Jakie rośliny nadają się na rabaty ogrodowe? Jak zaplanować rabaty kwiatowe?

2020-02-03
Jakie rośliny nadają się na rabaty ogrodowe? Jak zaplanować rabaty kwiatowe?

Jak zrobić rabaty ogrodowe? Pytanie zadawane przez wielu wymaga kompleksowej odpowiedzi. Sposobów urządzenia jest wiele, a dla spójności możemy zdecydować się tylko na jeden. Popularne są rabaty w stylu angielskim, japońskim, na skarpie, z iglakami, różami, hortensjami, trawami, lawendą i wrzosami. Zobacz, jaki styl wybrać dla siebie.

Jak zaplanować rabaty w ogrodzie?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest przede wszystkim od rozmiaru ogrodu. Im mniejszy, tym trudniejsze będzie planowanie. Będziemy mogli pozwolić sobie na mniejszą różnorodność roślin, przez co ogród nie będzie tak kolorowy, jak byśmy tego chcieli.

Innym czynnikiem jest to, czy planujemy rabatę całoroczną, czy też sezonową. Nie ma to związku z rozmiarem ogrodu, ale wymaga innego doboru roślin w zależności od decyzji. Dobrym rozwiązaniem będzie sadzenie koło siebie roślin nie tylko pasujących do siebie barwą, lecz także wymaganiami. Znacznie ułatwi to ich pielęgnację. Oszczędzimy sporo czasu, jeśli nie będziemy musieli troszczyć się o każdą roślinę w kompletnie inny sposób. Jeśli planujemy rabatę sezonową, warto wykonać następujący ruch. Sadzić rośliny sezonowe, a po skończonym sezonie wykopywać je i zastępować innymi. Oczywiście jest to tylko jedno z kilku rozwiązań takiego zagadnienia.

Niebagatelną rolę odgrywa wysokość roślin. Jeśli będą się wzajemnie zasłaniać, część z nich obumrze przez brak słońca. Tutaj okazyjnie odpowiadamy na pytanie, co na obwódkę rabaty. Doskonałym pomysłem jest posadzenie roślin znacznie niższych właśnie na obwódce. W ten sposób nie tylko uzyskamy ciekawy efekt wizualny, ale także unikniemy problemów związanych z zasłanianiem sobie słońca przez poszczególne rośliny.
Odpowiadając na pytanie, jak zrobić rabaty ogrodowe, warto skupić się także na samych roślinach. Jeśli poszukujemy wrażeń kolorystycznych, dobrym wyborem będą lilie. Nie wymagają one szczególnie wyrafinowanej gleby, a przy stosunkowo niewielkim nakładzie pielęgnacji dadzą nam istną burzę kwiatów. Ponadto wyróżnia je duża mrozoodporność, dzięki czemu doskonale nadadzą się na rabaty całoroczne. Warto także sadzić te same gatunki na jednej kępie. Uzyskamy w ten sposób wizualną spójność.

jakie rośliny nadają się na rabaty ogrodowe jak zrobic rabaty kwiatowe

Jakie rośliny nadają się na rabaty ogrodowe? Jakie style są do wyboru?

Co na rabaty? Takie pytanie stawiamy sobie przy ich projektowaniu, jednak ogólne założenia to nie wszystko. W zależności od wybranego stylu będziemy musieli zdecydować się na różne rośliny, choć nadal będą obowiązywały zasady ogólne, które podano powyżej.
Rabata w stylu japońskim to wybór rekomendowany miłośnikom minimalizmu i harmonii. Do jej przygotowania niezbędne są rośliny zimozielone, gdyż w kulturze Japonii symbolizują one długowieczność. Jako przykłady podać można sosnę czy azalię. Często występuje też bambus. W stylu japońskim przestrzeń między roślinami najlepiej wysypać żwirem. Nie należy obawiać się dużych przerw, gdyż w stylu tym pierwszeństwo mają surowość i prosta elegancja.

rabaty-kwiatowe-jak-zaplanowac-jakie-rosliny-na-rabaty

A może wolisz styl angielski? Tutaj można liczyć na feerię kolorów. W stylu tym dominują byliny i róże, Rabata zaprojektowana w tym stylu cechuje się pewnego rodzaju twórczym nieładem. Jakkolwiek rekomendowane jest sadzenie wyższych roślin z tyłu, a niższych z przodu, nic nie stoi na przeszkodzie, by tu i ówdzie złamać konwenanse i trochę pomieszać. Pamiętać jednak należy, że jeśli mniejsza roślina straci dostęp do słońca, nieuchronnie obumrze. Jednak odpowiednie zastosowanie tego manewru pozwoli na niebanalną kompozycję rabaty i ogrodu.

Co do roślin, w przypadku rabaty angielskiej mamy dość szeroki wybór. Wszelkie byliny zielne, angielskie róże, trawy ozdobne – wybór zależy wyłącznie do ogrodnika i jego koncepcji.

Trawy ozdobne mogą pełnić w rabacie dwojaką rolę – mogą być samodzielną rabatą lub jedynie wypełnieniem między poszczególnymi roślinami. W drugim przypadku doskonale sprawdzą się rośliny kontrastujące kolorystycznie z barwą traw. Uzyskany efekt będzie z pewności bardzo miły dla oka i możliwy do zastosowania w wielu stylach. Z kolei ogród z samych traw jest posunięciem bardzo rzadkim, jednak wciąż bardzo atrakcyjnym. Wysokie, ciemne trawy kojarzą się przecież ze spokojem, tajemniczością czy odpoczynkiem.

Lawenda to symbol słonecznej Prowansji leżącej na południu Francji. Istnieje specjalny styl, zwany prowansalskim, w którym roślina ta odgrywa kluczową rolę. Wprowadza ona do ogrodu nastrój spokoju i prywatności (osiąganej również dzięki wysokim płotom). Jednolita kolorystyka zapewnia komfort dla oczu umęczonych pstrokatością codziennego życia, często bardzo szybkiego. Jednak lawenda to nie tylko stricte styl prowansalski. Można ją także sadzić z innymi bylinami, uzyskując bardziej kolorowe kompozycje. Pamiętać jednak należy, że lawenda lubi glebę suchą i towarzystwo roślin lubiących wodę nie będzie dla niej korzystne. Odpada zatem wizja połączenia jej z różami. Za to dobrymi towarzyszkami będą dla lawendy na przykład śródziemnomorskie zioła czy biała gaura.

Wrzos również nie wychodzi z mody, jeśli chodzi o rabaty. Tutaj pamiętać należy, że uwielbia on zażywać słońca, toteż drzewa i krzewy, będące jego naturalnymi przyjaciółmi, należy sadzić tak, by nie odbierały mu dostępu do promieni. Przykładowym towarzystwem wrzosu może być modrzewnica pospolita czy wrzosiec.

jak zrobic rabaty kwiatowe styl angielski
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-04
Gorąco polecam!
2024-06-04
Wszystko zgodnie z opisem.
pixel