Migdał jadalny

( ilość produktów: 1 )

migdał_jadalny sadzenie cena uprawa pielęgnacja

Migdał jadalny to niewielkie drzewo lub krzew wywodzący się z południowo-zachodniej Azji. Jest gatunkiem rośliny wieloletniej należącej do rodziny różowatych. Pierwsza wzmianka pojawiła się już w Starym Testamencie. Najczęściej spotykany jest w obszarach Morza Śródziemnego, we Włoszech, Hiszpanii, Francji oraz w Ameryce, która zajmuje czołowe miejsce w światowej produkcji. Często jest uprawiany także w Polsce.

CHARAKTERYSTYKA

Migdał jadalny wyrasta na wysokość od 4 do 10 m. Zakwita bardzo wczesną wiosną, nawet pod koniec lutego bądź na początku marca. Charakteryzuje się drobnymi liśćmi, delikatnie postrzępionymi na krawędziach. Liście pojawiają się wiosną, opadają wczesną zimą. Ale to kwiaty wyrastają jako pierwsze. Przybierają białą lub jasnoróżową barwę i otaczają całe drzewko, co daje niesamowity, dekoracyjny efekt. Wydzielają intensywny, słodki zapach. Są niezwykle delikatne, zarówno w dotyku jak i w wyglądzie. Jednak nie utrzymują się długo. Znikają już po trzech tygodniach. Najpopularniejszą częścią rośliny są owoce, zwane migdałami. Przypominają mechate, zielone śliwki. Mają owalny, lekko spłaszczony kształt, o spiczastym zakończeniu. Osiągają nawet 6 cm długości. Otacza je bardzo twarda, zielona skorupa pokryta meszkiem, która jest naturalną ochroną przed deszczem, wiatrem i chłodem. Dojrzałe owoce zbiera się na przełomie sierpnia i września, jednak są w stanie wytrzymać nawet do późnej zimy. Dzięki skorupce zachowują wszystkie właściwości odżywcze, co sprawia, że są gotowe do spożycia po kilkunastu miesiącach.

SADZENIE, UPRAWA I PIELĘGNACJA

Migdał jadalny jest obcopylny. Warto go więc zasadzić obok innego migdałowca lub brzoskwini. Z pomocą owadów drzewka nawzajem się zapylą.

Roślina upodobała sobie nasłonecznione miejsce, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, o umiarkowanej wilgotności, o odczynie neutralnym lub lekko zasadowym. Najlepiej zasadzić ją w doniczce, zwiększy się szansa na przyjęcie.

Migdał nie lubi przesadnie mokrej ziemi, dlatego bądź ostrożny w podlewaniu. Ziemia powinna mieć czas, aby porządnie przeschnąć. Jest odporny na suszę, więc lepiej zapomnieć podlać niż przelać. Jeśli wybierzesz uprawę w doniczce, zadbaj o przepuszczalną ziemię lub umieść na spodzie doniczki drenaż, aby woda nie zalegała.

Uważaj na wiosenne przymrozki, które mogą wyrządzić ogromną szkodę twojej roślince. W czasie mrozów zabezpiecz ją lub w miarę możliwości wnieś do pomieszczenia.

MIGDAŁ JADALNY- ZASTOSOWANIE

W starożytnym Egipcie i Grecji migdały uprawiano głównie dla celów spożywczych, przypisywano im też cudowną moc i wykorzystywano jako afrodyzjak. Współcześnie są niezwykle popularnym, cennym źródłem witamin A, B2, E, wapnia, kwasów tłuszczowych, minerałów i błonnika. Korzystnie wpływają na nasz organizm. Regulują proces trawienny, obniżają ciśnienie i zły cholesterol, chronią układ krwionośny, serce, zapobiegają chorobom wieńcowym, wspomagają odchudzanie i poprawiają wygląd skóry oraz włosów. Migdały znalazły zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym.
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-14
Ocenę najwyższą obniżyła informacja o czasie wysyłki 10 dni (przyszła po 2 dniach). Dla mnie to minus, bo chciałem uniknąć przymrozków i wstrzelić się w dobrą pogodę (szybko nie zawsze znaczy dobrze). Wiciokrzewy OK widać rękę ogrodnika
2024-03-13
Super.
pixel