Dodaj produkty podając kody
Truskawka
( ilość produktów: 13 )
Mniej znaną nazwą tego owocu jest poziomka ananasowa i jak sama nazwa wskazuje powstała w wyniku skrzyżowania dwóch odmian poziomek. Można uznać, że truskawka jest siostrą bliźniaczą poziomki podobną do niej pod względem kształtu, zdecydowanie jednak większą.
Krzaczki truskawek osiągają wysokość około 45 cm i tworzą liczne rozłogi. Truskawka kwitnie na przełomie maja i czerwca, owocuje natomiast przez całe lato.
Truskawka odmiany
W celu odkrycia najsmaczniejszych truskawek przez lata podejmowano próby łączenia wielu gatunków poziomek. W wyniku tych prób dziś znanych jest około 2 tysięcy odmian truskawek. Do tych najbardziej popularnych należą m. in. truskawka albion, truskawka alba, truskawka frigo, truskawka honeoye, truskawka kent, truskawka kim-berly, truskawka elsanta, truskawka elkat, truskawka dukat, truskawka vibrant, truskawka polka, truskawka senga sengana i truskawka florence.
Truskawki uprawa
Truskawki możemy rozmnażać za pomocą sadzonek tworzących się na rozłogach lub z nasion, wysiewanie jednak jest bardzo mało efektywne. Truskawki są owocami mało wymagającymi w uprawie, jednak najobficiej owocują posadzone w miejscach słonecznych. Truskawki powinny być uprawiane na glebach żyznych, przepuszczalnych o lekko kwaśnym odczynie. Przed zasadzeniem warto ziemię spulchnić, usunąć wszystkie chwasty i wzbogacić obornikiem lub nawozami mineralnymi. Aby ograniczyć wyrastanie chwastów glebę między sadzonkami należy wyłożyć słomą lub folią. Po zakończeniu owocowania, truskawki należy skosić, aby zwiększyć plony w kolejnym roku. Ze względu na wielkość i walory dekoracyjne, truskawka może być także uprawiana w donicach na balkonach i tarasach. Do takich upraw najlepiej nadają się pnące i zwisające (m.in. truskawka zwisająca, truskawka wisząca) odmiany truskawki.
Truskawka choroby
Najczęściej występującymi chorobami truskawek są szara pleśń, mączniak prawdziwy, wertycylioza truskawki i czerwona zgnilizna korzeni, natomiast najpopularniejszymi szkodnikami są opuchlak i węgorek. Aby zabezpieczyć się zarówno przed chorobami jak i szkodnikami warto truskawki opryskiwać preparatami miedziowymi. Zabieg ten wykonujemy w bezwietrzny dzień, gdy nie padają deszcze i nie świeci intensywne słońce, najlepiej dwa trzy razy w sezonie.
Truskawka właściwości, wartości odżywcze
Truskawki poza tym, że są smaczne posiadają dużo witaminy A, B, C i E oraz takie składniki mineralne jak ryboflawinę, niacynę, tiaminę, a także minerały takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź, mangan i selen. Do szerokiego katalogu właściwości leczniczych truskawki zaleczyć trzeba wspomaganie pracy nerek oraz jelit, właściwości antynowotworowe, działanie moczopędne, przeciwbiegunkowe oraz odtruwające i oczyszczające. Owoce truskawki poprawiają wygląd cery i włosów, a sok z truskawek ma silne właściwości bakteriobójcze. Świeże liście truskawki mają właściwości antyseptyczne i wykorzystywane są do leczenia wrzodów, egzem i ran na skórze. Powszechnie wykorzystywane są także w kuchni. Można je spożywać świeże lub przetworzone w postaci kompotów, galaretek, soków, dżemów, konfitur czy sosów. Surowe truskawki dodaje się do ciast, deserów i sałatek lub robi się z nich koktajle, lody i sorbety. Ponadto truskawki są szeroko wykorzystywane w kosmetyce. Służą tu głównie do wyrobu kremów jako naturalne blokery promieniowania UV. Ze względu na właściwości zapachowe truskawki często stosowane są do wyrobu mydeł, żeli, płynów i szamponów.