Żywotniki - odmiany, uprawa, pielęgnacja, przycinanie.

2019-12-11
Żywotniki - odmiany, uprawa, pielęgnacja, przycinanie.Zadbany ogród, z pewnością jest wizytówką każdego domu. Nie zawsze, właściciel dysponuje wystarczającą ilością czasu, by pielęgnować ogród, zwłaszcza duży. W takiej sytuacji, rozwiązaniem mogą być drzewa iglaste. Większość oferowanych drzew i krzewów, można formować, więc taką prosta czynnością, jaką jest modelowanie drzew oraz krzewów, można ozdobić w zasadzie każdy ogród. Nie jest to jednak konieczne, gdyż zadbane drzewo lub krzew, i tak wygląda ładnie. Jakie drzewa i krzewy, wybrać do ogrodu? Do najbardziej popularnych w uprawie iglastych roślin zalicza się żywotnik. To roślina z rodziny cyprysowatych, która występuje w pięciu odmianach. W przydomowych ogrodach, najczęściej pojawiają się tylko trzy odmiany, olbrzymi, zachodni oraz wschodni.

tuje kolumnowe kuliste stożkowe żywotniki

Tuje możemy podzielić również na tuje kolumnowe, stożkowe i kuliste.

Tuje kuliste, to m.in.:

  • Żywotnik zachodni Amber Glow (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik wschodni Aurea Nana (Thuja orientalis)
  • Żywotnik zachodni Danica (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Globosa (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Golden Globe (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Golden Tuffet (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Hoseri (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Mirjam (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Teddy (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik olbrzymi Whipcord (Thuja plicata)

Tuje stożkowe, to m.in.:

  • Żywotnik zachodni Aureospicata (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Europe Gold (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik olbrzymi Kórnik (Thuja plicata)
  • Żywotnik zachodni Miky (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Sunkist (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Yellow Ribbon (Thuja occidentalis)

Tuje kolumnowe, to m.in.:

  • Żywotnik zachodni Aurescens (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Brabant (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Columna (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Golden Brabant (Thuja occidentalis)
  • Żywotnik zachodni Szmaragd (Thuja occidentalis Smaragd)
  • Żywotnik zachodni Szmaragd Gold (Thuja occidentalis Golden Smaragd)

Jakie są wymagania glebowe?

Żywotnik olbrzymi, nazywany tują jest rośliną zimozieloną. Bardzo szybko rośnie, a po około dziesięciu latach, osiąga około 4 metrów wysokości. Jej kształt, przypomina stożek, co wyróżnia roślinę na tle innych iglaków. Mimo, że żywotnik olbrzymi jest roślina wymagającą, chętnie uprawiana jest w przydomowych ogródkach, parkach czy przy alejkach spacerowych. Żywotnik olbrzymi doskonale rośnie na glebie próchniczej, gliniastej lub zwykłej, ogrodowej ziemi. Najlepiej sadzić go na stanowisku słonecznym lub półsłonecznym. Dodatkową ozdobą, są małe szyszki, które przypominają drobne owoce. Żywotnik wschodni, to niewielka odmiana tui. Dorasta do 1, 5 metra wysokości. Charakterystyczne dla tej odmiany są liście o zielono żółtym zabarwieniu. Doskonale nadaje się na ogrody skalne, jak i do uprawy w donicach czy pojemnikach. Dzięki temu, sprawdzą się w małych ogrodach, jak i na osiedlach czy w parku. Kolejną odmianą jest żywotnik zachodni. Te iglaki dorastają nawet do 15 metrów wysokości. Najczęściej występuje w formie klombu lub kuli. Doskonale rośnie na lekko zasadowej ziemi. Jeśli chodzi o stanowisko, najlepiej rośnie na miejscu słonecznym, choć toleruje również miejsca zacienione. Wybierany jest głównie na żywopłoty, choć częściej można zobaczyć go na różnego rodzaju ogrodach skalnych.

kiedy sadzić tuje? kiedy przesadzać? tuja jakie ma wymagania

Co warto wiedzieć na temat tui? Kiedy sadzić żywotnik? Kiedy przesadzać tuje?

