Lilia

( ilość produktów: 9 )

lilia uprawa odmiany pielęgnacja

Prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych kwiatów używanych przez ogrodników i kwiaciarnie… Mowa o liliach, które mogą być również jednymi z najbardziej mylących w identyfikacji. To nie twoja wina - wiele roślin o nazwie „lilia” nie jest tak naprawdę prawdziwymi liliami. (Pomyśl: lilia babkowata, liliowiec, lilia pochodnia itp.) Wielu innych może przynajmniej twierdzić, że należy do rodziny lilii (Liliaceae), ale nie z rodzaju Lilium (lilia w kratkę, lilia pstrągowa).

Lilie to niezwykle wszechstronna i łatwa w uprawie roślina, zapewniająca kolor i efekt w pomieszczeniu i na zewnątrz. Na szczęście możemy pozostawić całą tę botanikę ekspertom i wykorzystać te podziały, aby pomóc nam posadzić ogród pełen lilii, które kwitną kolejno od późnej wiosny do jesieni. Lilie będą przepełniać ogród kolorem i nie wymagają wielu zamian.

Sadzenie i gleba

Lilie są uważane za cebulę sadzoną wiosną i często są sprzedawane tylko wczesną wiosną; jednak w chłodniejszych klimatach bardzo dobrze radzą sobie jesienią, zanim ziemia zamarznie. Zamawianie świeżych zapasów bezpośrednio od renomowanego dostawcy gwarantuje, że nie dostaniesz żarówek, które wyschły w sklepach o zmiennych temperaturach. Jeśli posadzisz swoje lilie i żyjesz w miejscu o „mokrych” zimach, bardzo ważne jest, aby dokładnie rozważyć to miejsce i być może uzupełnić glebę ziarnem, aby zapewnić, że cebule nie gniją w zimnych miesiącach.

Sadzenie dla maksymalnego wpływu jest ważne, jeśli chodzi o lilie. Są długonogie, wiele dość wysokich, i mogą wyglądać niezręcznie w krajobrazie, jeśli nie są dobrze usytuowane. Pomyśl o ich umiejscowieniu w innych mieszanych nasadzeniach, szczególnie w przypadku bylin kwitnących wczesną wiosną i mogących nieco rozjaśnić ogród w środku sezonu - takich jak powojniki i floksy. Takie kombinacje sadzenia mogą zmniejszyć potrzebę stawiania lilii i dać cebulom i korzeniom odrobinę cienia w upale w połowie sezonu.

Popularne odmiany lilii:

Najpopularniejsze lilie obejmują gatunki lilii „dzikich” a także mieszańce orientalne, azjatyckie i trąbkowe, które pojawiły się przez lata hodowli gatunków w podobnych grupach. Spójrzmy na te grupy, które odnoszą się do ogólnego okresu kwitnienia w ogrodzie, co pozwala zaplanować swoje lilie jako akcenty wokół niektórych ulubionych roślin i krzewów.

Azjatyckie hybrydy:

 (czerwiec-lipiec) Są to jedne z najbardziej energicznych, odpornych na zimę lilii i zwykle kwitną wcześniej niż inne hybrydy. Przy większej liczbie kwiatów na łodygę na mniejszej wysokości (3-4 ′) - są dobrym wyborem do pojedynczego grupowania i naturalizacji.
Chociaż ich kwiaty są nieco mniejsze niż orientalne lilie, nadrabiają to swoimi unikalnymi wzorami i kolorami. Na ogół nie pachną i szybko tworzą grudki, które można łatwo podzielić.

Orientalne hybrydy:

 (lipiec-późne lato) Są to jedne z największych i najbardziej pachnących lilii, często wypełniające cały pokój zapachem z jednej łodygi. Zapierający dech w piersiach „Stargazer” należy do tej grupy. Niektóre orientalne hybrydy są dość wysokie (3-8 ') i często wymagają stakowania.

Orientalne lilie są dostępne w szerokiej gamie kolorów. Ze względu na swoją wysokość dobrze sobie radzą na tyłach ogrodu, sadzone razem z innymi wysokimi odmianami, takimi jak floks, powojniki i trawy ozdobne, lub schowane między krzewami i małymi krzakami.

Lilie trąbkowe:

(lipiec-późne lato) Kwiaty tej grupy hybrydowej przypominające trąbkę są zwykle pachnące, obficie kwitnące i kwitną w środku sezonu. Prawie zawsze wymagają stawiania na 4-8 '.
Lilie Trąbkowe to wspaniali producenci, którzy długo utrzymują swoje duże, woskowe kwiaty. Są zdolne do uzyskania ponad 12 kwiatów na łodygę, z drugą i trzecią, z pąkami bocznymi pojawiającymi się w drugiej połowie sezonu. Posadź je tam, gdzie potrzebujesz koloru pod koniec sezonu.

 

Inne tzw „dzikie” lilie to rodzice powyższych grup i obejmują niektóre z naszych najbardziej charakterystycznych lilii - takich jak lilia tygrysia (L. lancifolium), lilia królewska (L. regale) i lilii martagon (L. martagon).
Zakwitną w różnym czasie w zależności od gatunku i często wolą środowisko w półcieniu. Dzikie lilie często tworzą domy na trudnych glebach i trudno dostępnych miejscach.

Zastosowanie kwiatów:

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań dla lilii są kwiaty cięte, ale jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, aby Twój ogród przy cięciach był zdrowy i produktywny:

Wybór: mieszańce azjatyckie i mieszańce orientalne o silnym zapachu tworzą jedne z najlepszych kwiatów ciętych w niezliczonej ilości kolorów, ale gatunki takie jak lilie Madonna (L. Candidum) zawsze były ogromnymi ulubionymi kwiatami w ogrodzie do cięcia.

Kiedy ciąć: Obetnij lilie, gdy co najmniej dwa kwiaty w górnym klastrze zaczęły się otwierać, a inne pąki wydają się grube i zabarwione kolorem. Możesz również sprawdzić, czy same pąki nie pękają - wyraźny znak, że wewnętrzne warstwy kwiatu zaczynają się odrywać i otwierać.

Jak ciąć: Obetnij łodygi tak krótko, jak to możliwe, aby utrzymać dobrą ilość liści produkujących żywność na roślinie. Te liście kierują jedzenie z powrotem do cebulki, by w przyszłym roku kwitnąć jeszcze bardziej.
Zrób świeże cięcie czystym nożem lub maszynką do strzyżenia i ułóż w letniej wodzie. Rozważ delikatnie usunięcie dużych pylników pokrytych pyłkiem, które zrzucą żywe ziarna pyłku na stoły i ściereczki i poplamią je. Jest to łatwe - delikatnie chwyć filament opuszkami palców i zdejmij pylnik. Wymiana wody co kilka dni pomoże zniechęcić bakterie do szybszego zanikania kwiatów.

Jakkolwiek z nich korzystasz, z pewnością wykorzystuj je maksymalnie. Lilie nie powinny być tylko brane pod uwagę, powinny być wszechobecne w każdym wielkim ogrodzie.
 

pixel