Ogród romantyczny. Jak go założyć i co w nim posadzić?

2020-08-10
Ogród romantyczny. Jak go założyć i co w nim posadzić?
Ogrody angielskie powstały w XIX wieku, jak nazwa wskazuje na wyspach brytyjskich. Charakteryzowały się dużą swobodą – większość roślin rosła wedle własnego upodobania bez przycinania do konkretnych kształtów, bez ustalania rabat, czy wyrywania samosiejek. Taki krajobraz dopełniały rzeźby i budynki stylizowane na antyczne, fontanny, poidełka dla ptaków, stawy, oczka wodne, strumienie, czy małe kaskady. Taka aranżacja zieleni miała mieć charakter nieco dzikich, malowniczych parków, z tajemnicą w tle.

Romantyczne ogrody - cechy

Cechy ogrodów romantycznych to swobodne kompozycje, brak ścisłych rabat kwiatowych, konkretnych kształtów geometrycznych, czy wykorzystanie w ogrodzie stylizowanych rzeźb wzięły się właśnie od ogrodu angielskiego. Jednak mają też swoje specyficzne wyznaczniki. Ogród angielski może obyć się bez roślin pnących, które oplotły by kratki, albo altankę. Trudno zaś wyobrazić sobie jakikolwiek romantyczny ogród bez tego elementu. Także konkretne rośliny i formacje roślinne wyznaczają romantyczne ogrody. Tak naprawdę to głównie one stwarzają klimat romantycznego ogrodu. Muszą być ciepłe, delikatne, zwiewne, tajemnicze, najlepiej w kolorach czerwieni, bieli, fioletu i różu. Powinny być przy tym bujne, obfite, najlepiej pnące lub tworzyć bardzo rozłożyste formacje np. wrzosowiska.


romantyczne ogrody cechy

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie romantycznym?

Najoczywistszą odpowiedzią są róże. Piękne, bujne, wysokie, róże dające oszałamiający zapach. Najlepiej sprawdzą się róże pnące o delikatnych, ale bardzo licznych kwiatach lub krzewy różane o dużych kwiatach. Mogą być wtedy one dodatkiem – na przykład oplatać kratki przy siedzisku, albo stworzyć z nich ogród różany.
Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie "Jak założyć rosarium?" wcale nie jest trudna. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym nasze róże będą piękne, zdrowe i długo cieszyć nasze oczy. Po pierwsze musimy dobrze przemyśleć miejsce na taką różankę. Róże to byliny, które potrzebują miejsca pomiędzy cieniem, a słońcem. Najlepiej posadzić je tak, by w ciągu dnia zaznały trochę słońca i trochę cienia na przykład rzucanego przez średnio rozłożyste drzewa jak brzozy. Są bardzo tolerancyjne odnośnie jakości gleby, w jakiej je sadzimy. Trzeba pamiętać jednak o tym, że na glebach żyznych, bogatych w próchnicę, obojętnych lub tylko lekko kwaśnych będą najpiękniejsze i najbardziej odporne. Warto również zadbać o umiarkowaną wilgotność takiej gleby co jakiś czas podlewając i obsypać ją korą drzewną. Dzięki takiej warstwie ziemia nie będzie szybko wysychać, zapobiegniemy rozrostu chwastów i w dłużej perspektywie wzbogacimy podłoże o składniki odżywcze i mineralne. 
Kiedy najlepiej sadzić róże? Wszystko zależy od tego jakie róże mamy na myśli. Róże kupowane w donicach możemy sadzić przez cały sezon – od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Rośliny z odkrytymi korzeniami możemy sadzić tylko jesienią. Te balotowane, czyli takie, które mają osłonięty system korzeniowy, sadzimy wiosną lub jesienią.
Odnośnie samego sadzenia, warto wcześniej roślinom przyciąć lekko korzenie. To będzie stanowiło dla nich impuls do ukorzenienia się w nowym miejscu. Potem przynajmniej na kilka godzin przed włożeniem do ziemi, umieścić je w wiadrze z wodą. 
Dół na róże powinien być zawsze większy od bryły korzeniowej. Dzięki temu będzie odporniejsza na przemarzanie. Młode rośliny, zwłaszcza na bardzo słonecznych stanowiskach w lecie, trzeba dużo podlewać, tak by nie uschły. Starze rośliny radzą sobie z upałami. W pierwszym roku nie należy używać kompostów, czy nawozów do róż. Najlepiej będzie dla nich, jeśli wszelkie pomoce zaczniemy używać od drugiego roku.
W zimie należy je okrywać. Tak zwane słomiane chochoły dalej sprawdzają się najlepiej, można jednak używać innych okryć z zachowaniem jednej zasady. Muszą one przepuszczać powietrze. Inaczej roślina może po prostu zgnić.


kiedy najlepiej sadzić róże rosarium jak założyć

Jak założyć wrzosowisko?

