one pokryte drobnymi włoskami. Na zimę większość z nich opada.

Wiele osób zapewne zastanawia się kiedy kwitnie Budleja Dawida? W zależności od posiadanej odmiany otrzymamy kwiaty barwy białej, różowej, niebieskiej, fioletowej a nawet purpurowej. Wciąż na rynku pojawiają się nowe okazy. Kwiatostany charakterystycznie pachną, okres kwitnienia przypada od połowy lata do wczesnej jesieni. Ze względu na intensywny zapach do ogrodu wabione są liczne motyle.

budleja dawida kiedy kwitnie jak sadzić buddlei dawida

Budleja Dawida - uprawa

Okres sadzenia krzewu przypada na wiosnę lub jesień. Budleja uwielbia się kąpać w promieniach słońca, z tego też powodu będzie oczywiście najkorzystniejsze stanowisko dobrze nasłonecznione z żyzną i dobrze przepuszczalną glebą. Należy pamiętać o niezbyt dużej wilgotności a także gliniasto-piaszczystym podłożu. Niekorzystna dla Budlei jest susza, w tym czasie krzew należy podlewać. Roślina ta jest bardzo tolerancyjna, osoby, które nie mogą posadzić jej w swoim ogrodzie z łatwością będą uprawiać ją w donicach. Jeden warunek. Na zimę roślina powinna zostać przeniesiona do szklarni lub cieplarni. Budleja jest rośliną odporną, podczas mrozów należy zwrócić uwagę na młode pędy, są one wrażliwe na wczesne mrozy. Zanim wybierzemy odpowiednie miejsce zwróćmy uwagę czy nie ma przeciągów, w zbyt przewiewnym miejscu źle się czuje.


budleja dawida uprawa

Budleja Dawida - pielęgnacja

Warto zastanowić się nad rozmnożeniem swojej kolekcji, jest to bardzo prosty etap. Pobiera się półzdrewniałe sadzonki, najkorzystniejszy czas to oczywiście druga połowa lata, kolejny termin przypada od połowy jesieni do późnej wiosny, wtedy pobierane są sadzonki zdrewniałe. Warto pomyśleć o zwiększeniu swojej kolekcji.

Budleja Dawida uwielbia cięcie, by pięknie kwitła i dobrze się rozwijała należy każdej wiosny przyciąć ją około 20 cm nad ziemią. Najlepszy miesiąc to kwiecień, ewentualnie marzec, gdy jest on stosunkowo ciepły. Brak cięcia sprawia, że roślina przybiera nieregularną formę, nie rozkrzewia się, a co już wcześniej wspomnieliśmy słabo lub wcale nie kwitnie. Po przeprowadzeniu cięcia roślinę należy okryć.

Budleja Dawida - cięcie

Cięcie należy rozpocząć od przycięcia wszystkich cienkich, pokładających się gałęzi. Po zimie usuwamy również gałęzie martwe i przemarznięte. Jak podczas każdego zabiegu przycinania warto wybrać suchą, najlepiej słoneczną pogodę, tniemy na skos ostrym narzędziem.

W okresie letnim gleba powinna być płytko spulchniania, Budleja jest bardzo wrażliwa na brak powietrza. Wielu ogrodników zaleca ściółkowanie gleby wokół krzewu, podczas tego zabiegu wykorzystywana jest kora sosnowa, torf odkwaszony, liście lub trociny. Proces ten pozwala zapobiec utracie ciepła oraz ochroni glebę przed zakwaszeniem.

budleja dawida zastosowanie odmiany

Budleja Dawida - odmiany

Na rynku dostępnych jest wiele odmian, do najpopularniejszych należą:

Black Knight - odmiana charakteryzuje się fioletowymi kwiatami
Darmoor - odmiana charakteryzuje się karmazynowymi kwiatami
Harlequin - odmiana charakteryzująca się czerwonopurpurowymi kwiatami, liście z kremowobiałym zabarwieniem
Nanho Blue - odmiana charakteryzująca się bladoniebieskimi kwiatami
Alba - odmiana charakteryzująca się kwiatami barwy białej
White Bouquet - odmiana charakteryzująca sią kwiatami białymi z żółtym środkiem
White Profusion - odmiana charakteryzująca się białymi kwiatami z żółtym środkiem, uważana jest ona za najpiękniejszą wśród białych

Obecnie można spotkać dużo więcej odmian (sprzedawane są także w zestawach, np. Budleja Tricolor), każdy odnajdzie coś ciekawego dla siebie, warto sadzić odmiany roczne i dwuletnie, starsze znoszą źle przesadzanie ze względu na możliwość uszkodzenia systemu korzeniowego. Często zdarza się to w szkółkach, gdy roślina długo rośnie w glebie. Korzystniejszą formą zakupu Budlei Dawida jest oczywiście pojemnik, w tym momencie jesteśmy pewni, że nic nie zaszkodziło zakupionej roślinie.
Sprawdzone szkółki to bardzo cenni producenci, wciąż na rynku pojawia się niewiele pięknych, niespotykanych, zdrowych okazów. Każdą sadzonkę przed zakupem należy dobrze obejrzeć, czy nie widać na niej szkodników, innych chorób. Raz zarażona roślina może nam często chorować, a co ważne zarazić inne nasze okazy.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Wszystko super, sprawnie i szybko. Piękne rośliny.
2024-05-16
Sadzonki bardzo dobrze zapakowane i opisane.Wszystkie ładne i dotarły w dobrym stanie.Jestem bardzo zadowolona.
pixel