Morwa biała i czarna w ogrodzie - właściwości, uprawa, wymagania i zastosowanie.

2020-02-03
Morwa biała i czarna w ogrodzie - właściwości, uprawa, wymagania i zastosowanie.

Morwa to szczególna roślina, która znalazła zastosowanie w medycynie konwencjonalnej oraz w fizjoterapii. Naukowcy od lat badają jej działanie i właściwości w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Możemy dowiedzieć się najwięcej informacji na temat morwy białej, posiada substancje obniżające poziom cukru we krwi oraz przeciwdziałają w kwestii wystąpienia miażdżycy.

Morwa występuje w trzech rodzajach, jako biała, czarna i niekiedy czerwona.

Morwa do ogrodu.
1. Morwa biała
W Polsce morwa biała występuję przeważnie jako drzewo alejkowe lub parkowe. Kwitnie bardzo późną wiosną, a przekwita wczesną jesienią, dlatego nie pełni roli dekoracyjnej. Morwa może osiągnąć wysokość aż 20 metrów, posiadając różowe lub białe kwiaty oraz piękne miękkie i gładkie liście. Owoce morwy można bardzo łatwo porównać do owoców jeżyny, lecz morwa posiada większe i dwukolorowe owocostany, które w smaku są zarówno słodkie, jak i mdłe.

2. Morwa czarna
Morwa czarna osiąga wysokość maksymalnie do 10 metrów, mając krótki pień oraz okrągłą koronę. Jej owoce również przypominają jeżyny, lecz są czarne lub ciemnofioletowe.

morwa biała czerwona czarna zastosowanie wymagania właściwości

Morwa - uprawa sadzonki.

Drzewa lub krzewy morwy należy kupować w specjalistycznych szkółkach sadowniczych lub sklepach ogrodniczych. Jako sadzonki mogą już służyć rośliny z kilkoma 15-20 centymetrowymi korzeniami, które muszą być zdrowe i wolne od szkodników. Sadzonki można kupić zarówno w doniczkach, jak i gruntowe z odkrytymi systemami korzeniowymi.

Morwa – gdzie sadzić?

Morwa rośnie w każdej glebie, preferuje ciepłe i nasłonecznione miejsca, osłonięte od wiatru, a także jest mrozoodporna, co oznacza, że wytrzymuje spadki temperatury nawet do -20 st. Morwa musi mieć dużo miejsca do swobodnego wzrostu, dlatego najlepiej sadzić ją w pobliżu balkonu, tarasu czy ścian domu.

Morwa – kiedy i jak sadzić?

Sadzonki z odkrytymi korzeniami najlepiej jest sadzić wczesną wiosną lub jesienią, po bezpośrednim wykopaniu ich z ziemi. Sadzonki w doniczkach termin sadzenia mają od marca do listopada. Sposób ich sadzenia jest bardzo podobny do drzewek owocowych, a gęstość zależy od zastosowania, np. gdy mają służyć jako żywopłot, poleca się sadzić je w odstępach na 2-3 metry.

morwa biała odmiany sadzonki uprawa

Właściwości morwy białej i czarnej.

Morwa biała wykorzystywana jest w medycynie w leczeniu nadciśnienia oraz wysokiego poziomu cholesterolu. Ekstrakt z jej korzenia ma działanie przeciwzapalne, dodatkowo działa w kwestii ochrony wątroby i nerek, a także jako środek przeciwbólowy. Owoce morwy obniżają gorączkę oraz mają działanie moczopędne. W składzie morwy znajdują się cukry, garbniki, witaminy i minerały, a także flawonoidy. Dzięki właściwościom leczniczym, przygotowywane z niej syropy są idealnym środkiem w walce z anemią, miażdżycą, chorobami serca, nerek, przeziębień, a także z astmą oskrzelową. Ekstrakty z morwy wspierają organizm w uniemożliwieniu rozwoju neurotoksycznych związków, które są przyczyną rozwoju Alzheirmera. Jako dodatkowe właściwości, morwa biała posiada także działanie wybielające i antyoksydacyjne.

morwa czarna właściwości uprawa sadzonki

Zastosowanie morwy białej i czarnej.

Zarówno morwę czarną, jak i białą, można przyjmować w rożnych postaciach. Często używa się je jako napary, suszone owoce, naturalne soki, nalewki owocowe, maści z kory lub nawet w formie tabletek. Ich naturalne właściwości są ziołową alternatywą dla leczenia farmakologicznego.
  • Morwa na cukrzycę.
Morwa pozwala utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi. Związki występujące w liściach roślin, spowalniają rozkład skrobi na cukry proste, dzięki czemu obniżają poposiłkową hipoglikemię, a zawarta kwercetyna chroni komórki, błony komórkowe oraz DNA przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki.
  • Morwa na nowotwory.
Występujące w morwie ekstrakty metanolowe i ich frakcje zatrzymują produkcję tlenku azotu, będącego przyczyną uszkodzeń tkankowych oraz bezpośredniego składnika rozwoju poszczególnych chorób nowotworowych.
  • Morwa na miażdżyce.
Morwa zapobiega rozwojowi „złego” cholesterolu we krwi, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, a spożywanie jej w roli suplementacji pozwala zredukować uszkodzenia miażdżycowe organizmu.
  • Morwa na odchudzanie.
Owoce morwy są niskokaloryczne, dlatego polecane są dla ludzi, którzy dbają o linię lub pilnują spożywanych kalorii. Spożywanie jej przez osoby zmagające się z otyłością, pomaga zmniejszyć masę ciała.
  • Morwa na przeziębienie.
Morwa ma właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Liście morwy, które zawierają flawonoidy, sprawdzają się doskonale w zwalczaniu bakterii, takich jak salmonella, gronkowiec czy Shigella dysenteriae. Dodatkowo, alkaloidy, które występują w korzeniu oraz liściach morwy, pomagają zahamować odwrotną transkryptazę wirusa HIV.

Przeciwwskazania dotyczące spożywania morwy.
Morwa posiada szereg właściwości leczniczych, ale w niektórych przypadkach należy zachować ostrożność lub stosować się do jej zakazu spożywania. Najważniejszymi przeciwwskazaniami w kwestii jej zażywania jest ciąża, czy uczulenie na ten składnik, a także okres laktacji po urodzeniu dziecka. Przed przystąpieniem wprowadzenia morwy do suplementacji, warto zapoznać się z opiniami osób jej stosujących.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Bardzo kompetentna obsług, szybka wysyłka. Polecam
2024-04-18
Super zapakowane Rośliny zdrowe i ładne.
pixel