Jak uprawiać truskawki? Sadzenie i pielęgnacja.

2020-08-10
Jak uprawiać truskawki? Sadzenie i pielęgnacja.Truskawki mają sporo właściwości zdrowotnych i wartości odżywcze, a dodatkowo mają niewiele kalorii. Poleca się je reumatykom, osobom cierpiącym na schorzenia wątroby, oraz nerek. Ponadto obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Truskawki poprawiają apetyt, gaszą pragnienie a także leczą ból gardła. Zawarte w nich pektyny pobudzają pracę jelit, zaś kwasy organiczne przyspieszają przemianę materii. Zawierają dużo witamin i dlatego owoce te powinny być wybierane przez osoby cierpiące na anemię lub schorzenia wynikające z niedoboru witamin. Owoce te znalazły szerokie zastosowanie w kuchni i są przeznaczane na mrożonki, kompoty, soki, dżemy, marmolady oraz galaretki.

truskawki sadzenie pielęgnacja uprawa najlepsze odmiany

Truskawki - sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Truskawki najlepiej uprawiać w miejscu nasłonecznionym, na glebie zasobnej w próchnicę, która powinna być lekka a nawet piaszczysta przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym, czyli pH 5, 5-6. Najlepszą porą sadzenia jest początek lipca, bo będą wówczas najlepiej plonowały w następnym roku. Jeżeli posadziliśmy truskawki wiosną w pierwszym roku zbiory owoców będą niezbyt duże. Najlepszy plon jest w drugim lub trzecim roku, dlatego truskawki na jednym miejscu należy uprawiać tylko trzy, cztery lata. Następnie na truskawkowy zagon należy wyznaczyć inne miejsce. Oto kilka odmian, które warto posadzić.
- Honeoye to truskawka bardzo wczesna, plenna, o jędrnych owocach, odporna na mróz.
- Kent to truskawka średnio wczesna, bardzo plenna i zarazem odporna na szarą pleśń.
- Kimberly to truskawka wczesna o dużych jędrnych owocach
- Florence – truskawka bardzo późna, plenna o bardzo dużych owocach, odporna na szarą pleśń i mączniaka a także wytrzymała na mróz.
- Elsanta to truskawka wczesna, bardzo wydajna o dużych owocach, ale łatwo wymarza podczas mroźnych zim.
- Elkat to truskawka średnio wczesna o dużych owocach, bardzo plenna i mrozoodporna a zarazem łatwa w uprawie.
- Polka to truskawka średnio późna, o dużych owocach, plenna, odporna na suszę, świetnie nadaje się na przetwory.

Przed sadzeniem truskawek ziemię należy spulchnić, przekopując ją z obornikiem lub kompostem. Należy usunąć chwasty, zwłaszcza rozłogi perzu. Najlepiej jest uprawiać je na zagonach wystających 15–20 cm ponad powierzchnię gruntu, tak aby woda nie zalegała na grządkach. Rośliny należy sadzić w rzędach co 40 cm, a w rzędzie co 20–30 cm.
Aby uniknąć walki z chwastami, zabrudzeniami owoców i zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami, zagony najlepiej wyłożyć agrowłókniną albo słomą. Jeśli zagonu nie został zasilony nawozami organicznymi, możemy zastosować nawozy mineralne na wiosnę i po zbiorach. Należy zapamiętać, aby regularnie je podlewać, ale wczesnym rankiem i późnym wieczorem unikając polewania owoców.

kiedy sadzić truskawki w doniczce na balkonie z sadzonek zielonych

Kiedy sadzić truskawki z sadzonek zielonych, kiedy w doniczce a kiedy na balkonie?

Sadzonki zielone, czyli świeże, to takie, które są wykopane z gruntu bezpośrednio przed sprzedażą. Są one sprzedawane z gołym korzeniem, zatem trzeba je posadzić zaraz po zakupie. Obecnie mamy dwa terminy sprzedaży i sadzenia tych sadzonek. Pierwszym z nich jest czas jesienny, czyli od września do pierwszych przymrozków. Drugi termin, czyli wiosenny, trwa od rozpoczęcia wegetacji do kwietnia i maja.
Sadzonki truskawek w doniczkach są najdroższym typem sadzonek truskawek. Można je sadzić w zasadzie przez cały sezon wegetacyjny, choć najbardziej polecanym terminem sadzenia w doniczce jest sierpień. Wówczas pojawia się w sprzedaży najwięcej tego rodzaju sadzonek. Warto zapamiętać, że po posadzeniu sadzonek będą owocować dopiero w następnym roku.
Uprawiając truskawki na balkonie należy posadzić je do balkonowych donic, skrzynek albo pojemników. Truskawki na balkonie sadzi się wiosną, zazwyczaj od połowy maja, gdy minie ryzyko pojawienia się przymrozków. Można na przykład sadzić truskawki z sadzonek frigo. Często też roślin się nie sadzi, tylko kupuje w doniczkach, w których docelowo pozostaną. Na rynku jest również dostępnych dużo ozdobnych doniczkach wiszących, które dodatkowo uatrakcyjnią sadzonki.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Wszystko zgodne z zamówieniem. Rośliny właściwie zapakowane , niepołamane. Polecam tego sprzedawcę.
2024-06-19
Polecam szybka dostawa ,przesyłka w nienaruszonym,onym stanie.
pixel