Piwonie - uprawa i pielęgnacja. Kiedy i jak sadzić piwonie?

2020-02-03
Piwonie - uprawa i pielęgnacja. Kiedy i jak sadzić piwonie?Piwonia odmiany

Piwonie to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych w Ameryce Północnej, Azji i Europie, w tym także w Polsce. Wynika to między innymi z tego, że rośliny te pochodzą w większości z regionów o dosyć trudnym klimacie i niskich temperaturach. Czyni to z nich gatunki bardzo odporne i łatwe w uprawie w różnych strefach klimatycznych. W obrębie piwonii znajdziemy około 33 różne gatunki, każdy z nich o wyjątkowych, kolorowych kwiatach i nieco odmiennych wymaganiach glebowych.
Piwonie występują chociażby w tych kolorach:
- piwonia biała,
- piwonia różowa,
- piwonia czerwona.

Piwonia, jak sadzić i uprawiać?

Zanim zdecydujemy się na zakup piwonii, upewnijmy się, czy mamy wystarczającą ilość miejsca na tą roślinę. Lubi ona bowiem mocno się rozrastać i wymaga ku temu odpowiedniej przestrzeni. Istotne jest też wybranie odpowiedniego stanowiska – powinno dostarczać dużej ilości światła, opcjonalnie mogą być też miejsca bardzo lekko zacienione. Zdecydowanie unikamy cienia! Piwonia jak szybko rośnie, tak i częstego nawożenia wymaga. Intensywny wzrost skutkuje dużym poborem substancji odżywczych. Zanim posadzimy roślinę, zadajmy więc o nawiezienie podłoża, następnie w odstępach około dwurocznych korzystajmy z naturalnych substancji do nawożenia. Oczywiście pamiętajmy też o tym, aby w pobliżu piwonii nie sadzić innych gatunków o bardzo dużych wymaganiach odżywczych, bowiem rośliny będą sobie nawzajem „podbierały” składniki mineralne, co skończy się ich nieprawidłowym lub powolniejszym wzrostem. Mając na uwadze te wszystkie kwestie, powiedzmy jasno, że piwonia na balkon nie będzie najlepszym dla rośliny rozwiązaniem. Musielibyśmy zapewnić sadzonce bardzo dużą donicę i często zmieniać podłoże lub stosować duże ilości sztucznych nawozów. Ani jedno, ani drugie nie sprzyja jednak zdrowiu i żywotności rośliny. Uważajmy też na przeciągi i mocno wietrzne miejsca. Piwonia lubi wprawdzie otwarte przestrzenie, ale jest wrażliwa na zbyt silny wiatr.

piwonie jak sadzić i uprawiać?

Podlewanie piwonii

Piwonia jak już wspomnieliśmy, lubi stanowiska słoneczne i potrzebuje odpowiedniego odżywiania. Część niezbędnych substancji mineralnych pobiera też z wody. Dlatego właśnie powinniśmy podlewać ją często w miesiącach ciepłych, najlepiej bardzo wcześnie rano zanim ziemia zdąży nagrzać się od promieni słonecznych. Podlewamy u podstawy rośliny, liście piwonii są podatne na odparzenia słoneczne związane z odparowywaniem wody z powierzchni liści. Innym niebezpieczeństwem jest skłonność do powstawania szarej pleśni na liściach. Dobrym pomysłem jest ściółkowanie, co zapewni glebie zdolność do lepszego trzymania wilgoci. Sprawdzi się do tego kora lub trociny. Jednocześnie przeprowadzenie tego zabiegu zapobiegnie wzrostowi chwastów, a tym samym szybszemu wyjaławianiu się gleby.

Przycinanie i rozmnażanie piwonii

Mając na uwadze to jak szybko rośnie piwonia, jej krzewy będą wymagały regularnego przycinania i kształtowania. W przeciwnym razie roślina mocno rozrośnie nie na boki i wzwyż, przez co pobrana ze środowiska energia zostanie przeznaczona na budowanie nowych gałęzi. W efekcie tego krzew będzie wydawał mniej kwiatów, a to one przecież stanowią główny walor estetyczny tego gatunku.
Jak rozmnożyć piwonie? Nie jest to trudne, wystarczy na przełomie sierpnia i września przez wykopanie i podział karp rośliny. Ważne aby uważać na ewentualne uszkodzenie młodych korzonków. Nową sadzonkę umieszczamy w glebie na głębokości nie większej niż kilka centymetrów (3-5cm). Im więcej karp, tym szybsze i obfitsze kwitnienie w przyszłości. Pamiętamy o częstym podlewaniu. Nieco inaczej rozmnożymy gatunki drzewiaste – tutaj poprzez odcinanie ukorzenionych pędów bocznych.

Piwonia – jak długo kwitnie i jakie wytwarza kwiaty?

Mając na uwadze różnorodność gatunków i odmian piwonii, do wybory mamy szerokie spektrum opcji kolorystycznych. Najczęściej spotykane barwy to różne odcienie różu, czerwieni i bieli. Nieco rzadsze są gatunki o płatkach żółtych lub bordowo-fioletowych. Jeśli chodzi o układ i ilość płatków wyróżnimy piwonie pełne (bez słupków i pręcików), półpełne (z dużą liczbą pręcików), pojedyncze (jeden rząd płatków), japońskie (pręciki przypominające płatki, jeden rząd płatków) i anemonowe (pręciki w kształcie kulek, wiele rzędów płatków). Jako że piwonia obejmuje wiele różnych gatunków i odmian, okres kwitnienia może przypadać na przedział od kwietnia, nawet do początków września. Warto zapoznać się z okresami kwitnienia poszczególnych gatunków, bo dzięki doborowi kilku różnych roślin, będziemy mogli cieszyć się pięknymi piwoniami na rabacie w każdym ciepłym miesiącu roku.

piwonie rozmnażanie przycinanie jak kwitnie czemu nie kwitnie przesadzanie rozmnażanie

Przesadzanie

Niestety ze względu na swoje duże wymagania, piwonia nie jest gatunkiem, który dobrze reaguje na przesadzanie. W takim wypadku dobrze zaplanujmy miejsce umieszczenia rośliny w ogrodzie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na przesadzanie, musimy mieć na uwadze to, że roślina może przestać kwitnąć nawet przez kilka lat. Stąd prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie ze starego krzewu nowych sadzonek i umieszczenie ich w docelowym miejscu. Proces wzrostu i rozbudowy nowej piwonii wprawdzie będzie trochę trwać, ale nie ryzykujemy tym utraty zdrowia lub wręcz uschnięcia rośliny.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel