Dodaj produkty podając kody
Chryzantema - jak pielęgnować chryzantemy, aby pięknie zakwitły?

Nazwa chryzantema oznacza "złoty kwiat" – połączenie greckich słów chrysos (złoty) i anthemon (kwiat). To roślina nie tylko na cmentarz. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych kwiatów jesieni, który można uprawiać ją zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. A niektóre jej odmiany nadają się do uprawy nawet w domowych doniczkach. Dzięki pracy hodowców możemy udekorować swój ogród niezliczonymi formami kształtów i odmian chryzantem i cieszyć się ich kwitnieniem do późnej wiosny
Odmiany chryzantem wieloletnich.
Odmiany wieloletnie chryzantem rosną na świeżym powietrzu i ich wzrost oraz kwitnięcie zależy od danych warunków pogodowych. Najciekawsze odmiany ogrodowe chryzantem to:
„Solar”- jej kwiaty są drobne, mają średnicę około 7 cm. Roślina dorasta do około 40 cm, jej kwiaty mają piękny, słoneczny odcień.
„Raja”- tę odmianę wyróżniają niewielkie, drobne kwiaty o zabarwieniu żółtopomarańczowym. Zdobi jesienne rabaty końcem września.
„Bella Gold”- to niewielka chryzantema, gdyż dorasta do około 45 cm wysokości. Jest bardzo odporna na choroby, jej kwiaty mają złocistą barwę z wyróżniającym się, pomarańczowym środkiem.
„Rubra”- ten złocień bardzo dobrze znosi mroźną pogodę. Jego kwiaty są różowe i mają średnicę około 6 cm. Cieszy swoim pięknem do końca września.
„Monaco” i „Carmen” - to chryzantemy ogrodowe o czerwonej barwie kwiatów, bardzo dobrze znoszą niskie temperatury, ich ognista czerwień to mocny akcent kolorystyczny w ogrodzie.
Chryzantema w doniczce- jak pielęgnować?
Chryzantemy doniczkowe to karłowate odmiany, których wysokość nie przekracza 40 cm.
Chryzantema w doniczce potrzebuje jasnego stanowiska i wilgotnego powietrza. Kwiaty nie powinny stać w bezpośrednim pobliżu kaloryferów. Muszą być regularnie podlewane, a ich podłoże stale wilgotne (niemokre). Starannie pielęgnowana chryzantema w doniczce rozpoczyna kwitnienie od 2 do 12 tygodni, a uschnięte kwiaty należy systematycznie wyrzucać. Ich uprawa nie wymaga specjalnego podłoża, a w doniczce najlepiej posadzić nie więcej niż jedną sztukę.
Uprawa chryzantem na balkonie.
Doskonałą aranżacją balkonu jesienią jest zasadzenie chryzantem na balkonie. Najlepiej zakupić rośliny już powoli kwitnące o zwartym, krzaczastym pokroju i dużej liczbie kwiatów. Chryzantemy na balkonie muszą stać w słonecznym miejscu, osłoniętego od wiatru. Ich ziemia nie powinna być zbyt mokra, gdyż doprowadzi to do powstawania grzybów i próchnicy, a także gnicia korzeni.
Jeśli chcemy chryzantemy balkonowe przezimować do następnego roku, późną jesienią należy przenieść je do chłodnego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie, a w drugiej połowie maja ponownie wynieść na taras lub balkon.


Kiedy kwitną chryzantemy?
Chryzantemy to kwiaty niezwykle trwałe, kwitną miesiącami, wielu krajach np. W Japonii czy Chinach uważa się je za rośliny lecznice. Należą do roślin krótkiego dnia, ich pąki zakwitają, gdy dzień jest krótszy niż 14 godzin. Ich kwiaty utrzymują się do pierwszych mrozów. Wczesne odmiany tych kwiatów zaczynają kwitnąć zazwyczaj pod koniec wakacji, odmiany późniejsze cieszą wzrokiem nawet do połowy listopada.
Jak sadzić chryzantemy?
Chryzantemy najlepiej sadzić do gruntu od maja do początku jesieni. Należy oszczędnie je podlewać, uważając także, by nie wysuszyć nadmiernie korzeni. W pierwszej fazie rośnięcia istotne jest także pielenie, gdyż chwasty mogą zagłuszyć młode, drobne złocienie.
Rosnące chryzantemy można nawozić, wiosną najlepiej stosować nawozy azotowe, natomiast latem potasowo-fosforowe.
Jak przezimować chryzantemy?
Gdy zima zbliża się wielkimi krokami, chryzantemy zasadzone w ziemi warto okryć igliwiem, lub innym materiałem organicznym, który zatrzymuje ciepło. Odmiany o drobniejszych kwiatach są bardziej odporne na minusową temperaturę niż te o większym, bujniejszym kwiatostanie.
Chryzantemy- właściwości lecznicze.
Te jesiennie kwiaty nie tylko cieszą nasz wzrok w czasie pochmurnych, deszczowych dni. Mogą znacząco wpływać na jakości naszego zdrowia. Lecznicze właściwości chryzantem nie występują we wszystkich odmianach, których jest ponad 60, lecz w gatunku podobnym do naszego polskiego rumianku.
W składzie płatków tych kwiatów jest wiele substancji, między innymi selen, związki cynku i magnezu oraz potas. To budulec naszego układu nerwowego. Herbata z suszonych liści chryzantemy chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej, zaćmą, czy neuropatią siatkówki.
Kwiaty korzystnie wpływają na stan skóry człowieka: koją wszelkie podrażnienia, zaczerwienienia i łuszczycę. Chryzantemy obniżają również ciśnienie krwi, zmniejszą ryzyko wystąpienia takich chorób jak miażdżyca czy udar mózgu. Aby przygotować zdrową herbatę z chryzantemy wystarczy nam około 5 - 10 małych kwiatów, które należy zalać gorącą, lecz nie wrzącą wodą, a następnie zaparzyć pod przykryciem kilka minut. Specjaliści polecają dodawać kwiaty chryzantem również do innych herbat: czarnej, zielonej lub czerwonej. Chryzantema w Azji to symbol radości, zdrowia, władzy oraz dobrobytu.

