Rośliny kwitnące wiosną - drzewa, krzewy i byliny.

2020-01-27
Rośliny kwitnące wiosną - drzewa, krzewy i byliny.

Rośliny, które kwitną wiosną - drzewa, krzewy i byliny

Wiosna jest niewątpliwie najpiękniejszą porą roku w świecie roślin. Flora budzi się po zimowym okresie spoczynku i z determinacją rozpoczyna rywalizację o każdy promień słońca. Pierwsze budzą się kwiaty, by móc złapać odrobinę słońca, zanim drzewa rozwiną liście i wszystko okryją cieniem. Dzięki temu galopowi natury mamy możliwość zachwycania się różnobarwnymi kwiatami nawet w otoczeniu zalegającego śniegu. Dlatego wszyscy tak kochamy wiosenne kwiaty i krzewy.

Byliny, które kwitną wiosną

Najpiękniejsze jako rośliny wiosenne w ogrodzie, a nawet jako kwiaty wiosenne do doniczki, będą zdecydowanie byliny. Ich różnorodność jest zachwycająca, śmiało można mieszać różne gatunki, które razem stworzą jedyne w swoim rodzaju kompozycje. Rozplanowując ogródek, warto wziąć pod uwagę kolory, w jakich kwitną poszczególne rośliny kwitnące wiosną w ogrodzie.

Byliny kwitnące wiosną na niebiesko mogą mieć różny pokrój. Do najbardziej cenionych należy niebieskofioletowy barwinek. Jest to roślina okrywowa, która szybko się rozrasta, dlatego wszelkie odmiany barwinka można z powodzeniem wykorzystywać jako kwiaty wiosenne na skalniaki. Kolejną byliną o niebieskich kwiatach, którą warto mieć w ogrodzie, jest kosaciec irys. Kwiaty te co prawda charakteryzują się ogromną gamą dostępnych kolorów, jednak w odcieniu niebieskim występuje na przykład kosaciec syberyjski. Idealnie nada się na bardzo słoneczne stanowisko, gdyż w takim miejscu ładnie się rozkrzewi.

Do ogrodu możemy wybrać też byliny kwitnące wiosną na fioletowo. W tym przypadku również możemy polegać na nieocenionych kosaćcach irysach. Odmiana Cherry Garden Iris Pumila zakwita na wspaniały intensywny fiolet, wpadający w bordo. Jest to bardzo nietypowy kolor, który zachwyci każdego. Ciekawą rolę jako kwiaty wiosenne na rabaty pełnią połacie kocimiętki. Ta kwitnąca na jasny fiolet roślina jest uwielbiana przez koty. Jeżeli żyjemy z takim pupilem i zastanawiamy się, jakie kwiaty wiosenne do domu wybrać, może to być ciekawy pomysł, który przysporzy wiele radości zarówno kotu, jak i jego opiekunowi. Na początku maja zakwita również inna roślina o fioletowych kwiatach. Jest to orlik ogrodowy Jewel Blue. Forma jego kwiatów jest bardzo nietypowa, dlatego może stanowić wspaniałe urozmaicenie rabatki. W odmianie fioletowej występują również kwiaty wiosenne hiacynty, które swoim wczesnym zakwitaniem umilają ponure jeszcze wczesnowiosenne dni. Jeżeli natomiast marzy nam się ogród pokryty fioletowym dywanem, powinniśmy rozważyć macierzanke piaskową, która ma właściwości okrywowe. Dzięki rozrostowi tej rośliny każdy ogród nabierze nieco magicznego charakteru.

Kwiaty wiosenne o białych kwiatach mogą nadać rabatom estetycznego i eleganckiego wyglądu. Z końcem wiosny zakwita mało popularna roślina z rodziny pierwiosnkowatych – bożykwiat Meada Ali. Jego gładkie pionowe łodygi obsypują się wtedy ciekawymi kwiatami o nieskazitelnym odcieniu bieli. Idealnie jako rośliny wiosenne na rabaty sprawdzą się śnieżnobiałe konwalie. Ich delikatny wygląd oczaruje niejednego romantyka. Niezwykłą rośliną jest lewizja newadeńska Lewisia nevadensis. W naturze występuje w terenach wysokogórskich, dlatego świetnie się sprawdzi jako roślina na skalniak. Jest niska, a jej białe kwiaty wyglądają bardzo efektownie. Dodatkowym atutem lewizji newadeńskiej są niskie wymagania i całkowita mrozoodporność.

Wiele słońca do ogrodu wniosą byliny kwitnące wiosną na żółto. Możemy tu przebierać w wielu odmianach liliowców, których czas kwitnienia jest zróżnicowany na tyle, że cieszyć się ich kwiatami możemy nie tylko wiosną. Na przełomie kwietnia i maja możemy liczyć na intensywnie żółte kwiaty pragnii syberyjskiej Waldsteinia ternata. Jest to drobna, ale śliczna roślina, bardzo łatwa w uprawie i o cechach płożących. Podobnie intensywnym odcieniem żółci obdarzy nas wiesiołek missouryjski, który jest co prawda rośliną niską, ale bardzo rzucającą się w oczy. Nie sposób przejść obok jego urody obojętnie, a jego właściwości zdrowotne są dodatkowymi atutami.