Najlepszym momentem, na przesadzenie sadzonki do gruntu jest wiosna lub jesień. Tuje najlepiej przesadzać w kwietniu, lub jesienią, czyli wrzesień lub październik. Wtedy jest większa szansa, na przyjęcie się iglaka na miejscu docelowym.

Dlaczego igły tui brązowieją?

Jeśli końcówki igieł robią się brązowe, oznacza to zaatakowanie rośliny przez grzyby. Należy udać się do sklepu ogrodniczego po nawóz, który wspomoże odbudowę roślinki.

Kiedy przycinać tuję?

Podczas tego zabiegu, trzeba zwrócić uwagę na temperaturę. Tuje należy przycinać po przymrozkach, ale przed okresem wegetacyjnym.

Kiedy nawozić tuje?

Pierwsze nawożenie iglaka powinno odbyć się na początku maja. Następne zaś w lipcu. Jaki odczyn gleby, powinna mieć ziemia na które sadzony jest żywotnik. Aby iglak rósł prawidłowo oraz nie był podatny na choroby, głównie grzybicze, należy zastosować glebę >3, 5 ale <6 pH. W przeciwnym razie, tuja może chorować, co doprowadzić do schnięcia gałązek.

Która tuja najlepiej nadaje się na żywopłot?

Najlepszym rozwiązaniem dla żywopłotów niskich jest tuja wschodnia. Osiąga nieco mniejsze, w porównaniu do pozostałych odmian rozmiary, jest dość szeroka i łatwo ją formować. Jeśli ogrodnikowi zależy na osłonięciu jak największego terenu, może również wybrać tuje zachodnią. Najczęściej wybierana tuja to Szmaragd lub Brabant. Przy sadzeniu żywotników, należy zachować minimum 50 cm odległości.

tuja jak sadzić? kiedy nawozić? która tuja najlepiej nadaje się na żywopłot?

Czy tuje można sadzić na trawniku?

Trawa, tak jak żywotnik, pobiera z gleby wodę oraz niezbędne do rozwoju substancje odżywcze. Nie należy więc sadzić tui w pobliżu trawy. Dla bezpieczeństwa, powinno się wyplewić trawę oraz ewentualne chwasty, w pobliżu tui. 

Dlaczego należy wysypać korę, na miejscu posadzonej tui?

Kora nie tylko jest elementem dekoracyjnym, ale również uniemożliwia rozwój chwastów w pobliżu żywotnika. Drugą, równie ważną zaletą, stosowania kory jest uniemożliwienie odparowania wody, znajdującej się w ziemi. Dzięki temu, tuja lepiej rośnie. Niezależnie od odmiany, na którą się zdecydujemy, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, na którym zostanie posadzona tuja. Równie istotnym elementem jest, przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych, na przykład nawożenie ziemi, czy przycinanie łodyżek. Wykonując te czynności możemy mieć pewność, że iglak będzie rósł prawidłowo i nie zaatakują go szkodniki czy choroby.
Wysypanie kory, spowoduje zahamowanie utraty wilgoci ziemi. W tej sytuacji należy pamiętać, by nie podlewać iglaków za często, gdyż może doprowadzić to do uszkodzenia systemów korzenia, co przełoży się na obumarcie rośliny.

To już wszystkie, najbardziej istotne informacje, które powinien wiedzieć każdy ogrodnik, chcący posadzić tuje w swoim ogrodzie. Stosowanie ich w codziennej pielęgnacji przyczyni się do ich wzrostu, oraz spowoduje uniknięcie zaatakowania krzewów lub drzew, przez szkodliwe dla nich choroby, które mogą doprowadzić do uszkodzenia żywotnika lub jego obumarcia.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Sadzonki w bardzo dobrym stanie.
2024-03-15
Gorąco polecam. Bardzo piękne, dorodne i zdrowe azalie, super zapakowane, więc nic nie zostało uszkodzone podczas transportu.
pixel