Dodaj produkty podając kody
Kwiaty, byliny i krzewy wieloletnie bez wykopywania zimujące w ogrodzie.
Ogród to nie tylko miejsce, gdzie można usiąść i wśród pięknie kwitnących kwiatów wypić poobiednią kawę, to przede wszystkim reprezentacja tego, za jaką ceniącą sobie estetykę i piękno natury jest się osobą. To dlatego jak wielu przykłada olbrzymią wagę do tego, jak ogród się prezentuje i jakie rośliny się w nim znajdują. Bardzo często zależy na tym, by ogród, mimo zmian pór roku, zachował swoją zieloną szatę i ładnie się prezentował. Czy istnieją kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania, które pozwolą uzyskać taki efekt? Tak, i nie jest ich wcale tak mało.
Kwiaty wieloletnie do ogrodu, na rabaty, do donic na taras, na skalniak i na balkon
Tym, czym człowiek kieruje się, wybierając rośliny do ogrodu, jest to, by przetrwały w nim wiele lat i każdego roku zakwitały, czyniąc podwórko ładniejszym i przyciągając wzrok. Planując swój ogród, warto zastanowić się nad tym, jakie kwiaty i krzewy wieloletnie wziąć pod uwagę.
Warto sugerować się opinią osób zawodowo zajmujących się ogrodnictwem i roślinami, gdyż są posiadają one największą wiedzę, jednak samemu również można przygotować się i podążyć za kilkoma bardzo ważnymi, bazowymi krokami.
Odpowiednie stanowisko
Przede wszystkim, decydując się na swój ogród i to, by umieścić w nim kwiaty wieloletnie ogrodowe, należy szczególną uwagę zwrócić na miejsce, które wybiera się pod obsadzenie. Pamiętać trzeba, że są kwiaty wieloletnie które lubią słońce, jak i kwiaty wieloletnie które lubią cień, i pod żadnym względem nie można tego zignorować.
Poza nasłonecznieniem miejsca dużą rolę odgrywa podłoże. Dla niektórych roślin i krzewów szkodliwe jest, gdy gleba jest zbyt wilgotna, inne potrzebują odpowiedniej przepuszczalności czy żyzności. Zanim więc rozpocznie się proces sadzenia, warto sprawdzić, jaką posiada się glebę – to również pomoże w wyborze najlepszych roślin wieloletnich do ogrodu, których nie trzeba będzie wykopywać.
Kwiaty, krzewy wieloletnie niewymagające do ogrodu
Jeżeli ma się już wybrane miejsce i jest się pewnym, co do gleby, można rozpocząć poszukiwania idealnej rośliny wieloletniej. Wybór, jak oferuje rynek ogrodniczy, jest ogromny, dlatego też poniżej zaprezentowanych zostało kilka propozycji roślin i krzewów wieloletnich, które cieszą się sporą popularnością i nie jest bardzo wymagające, jeżeli chodzi o sadzenie i dalszą pielęgnację.
Rododendrony
Rododendrony, zwane również różanecznikami, to krzewy ozdobne. Istnieje wiele odmian, które między sobą różnią się wielkości i kolorem kwiatów, niemniej są bardzo reprezentatywne. Kwitnienie odbywa się co roku od kwietnia do czerwca. W kraju pochodzenia osiągają 6-7 metrów wysokości, w Polsce popularne są odmiany osiągające do 1,5 metra wysokości. Rododendrony wymagają odpowiedniej gleby oraz zasadzenia – dobrze jest sadzić je w grupie. Najlepszym miejscem będzie miejsce zacienione, a do tego zaciszne, by przymrozki i zimne poranki nie odbiły się na kondycji roślin. Lubią towarzystwo zbiorników wodnych, pasują więc do zasadzenia w pobliżu oczka wodnego. Gleba dla nich powinna być kwaśna i przepuszczalna.
Azalie
Często mylone z różanecznikiem azalie są krzewami niższymi i o drobniejszych kwiatach, jednak prezentują się tak samo efektownie. Gleba pod nie powinna być próchniczna, przepuszczalna i o kwaśnym odczynie. Przygotowywane pod nie miejsce warto wcześniej przekopać i nawieźć kompostem. Wybierając dla azalii miejsce w ogrodzie, należy pamiętać, by było oo dość rozległe. Również, jak w przypadku różaneczników, warto od razu stworzyć grupę złożoną z kilku azalii, gdyż rosnąc obok siebie, nawzajem podkreślają swoją urodę.
Jeżeli chce się je skomponować z innymi roślinami czy krzewami, warto zapamiętać, że azalie dobrze rosną pod drzewami o głębszym systemie korzeniowym, sprawdzą się na przykład zasadzone pod sosnami.
Berberys
Ładnie prezentującą się rośliną liściastą wieloletnią, która sprawdzi się w ogrodzie, jest berberys. Latem pojawiają się nowe liście – są soczyście zielone – jesienią można podziwiać kolor liścia danej odmiany: spotkać można zielone, jak również żółte czy czerwone. Zimą berberys wypuszcza czerwone owoce, które przyciągają wzrok i wyróżniają się pośród śniegu. Najodpowiedniejszą porą, by zasadzić tę roślinę w ogrodzie, jest okres spoczynku wegetacyjnego, czyli od września do końca listopada albo od marca do końca kwietnia. Jeżeli chodzi o podłoże, w przypadku berberysu sprawdzi się każde, zaś miejsce do jego zasadzenia powinno być ciepłe i dobrze nasłonecznione.
Byliny wieloletnie zimujące w gruncie
Popularne odmiany roślin zimujących w gruncie to m.in. peonie, żurawka, piwonia, liliowiec, lawenda, rudbekia, bodziszek, funkia, kocimiętka, wrzos, ostróżka, dzielżan, tawułka, jeżówka, ostróżka, astry, konwalie czy rozchodnik okazały. Bez bylin, czyli wieloletnich roślin, nie obejdzie się żaden ogród.
Rośliny do mieszkania
Warto pamiętać, że nie tylko o ogród można zadbać w ten sposób. Także mieszkanie może zostać tak upiększone. Liczne kwiaty wieloletnie na balkon, choć będą oczywiście potrzebowały uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, szybko staną się ozdobą, której nie trzeba będzie się pozbywać po jednym sezonie.
Decydując się na ten ruch i myśląc o tym, jakie kwiaty wieloletnie na balkon wybrać, warto pochylić się nad tym, ile światła w ciągu dnia pada na balkon.
Najodpowiedniejszym i pewnym wyborem są rośliny cebulkowe takie jak między innymi krokusy, tulipany, hiacynty, narcyzy, które sadzi się we wrześniu i październiku, czy też sadzone w maju frezje, mieczyki, tygrysówki.
Idealnymi roślinami wieloletnimi na balkon, które nie mają zbyt wielu wymagań poza dostarczeniem gleby, wody i słońca, są również bergenie, goździki ogrodowe, rozchodniki, rojniki, żurawki.