Czosnek w ogrodzie - uprawa, pomysły, inspiracje.

2020-08-10
Czosnek w ogrodzie - uprawa, pomysły, inspiracje.

Czosnek olbrzymi, co powinniśmy wiedzieć?

Czosnek olbrzymi posiada wyjątkowo dekoracyjne kwiaty, ponieważ przypominają wielkie, fioletowe kule na wysokiej łodydze. Zachwyca on również wiosna, gdy z ziemi wyrastają liście przypominające pióropusze i lekko niebiesko-zielonym zabarwieniu.
Jeżeli chodzi o uprawę tej rośliny, to jest ona mrozoodporna i łatwa w uprawie. Należy zapewnić jej żyzną, umiarkowanie wilgotną i dobrze przepuszczalną glebę o odczynie lekko zasadowym. Zarówno dobra będzie gleba piaszczysta, jak i piaszczysto-gliniasta. W czasie wzrostu roślinę możemy nawozić nawozem wieloskładnikowym. Natomiast w suche i gorące lato należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Cebule nie wymagają corocznego wykopywania, jednak po kilku latach zaleca się ich wykopanie i wymianę gleby lub przesadzenie cebul w inne miejsce. Cebulki czosnku olbrzymiego sadzi się do gruntu jesienią (najlepiej we wrześniu). Jednak nie zalecamy go do spożycia. Inne odmianę będą znacznie bardziej praktyczne w kuchni.

czosnek olbrzymi ozdobny uprawa sadzenie


Czosnek niedźwiedzi i jego zastosowanie

Równie piękną, ale znacznie mniejsza roślina jest czosnek niedźwiedzi. Ma on szerokie zastosowanie w kuchni. Niestety nie możemy zrywać tej rośliny rosnącej na wolności, ponieważ jest pod ścisłą ochroną. Możemy ją jednak uprawiać we własnych ogrodach. Jeżeli chodzi o wygląd rośliny to charakteryzuje się długimi, lancetowatymi liśćmi o długości 20-30 cm. Ma również politechnika kwiatostany wyświetlające intensywny zapach. Ich łodyga może osiągnąć około 50 cm wysokości. Warto pokusić się o kodowanie tej odmiany, ponieważ liście tego rodzaju czosnku są doskonałą przyprawą, a w naszym kraju jest nawet koło gospodyń, które specjalizują się w wykorzystaniu tej bardzo zdrowej rośliny.

czosnek niedźwiedzi uprawa sadzenie pielęgnacja


Jak to jest z czosnkiem ozdobnym?

Czosnek ozdobny może mieć różnorodny kształt i kolor. Zaliczamy do niego także czosnek olbrzymi. W związku z tym próbując znaleźć więcej informacji na jego temat pojawiają nam się różne wyniki. Jednak oprócz czosnku olbrzymiego w naszych ogrodach może się pojawić niski czosnek i drobnych kwiatach w kształcie kielichów w kolorach białym lub żółtym. Oczywiście dobierając odpowiednie rodzaje możemy nawet z samych odmian czosnku utworzyć piękna kompozycję. Czosnek szczypiorek jest również pięknie wyglądającą rośliną, a przy okazji - jadalną.
Czosnek jadalny tylko na grządce z warzywami?
Co prawda ten rodzaj czosnku nie jest już tak atrakcyjny pod względem wyglądu jak jest ozdobny kuzyni, ale na pewno sprawdza się w jego przypadku walory smakowe oraz lecznicze. W ząbkach tej rośliny kryje się moc naturalnych antybiotyków, więc warto przekonać najbliższych do dodawania tej rośliny do swojego menu. Na pewno wyjdzie nam to na zdrowie. Na naszym rynku na pewno znajdziemy wiele odmian tej rośliny, ale jedno jest pewne, dobrze mieć pod ręką samodzielnie wyhodowany czosnek jadalny. Jeżeli jednak brakuje nam miejsce możemy pomyśleć o uprawie tej rośliny na kwiatowej grządce. Kulisty kwiat złożony z białych kielichów również ozdobi nasz ogród, szczególnie jeśli stawiamy na prostotę.

czosnek jadalny uprawa sadzenie pielęgnacja antybiotyk

Sposób uprawy

Czosnek nie jest rośliną wymagającą, a ponadto jest bardzo odporny na szkodniki. W dodatku wykazuje doskonałą odporność na mróz. Podobnie jak inne warzywa cebulowe lubi stanowiska otwarte, nasłonecznione oraz gleby próchniczne, bogate w azot, przepuszczalne i wilgotne, najlepiej o odczynie obojętnym. Dobrze udaje się także na słabszych, mniej żyznych podłożach, jeśli tylko są nawożone kompostem albo obornikiem – przefermentowanym lub wysuszonym, granulowanym nawozem.
Uprawę czosnku jadalnego z cebulek powietrznych i z ząbków można rozpocząć zarówno wiosną, jak i jesienią. Jeśli zależy nam na sadzeniu wiosennym, wybierzmy jak najwcześniejszy termin. Do pracy najlepiej przystąpić już w marcu, by rośliny miały dostatecznie dużo czasu na wykształcenie dużych główek. Sadzenie jesienne czosnku można zaplanować na wrzesień i październik. Ząbki sadzimy, zależnie od ich wielkości, na głębokości 3-5 cm, wciskając je w ziemię pionowo, piętką do dołu. Cebulki powietrzne traktujemy jak nasiona i umieszczamy nieco płycej. Optymalna rozstawa w uprawie czosnku jadalnego wynosi ok. 15-20 x 20-25 cm. Przy jesiennym terminie sadzenia ładnie wykształcone, dorodne główki będą gotowe do zbioru najwcześniej w lipcu. Ząbki posadzone wiosną potrzebują na plonowanie o 4-5 tygodni więcej.
Czosnek bez względu na odmianę powinien zawsze znaleźć miejsce na naszych grządkach. Jeżeli mamy możliwość uprawy odmian ozdobnych to na pewno zachwycony się ok wielkością jak i egzotycznym wyglądem. W końcu mogą one przybrać zróżnicowane cechy wyglądu. Pamiętajmy również o naszym klasycznym jadalny czosnku i czosnku niedźwiedzi, które to na pewno wykorzystamy w kuchni. W końcu czosnek ma szerokie zastosowanie w naszej rodzimej kuchni. Z kolei czosnek o walorach estetycznych zapewni nam niezapomniane kompozycje.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Bardzo kompetentna obsług, szybka wysyłka. Polecam
2024-04-16
szybka realizacja zamówienia, bardzo solidnie i bezpiecznie zapakowane duże i ładne sadzonki, trochę mała latria kłosowa, ale może sobie poradzi, bardzo polecam sklep
pixel