Dodaj produkty podając kody
Trzmielina - uprawa, odmiany i pielęgnacja.
Trzmielina to bardzo popularny krzew. Często używany do aranżacji ogrodów, balkonów, terenów zielonych. Znanych jest około 120 gatunków tego krzewu. Trzmieliny czasem występują w formach drzewiastych, a czasami jako pnącza. Są to niewymagające i mrozoodporne rośliny. Stanowią dekorację naszego podwórka przez cały rok.
Trzmieliny - uprawa i pielęgnacja
- Trzmieliny wolą ciepło. Nabierają znakomitego koloru, gdy są na pełnym słońcu, ale dobrze sprawują się też w półcieniu. Wtedy lepiej pną się po podporach.
- Gleba powinna być żyzna, próchnicza i wilgotna. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić roślinie dobrego podłoża, możemy wspomóc ją dobrze przerobionym kompostem. W przypadku zbyt długiego przesuszenia gleby, trzmielina może umrzeć.
Jak przycinać trzmielinę?
Krzew ten dobrze znosi cięcie. Po podcięciu należy usunąć uszkodzone pędy oraz przekwitnięte kwiatostany. Najlepiej przycinać na przedwiośniu. Podczas pierwszego cięcia, trzy lata po posadzeniu rośliny, wycinamy najstarsze pędy ze środka krzewu. Dzięki temu młode pędy będą zaopatrzone w większą ilość światła. Dla zagęszczenia trzmieliny możemy przyciąć jej młodsze pędy do 2/3 długości. Po podcięciu warto podsypać krzew nawozem.
Jak gęsto sadzić trzmielinę?
Trzmielinę można sadzić jako pojedynczą roślinę, lecz wspaniale będzie się sprawować, gdy posadzimy kilka roślin koło siebie. Będzie to stanowić doskonałą dekorację dla ogrodu, a rośliny otrzymają możliwość zapylania krzyżowego. W taki sposób otrzymamy więcej pięknych owoców.
Trzmielina - choroby
Najczęstszą chorobą występującą u trzmielin jest mączniak prawdziwy. Ofiarą tej choroby pada najczęściej trzmielina pospolita, co nie znaczy, że choroba nie atakuje też innych gatunków. Choroba sprawia, że na liściach trzmieliny pojawia się biały, mączysty nalot. Po jakimś czasie liście zaczynają brunatnieć od spodu, zwijać się, aby później opaść. Wewnątrz grzybowego nalotu jesienią znajdują się ciemne owocniki grzyba. Gdy choroba ta dotknie naszą roślinę, porażone liście należy usunąć, by nie dopuścić do roznoszenia się grzyba na kolejne liście.
Inną chorobą atakującą trzmieliny jest fytoftoroza. Wywołuje ona zamieranie pędów trzmieliny. Objawy mogą się różnić w zależności od odmiany krzewu. Zazwyczaj brzegi liści na pojedynczych pędach trzmieliny lekko czarnieją lub brązowieją. Choroba ta prowadzi do brunatnienia i zamierania pędu. Wzrost rośliny jest opóźniony, a zaatakowane pędy usychają. Pędy z objawami choroby należy wyciąć, a roślinę podlać i opryskać specjalnym preparatem.
Okrągłe, brązowe lub brunatne plamy na liściach mogą sygnalizować atak antraknozy. W miejscach powstania plamy pędy mogą się wyłamywać, a część pędu powyżej zmiany chorobowej stopniowo usycha. W wypadku wystąpienia tej choroby należy systematycznie wycinać porażone pędy.
Żywopłot z trzmieliny
Trzmielina, ze względu na odporność na mróz i dobre znoszenie przycinania, świetnie nadaje się na żywopłot. Żywopłot możemy zrobić z siatki ogrodowej, ustawiając krzew tak, by się po niej piął. Następnie możemy podcinać i formować żywopłot jak tylko nam się to podoba.
Odmiany trzmieliny
Jak już było wspomniane powyżej, znanych jest około 120 gatunków trzmieliny. Najbardziej interesujące odmiany tego krzewu to:
- Trzmielina Fortune'a - jest to zimozielony krzew, dorastający od 30 do 60 cm wysokości. Może być niski lub płożący. Jego liście są owalne i ciemnozielone.
- Trzmielina oskrzydlona - Jeden z najpiękniejszych gatunków krzewu. Dorasta do wysokości 200-300 cm. Lubi stanowiska słoneczne do lekko pół zacienionych. Jesienią liście tego krzewu przebarwiają się na kolor czerwono-fioletowy. Jej owoce to różowo-fioletowe torebki z pomarańczowymi nasionami.
- Trzmielina pospolita - ma od 150 do 600 cm wysokości. Jest to jeden z dwóch gatunków, które możemy spotkać w Polsce. Ma postać rozłożystego lub wzniesionego krzewu bądź niewielkiego drzewka. Jesienią liście trzmieliny pospolitej zmieniają kolor na ogniście czerwony lub czerwono-pomarańczowy. Na pędach pojawiają się wtedy oryginalne, kolorowe owoce.
- Trzmielina płaskoogonkowa - Dorasta do 200 cm. Rośnie na wszystkich glebach ogrodowych. Tworzy sztywne, słabo rozgałęzione pędy i duże, jajowate lub eliptyczne liście. Blaszki liściowe mają od 5 do 12 centymetrów i są ciemnozielone. Na jesień przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.
- Trzmielina japońska - Jest to roślina pnąca, polecana do ogrodów o słabej glebie. Nie jest dostatecznie odporna na niskie temperatury, dlatego może być uprawiana wyłącznie w najcieplejszych regionach kraju lub domach. W swojej ojczyźnie, czyli Japonii lub w Chinach, może dorastać aż do 8m wysokości. Podczas uprawy jednak rzadko przekracza 1,5 m wysokości.
- Trzmielina Hamiltona 'Popcorn' - Niezwykła odmiana trzmieliny posiadająca białe owoce, które przypominają popcorn. Doskonale sprawdza się łączona z innymi trzmielinami o owocach w typowych kolorach. W taki sposób uzyskamy piękny kontrast, co dodatkowo ozdobi nasz ogród.