Wszystkie byliny są bardzo ważne dla owadów, stanowią wiosenne kwiaty miododajne. Dzięki sadzeniu bylin w swoim ogrodzie pomagamy pszczołom i motylom, mogąc w zamian cieszyć się ich pięknem, gdy odwiedzają nasze rabaty.

byliny kwitnące wiosną

Krzewy, które kwitną wiosną

Krzewy są często niedoceniane, prawdopodobnie ze względu na pozornie mniejszą doniosłość niż drzewa. Jednak istnieją krzewy tak zachwycające, czy to pokrojem, czy kolorami kwiatów i ich aromatami, że nawet najwięksi sceptycy poddają się ich czarowności. Niezaprzeczalnie warto mieć krzewy kwitnące wczesną wiosną w ogrodzie.

Wcześnie i efektownie zakwitającymi krzewami są różaneczniki oraz azalie. Ich piękne, okazałe kwiaty w odcieniach różu będą doskonałą ozdobą i wkomponują się idealnie do każdego ogródka. Kolejną wartą zasadzenia rośliną będącą krzewem jest jaśminowiec. Wiosną zakwita kiściami ponętnie wyglądających białych kwiatów, które roztaczają wokół oszałamiającą, piękną woń. Żaden syntetyczny zapach jaśminu wykorzystywany w kosmetykach nie równa się z nieziemskim zapachem prawdziwego, żywego krzewu jaśminowca. Bez tej rośliny możliwości naszego ogrodu nie zostaną w pełni wykorzystane. Podobnym pokrojem co jaśminowiec, charakteryzuje się lilak. Jest to krzew rodzący wiosną kiście jasnofioletowych, intensywnie pachnących kwiatów.

Kolejnym spektakularnie zakwitającym krzewem jest pigwowiec. Jest to rozłożysty, niewysoki krzew, którego gałęzie wiosną obsypują się czerwonymi kwiatami średniej wielkości, co wygląda bardzo efektownie. Owoce pigwowca nadają się do jedzenia, można je dodawać do herbaty lub robić z nich przetwory, a nawet nalewki. Pięknie kwitnącym wiosną krzewem jest również forsycja. Jej gałązki gęsto upstrzone drobnymi złotożółtymi kwiatami, niezmiennie są obiektem pożądania amatorów bukietów.


krzewy kwitnące wiosną

Drzewa, które kwitną wiosną

O zaletach sadzenia drzew można by prawić bez końca. Dają cień latem, oczyszczają powietrze z toksyn, produkują niezbędny nam do życia tlen i przechwytują dwutlenek węgla. Teoretycznie takie podstawowe informacje każdy wyniósł ze szkoły, a jednak wiele osób zdaje się zapominać na co dzień, jak wartościowe dla ludzi są drzewa. Wiosną szczególnie wprawiają w dobry nastrój, wypuszczając nowe, soczyście zielone liście i zachwycając kwiatami, które przyciągają wiele barwnych owadów. Budzące się wiosną drzewa to widok wyjątkowy i przepełniający radością, dlatego warto mieć jakieś w ogrodzie.

Drzewem, które czasem można spotkać rosnące przy drodze lub w mieście, jest robinia akacjowa. Mimo swojej pozornej powszechności, drzewo to zasługuje na miano wyjątkowego, nie tylko ze względu na swoją wyjątkowo wyglądającą korę, czy kształt liści, ale w szczególności ze względu na kwiaty. Wiosną robinia akacjowa zakwita specyficznie wyglądającymi białymi kwiatami, które roztaczają tak niesamowicie piękną woń, że wprawiają w zachwyt każdego, kto znajdzie się w zasięgu tego aromatycznego czaru.

Wiosną zakwita również wiśnia – wspaniałe drzewko owocowe, którego bladoróżowe kwiaty dodają otoczeniu niezwykłego uroku i baśniowej aury. Wszelkie odcienie różu i bieli odkrywają przed nami również kwiaty magnolii. To niezwykłe drzewo wiosną, gdy wypuści bezlik ogromnych kwiatów, wygląda bardzo egzotycznie i efektownie. Kolejnym przykładem drzewka idealnie komponującego się z wiosennym ogródkiem, jest judaszowiec. Rośnie bardzo szybko, a jego rozłożysta korona każdej wiosny oblepia się bezlikiem różowofioletowych kwiatów.


krzewy kwtnące wiosną
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Polecam szybka dostawa ,przesyłka w nienaruszonym,onym stanie.
2024-06-17
Szybka dostawa,solidnie spakowane i zabezpieczone.
pixel