Kolejną większą formacją roślinną, która stworzy nam klimat ogrodu romantycznego są wrzosowiska. Pewnie zastanawiasz się jak założyć wrzosowisko w ogrodzie, który nie ma tak wielkiej powierzchni? Odpowiedź jest prosta – wrzosowisko nie zawsze musi mieć kilka hektarów. W ogrodzie może ono być dobrze widocznym elementem, który otacza na przykład rzeźbę lub rośnie wokół fontanny. 
Od początku – czy wrzosowisko to tylko wrzosy? Otóż nie. Obecnie w ogrodach mamy także wrzośce. Rośliny bardzo podobne do wrzosów, jednak posiadające kilka zasadniczych różnic, dzięki którym je rozróżnimy. Najważniejszą różnicą jest okres kwitnienia. Wrzosy jak wiadomo kwitną jesienią, wrzośce zaś od lutego do kwietnia. Dlatego dobrym pomysłem jest pomieszać na wrzosowisku te dwa gatunki – więcej czasu w roku będzie ono pokryte kwieciem. Co do kwiatów – wrzosy mają większe kielichy, wrzośce mniejsze dzbanuszki. Mogą one rosnąć w jednym skupisku, gdyż są podobne względem wymagań. Lubią stanowiska nasłonecznione, z kwaśną, lekką, przepuszczalną glebą. Wrzosy i wrzośce teoretycznie można sadzić cały okres wegetacyjny roślin. Jednak najlepszą porą sadzenia dla tych roślin jest wiosna lub przełom lata i jesieni – czyli wrzesień. Na dwie godziny przed sadzeniem warto umieścić je na kilka minut w wodzie. Dobrze to wpłynie na ich system korzeniowy. Sadząc je musimy się upewnić, że cały system korzeniowy znajduje się w ziemi oraz zostawiać przy nich około 30 cm odstępy. Wrzosy i wrzośce to rośliny, które rozrastają się w szerz. Pozostawienie im wolnej przestrzeni sprawi, że rozrosną się i po około trzech latach stworzą przepiękny dywan roślinności.
Podlewanie to dość ważna rzecz, zwłaszcza przy młodych roślinach. Nasze wrzosowisko musimy często podlewać, używając niewielkiej ilości wody. Jeśli na raz podlejemy ją dużą ilością utopimy nasze krzewinki. Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji wrzosowiska w ogrodzie jest przycinanie przekwitniętych pędów. Wrzośce musimy inaczej przycinać, wrzosy inaczej. W przypadku tych pierwszych tuż po okresie kwitnienia w kwietniu lub maju usuwamy u nasady przekwitnięte pędy. W przypadku wrzosów nie przycinamy tuż po kwitnieniu jesienią. Pozostawiamy te pędy, gdyż zabezpieczą nam roślinę przed zimą. Usuwamy je dopiero wiosną, kiedy są całkowicie zbędne.
Mimo tego przed zimą trzeba i tak okryć całe wrzosowisko. Najlepszym materiałem do tego będzie włóknina lub gałęzie świerkowe. Nie ograniczają one dostępu do świeżego powietrza, dzięki czemu roślina nie będzie gniła.

jak założyć wrzosowisko

Jeśli te dwie propozycje nie przypadły wam do gustu możecie użyć innych roślin do waszego romantycznego ogrodu. Polecamy do tego brzozy, wierzby, bzy, azalie, magnolie, konwalie, lawendę, szałwię, liliowce, bluszcz pospolity, winobluszcz.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Super
2024-04-16
Sadzonki duże i w bardzo dobrym stanie.Dziękuję za sadzonkę gratis.
pixel