Styl w ogrodzie - jaki wybrać?

2020-02-03
Styl w ogrodzie - jaki wybrać?

Ogród to zewnętrzna ozdoba domu, ale również nas samych. To miejsce, w którym czasem szukamy spokoju i inspiracji, a czasem zapraszamy gwarne grono rodziny i przyjaciół. Ogród to odzwierciedlenie nas samych. To nasza dusza wyrażona w pięknych roślinach i klimatycznych dodatkach.
Odnalezienie sposobu na wyrażenie siebie w ogrodzie nie jest łatwe. To konieczność odpowiedzenia sobie na wiele pytań, w tym na najważniejsze: „czy jestem w stanie poświęcić swój czas na pielęgnowanie ogrodu?”. Jeśli odpowiedziałeś twierdząco – czytaj dalej. Może odnajdziesz tutaj swoją duszę. Jeśli odpowiedziałeś przecząco, również czytaj dalej. Może znajdziesz inspirację, chęć i pokochasz ogrody tak, jak my. Pamiętaj jednak, że ogród to twoja przestrzeń i to Ty powinieneś czuć się w nim dobrze. W końcu piękny ogród to szczęśliwy właściciel.

Styl boho w ogrodzie

W ostatnim czasie jest niesamowicie głośno jest o stylu boho. Pojawił się w latach 70. i zaprowadził nas do egzotycznych, nieznanych i oryginalnych zakątków, w których nie było żadnych zasad, a symbolem tej wolności była roślinność. Jeśli chcesz zaaranżować swoją przestrzeń w stylu boho, wybierz rośliny nieco orientalne, np. kalinybez lilak lub jaśminowiec. Dobrze sprawdzą się również trawy, liliowce i krwawniki. Nie zapomnij o drzewach. Dynamizm stylu boho idealnie oddadzą wierzby: płacząca albo mandżurska. A może rośliny użytkowe? Zasadź aromatyczne i smaczne zioła. Źródłem energii powinny być dodatki. Pomiędzy pniami drzew zawieś hamak, a meble wykonaj z palet (to ostatni krzyk mody!) i ozdób je ogromnymi, kolorowymi poduszkami z frędzlami. Chcąc dodać odrobiny magii wokół drzew zawieś łańcuchy świetlne lub lampiony. To stworzy naprawdę zjawiskowy efekt. Czas spędzony w boho-ogrodzie zmobilizuje do działania i wywoła uśmiech na niejednej twarzy.

styl boho w ogrodzie style ogrodowe

Styl vintage w ogrodzie

Szukającym nieco spokoju proponujemy ogród w stylu vintage. Tutaj nie będziesz musiał się martwić o niemodne elementy wystroju, bowiem styl vintage nawiązuje do zamierzchłych czasów. Jeśli pragniesz przestrzeni w takim stylu pamiętaj, że najważniejsza jest spójność, dlatego zachowaj ostrożność w wyborze roślin i dodatków. Unikaj egzotycznych kompozycji, postaw na naturalność. Wybierz powszechnie znane dzwonki, bratki i ostróżki. Przez altankę przeprowadź bluszcz, który idealnie będzie współgrał z wysokimi trawami. Meble powinny być stare lub na takie stylizowane. Nie wstydź się odrobiny rdzy. To z pewnością doda uroku. Z ogrodem vintage powinno komponować się otoczenie, dlatego wybierz ten sposób aranżacji, jeśli twój dom został stworzony w tzw. starej architekturze (ściany z cegły, tynk w kolorze ziemi, stare drzwi z kołatką, staromodne i lekko zaokrąglone okna).

styl vintage w ogrodzie style

Ogród w stylu naturalistycznym

Miłośników przyrody zapraszamy do ogrodu w stylu naturalistycznym. To styl niewymagający częstej pracy. Tutaj rośliny żyją własnym życiem, a trawnik przypomina leśną polanę. Kompozycja ogrodu naturalistycznego powinna być swobodna. Roślinność jest zależna od warunków terenowych, lecz najpopularniejszymi i najpowszechniejszymi roślinami są m. in. dzwonki, paprocie, maki i chabry. Dobrze będą się prezentować także brzozydęby i jodły. Jeśli w twoim ogrodzie znajduje się kwaśna gleba – stwórz swoje własne wrzosowisko. Ogród naturalistyczny to także środowisko sprzyjające zwierzętom. Nie bój się więc zaprosić wiewiórki, jeża, żaby, kolorowych motyli i pięknie śpiewające ptaki. Pamiętaj, aby nie używać nawozów ani środków chemicznych. Siedlisko powinno rozwijać się samoistnie. Taki ogród szybko stanie się ulubionym miejscem każdego odwiedzającego.

ogród naturalistyczny styl

Styl romantyczny w ogrodzie

A może pragniesz uroczego miejsca pełnego tajemnic? W takim razie proponujemy ci styl romantyczny. Charakteryzuje się emocjonalnością, urokiem i delikatnością. Jeśli chcesz zadbać o niezwykły aromat, powinieneś zasadzić róże. Młodsze odmiany są nieco delikatniejsze niż ich starsze koleżanki, ale wszystkie, bez wątpienia, posiadają niesamowity zapach. Przeznacz na różane rabaty więcej miejsca, ponieważ mogą cię zaskoczyć sporymi rozmiarami (ok. 1, 5-2m). Poza różami świetnie sprawdzą się również maciejki, lilie i rezedy wonne. Uroku dodadzą delikatne kwiaty przytulii wonnej czy rogownicy kutnerowatej.Postaraj się znaleźć kącik dla trawy ozdobnej. W małym ogrodzie dobrze zaprezentują się urocze donice. Wiszącą przestrzeń zapełnij pnączami. Tutaj proponujemy ci róże pnące, bluszcze pospolite, winorośle japońskie oraz winobluszcze trójklapowe i pięciolistkowe. Zadbaj o pełen charakter ogrodu. Ścieżka powinna być wykonana ze żwirku lub surowej cegły, a niewielkie murki z naturalnych kamieni powinien okrywać zielony mech. Zasiądź na plecionym fotelu, a na stoliku połóż koronkowy obrusik. Poczuj się jak Mary, bohaterka „Tajemniczego ogrodu” i odkrywaj urok swojego zakątka krok po kroku.

styl romantyczny w ogrodzie
Inne, równie piękne style, to styl:

- nowoczesny,
- angielski,
- japoński,
- wiejski,
- prowansalski,
- toskański,
- rustykalny,
- skandynawski,
- morski,
- włoski.

Ogród to nie tylko domowy dodatek. To także miejsce, w którym wypijesz poranną kawę, spotkasz się z najbliższymi, odrobisz zadanie domowe ze swoim dzieckiem, a może nawet zabierzesz ukochaną osobę na randkę. Zadbaj, aby była to przestrzeń, w której poczujesz się dobrze, a każda spędzona tam chwila stworzy zjawiskowe wspomnienie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

pixel