Nawożenie w gospodarstwie ekologicznym

2020-02-15
Nawożenie w gospodarstwie ekologicznym

Ziemia uprawna traci na żyzności na skutek zużywania związków mineralnych i odżywczych przez rośliny i wypłukiwanie przez wodę. Z tego powodu niezbędne jest jej odpowiednie nawożenie. W gospodarstwach ekologicznych stosuje się nawozy naturalne, które poprawiają jakość gleby i są najkorzystniejsze dla okolicznego ekosystemu np. owadów zapylających i innych roślin. Dodatkowo produkty uprawiane w sposób ekologiczny są dobrej jakości, zdrowe i wolne od pestycydów czy innych zanieczyszczeń, które znajdują się w nawozach sztucznych. A jak wygląda nawożenie w gospodarstwie ekologicznym?

 



Rodzaje nawozów naturalnych

Nawozy naturalne powstają z materii organicznej lub mieszanin różnych substancji organicznych. Wśród nawozów organicznych znaleźć można:
• nawozy z odchodów zwierzęcych (obornik, gnojówka, guano);
• nawozy roślinne (nawozy zielone, kompostownik, słoma, części różnych roślin np. liście buraczane czy nawozy z banana);
• torf;
• biohumus;
• odpady zwierzęce z przetwórstwa mięsnego.

Odpowiednie wykorzystanie nawozów organicznych, ich dopasowanie do gleby, rodzaju roślin i prawidłowe dobranie nawozu na wiosnę i jesień, pozwoli na uzyskanie zdrowych i obfitych plonów. Warto również pamiętać, o nawożeniu trawnika i krzewów ozdobnych, co pozwoli na zachowanie pięknego wyglądu ogrodu.

Stosowanie nawozów organicznych nie jest trudne – można zakupić gotowe produkty lub przygotować je samodzielnie z produktów, które są łatwo dostępne i tanie.

Przykłady nawozów organicznych, które można przygotować samemu:

Kompostownik
Kompostownik jest bardzo efektywnym i bezpiecznym nawozem ekologicznym. Podstawą jest obornik, który miesza się z resztkami roślin (mogą to być resztki kuchenne, niepotrzebne części roślin, trawa po koszeniu, czy chwasty bez nasion). Przywraca glebie równowagę biologiczną, dostarcza witaminy, enzymy i minerały. Co więcej nawozu tego nie da się przedawkować i można go stosować w dowolnym terminie.

Gnojówka z pokrzyw
Gnojówka z pokrzyw użyźnia glebę i chroni rośliny przed szkodnikami (mszyce, miseczniki) i chorobami (szczególnie grzybami np. szara pleśń). W celu przygotowania gnojówki należy w dużym pojemniku umieścić 1 kg drobno pociętych, świeżych liści z pokrzywy i zalać je 10 l wody. Następnie pojemnik należy przykryć gazą bądź siatką i odstawić na 14 dni. Gnojówkę należy mieszać każdego dnia. Gotowy produkt należy rozcieńczać wodą w proporcji 1:10. Tak przygotowanym nawozem z pokrzywy można podlewać rośliny warzywa, krzewy i drzewa owocowe oraz rośliny ozdobne. Dobrze sprawdza się np. jako nawóz do róż.

Nawóz z kawy
Kawa może być wykorzystywana w gospodarstwach ekologicznych na różne sposoby. Najczęściej przygotowuje się roztwór na bazie fusów z kawy. 1 szklankę fusów należy zalać 10 l wody i zaczekać aż fusy napęcznieją. Na koniec wystarczy całość dokładnie wymieszać i gotowym roztworem podlać rośliny. Tego typu nawożenie w ogrodzie można powtarzać co 2–3 miesiące. Nawozy z kawy zawierają azot, potas, magnez, a ponadto ich zapach przyciąga dżdżownice, które dobrze natleniają glebę. Produkty z kawy, są szczególnie polecane jako nawóz do hortensji, wrzosu, róż, pomidorów, marchwi i innych kwasolubnych roślin.

Nawóz z drożdży
Nawożenie roślin nawozem z drożdży pozytywnie wpływa na rozrost systemu korzeniowego, powoduje bujniejszy wzrost i chroni korzenie przed chorobami i mikroorganizmami. Do przygotowania nawozu potrzebne jest 100 gram drożdży piekarskich, które umieszcza się w dużym pojemniku. Następnie należy dodać 1 lub 2 szklanki cukru i odstawić na 2 godziny. Po tym czasie należy wlać do pojemnika 10 l letniej wody i odstawić. Nawóz z drożdży gotowy jest po 7 dniach i w takiej formie stosuje się go po rozcieńczeniu wodą. 1 szklanka roztworu na 10 l wody. Drugi sposób to: zalanie 100 g rozdrobnionych drożdży, 10. l ciepłej wody, wymieszanie i odstawienie na 1 godzinę. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia. Jest to szybszy, ale mniej wydajny sposób. Warto pamiętać, że do przygotowania nawozu można wykorzystać również przeterminowane drożdże. Tak przygotowanym roztworem można podlewać rośliny ozdobne, balkonowe, warzywa i krzewy oraz drzewa owocowe. Dobrze się sprawdza jako nawóz do truskawek, pomidorów czy ogórków.

Skorupki jaj
Nawóz na bazie skorupek jaj wykorzystuje się głównie do gleby zasadowej, która dzięki temu zostanie wzbogacona o dużą dawkę wapnia. Można wykorzystać wodę po gotowaniu jaj i bezpośrednio nią podlać rośliny lub skorupki jaj pokruszyć i zalać gorącą wodą. Po kilku dniach związki mineralne zostaną uwolnione do wody, która stanie się ekologicznym nawozem. Skorupki jaj można również pokruszyć i dodać do ziemi w doniczce lub wokół roślin ogrodowych. Takie nawozy dobrze się sprawdzają w uprawie ogórków, fasoli, lawendy, goździków, oleandrów, bluszczy i innych.

Jak widać, stosowanie ekologicznych nawozów jest proste i tanie. Bardzo często do ich przygotowania wykorzystywane są odpady, które pojawiają się w prawie wszystkich domach. Ekologiczne nawożenie jest szczególnie zalecane w przypadku roślin jadalnych, które mogą kumulować niekorzystne dla zdrowia człowieka składniki nawozów sztucznych.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 50 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-23
Bardzo dobra
2024-03-21
Zamówienie docelowo zrealizowane bezbłędnie - dziękuję
pixel